Vokietija ragina peržiūrėti Lisabonos sutartį. Esą joje nenumatyta griežta bloko narių finansų kontrolė. Bet Europos Komisijos pirmininkas Žozė Manuelis Barozas (Jose Manuel Barosso) atkirto, kad tai neįmanoma. Jis pavadino Vokietijos pasiūlymą “naiviu".
Lisabonos sutartis turi spragų
EK leido aiškiai suprasti, kad net Vokietija neturi teisės Bendrijoje kelti klausimo dėl Lisabonos sutarties persvarstymo. Esą priimant sutartį buvo įdėta per daug pastangų, kad dabar ją būtų galima kaitalioti.
Didžiausią Europos Sąjungos ekonomiką EK vadovas užsipuolė Berlynui pristačius finansinio reguliavimo planą. Jame siūloma ES šalis bausti už finansinių taisyklių nesilaikymą (dabartinėje Lisabonos sutartyje tai nenumatyta). Todėl, Vokietijos nuomone, sutartis turi būti pataisyta.
Lisabonos sutarties nekeis
Tačiau Berlyno pareiškimas sulaukė didžiulio nepasitenkinimo Briuselyje. Ž.M.Barozas, duodamas interviu Vokietijos dienraščiui “Frankfurter Allgemeine Zeitung", pareiškė, kad vokiečiai savo pareiškimais apie euro zonos krizę tik didina rinkų nepasitikėjimą euru.
“Mes neketiname diskutuoti dėl planų pakeisti Lisabonos sutartį, - piktinosi EK vadovas. - Naivu galvoti, kad galima kaitalioti Lisabonos sutartį taip, kaip paranku Vokietijai".
Vokiečiams nuo EK pirmininko kliuvo ir už tai, kad šie, jo manymu, vis bando išsisukti nuo pagalbos kitoms ES šalims. Ž.M.Barozas įspėjo, kad tokie Berlyno veiksmai neprisideda prie krizės sprendimo.
Briuselis net apkaltino Angelą Merkel, esą ši tokiais būdais bando pelnyti vokiečių simpatijas. Esą kanclerė nesugeba spręsti politinių vidaus problemų, mat Vokietijos visuomenė nepatenkinta, kad turi mokėti už prasiskolinusių pietinių šalių skolas.
Kas atsakingas už eurą?
Ž.M.Barozas atmetė visus Berlyno pasiūlymus. EK vadovas pažadėjo, kad iš euro zonos prasiskolinusių valstybių niekas neišmes ir kad niekas negali suspenduoti šių valstybių balso ES vieniems metams, ko reikalauja Berlynas.
Ž.M.Barozas pridūrė, kad Vokietija turi prisiimti didžiausią atsakomybę dėl euro, nes ši šalis daugiausiai laimėjo iš bendros ES valiutos.
“Vokietija buvo viena daugiausiai laimėjusių iš euro. Manau, kad politikai Vokietijoje tai turi aiškiai suprasti, - kalbėjo Ž.M.Barozas. - Tai buvo ne Graikija, Airija ar Ispanija, kuri sukūrė eurą. Tai buvo vokiečių ir prancūzų projektas. Ar vokiečiai nežino, kad net 86 proc. jų prekybos vyksta su kitomis ES šalimis?"
Savo ruožtu Vokietijos ekonomikos ministras Raineris Briuderlė (Rainer Bruederle) atmetė kritiką ir pavadino EK vadovo žodžius “absurdiškais".
Britai neketina tylėti
A.Merkel ne vienintelė kalba apie Lisabonos sutarties pakeitimus. Referendumą dėl sutarties anksčiau buvo pažadėjęs rengti ir Didžiosios Britanijos premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) tuo atveju, jei iki Didžiosios Britanijos Parlamento rinkimų ji nebūsianti patvirtinta. Tačiau sutartis įsigaliojo Bendrijoje jau praėjusiais metais. Vis dėlto kai kurie Konservatorių partijos nariai toliau ragina D.Kameroną rengti referendumą. Koalicijoje su konservatoriais esantys liberaldemokratai irgi sutiko su torių reikalavimu, kad visi klausimai, susiję su didesnių galių Briuseliui suteikimu, Didžiojoje Britanijoje turi būti patvirtinti referendumu.