• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Italų mafijos gyvenimo užkulisius knygoje „Gomora“ 2006 m. atskleidęs Roberto Saviano gruodžio 8 d. lankėsi Europos Parlamente, kur jam už esė rinkinį „Grožis ir pragaras“ įteikta Europos knygos premija. „Literatūra kuria ateities Europos vizijas. Ji prisideda prie europinio solidarumo dvasios puoselėjimo“, – apdovanojimo ceremonijos metu kalbėjo Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzek. Kviečiame skaityti interviu su drąsiu mafijos persekiojamu žurnalistu.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemetinė Europos knygos premija taip pat įteikta estų kilmės suomių autorei Sofi Oksanen už romaną „Valymas“, kurioje vaizduojama sovietų okupuota Estija.

REKLAMA

Ketvirtąją Europos knygos premijos teikimo ceremoniją vedė buvęs Europos Komisijos pirmininkas Jacques Delors. Renginyje dalyvavo Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzek, Komisijos vadovas José Manuel Barroso, savo knygyną kadaise turėjęs Socialistų ir demokratų aljanso lyderis Martin Schulz bei ispanų rašytojas ir politikas Jorge Semprún.

REKLAMA
REKLAMA

Kovos su mafija veidas

„Abi knygos parodo kovos už išsilaisvinimą svarbą europiečių tapatybei“, – apdovanojimų ceremonijos metu apie knygas „Grožis ir pragaras“ ir „Valymas“ kalbėjo EP pirmininkas.

„Kodėl mafija bijo publicisto žodžių? Kadangi literatūroje yra magijos, leidžiančios pasiekti žmones ir išlikti jų atmintyje. Mafija bijo ją skaitančių, ji bijo slaptumą pralaužiančios literatūros“, – kalbėjo dėl mafijos grasinimų susidoroti apsaugos lydimas 31-erių Roberto Saviano.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mafija nėra vien tik Italijos problema. Šiandieną Europa susiduria su likvidumo problema, o mafija turi kalnus pinigų. Didžiausia ekonomika – nusikaltėlių ekonomika, kurios apyvarta kasmet viršija 100 mlrd. eurų“, – atsiimdamas apdovanojimą sakė jis.

REKLAMA

R. Saviano pakalbinome po Europos knygos premijos teikimo ceremonijos.

Ar Europa nepakankami įvertina mafijos įtaką?

Taip, gerokai neįvertina.

Į kokias sritis Europoje skverbiasi mafija?

Į prekybą narkotikais, statybas, transportą, šiukšlių, turizmo ir maitinimo verslą, pinigų plovimą, tekstilės pramonę.

REKLAMA

Ar ES šalys kovai su organizuotu nusikalstamumu skiria pakankamai dėmesio?

Skirtingai nei Italija, daugelis šalių – bent jau Jungtinė Karalystės, Ispanija, Vokietija ir Prancūzija – savo teisės aktuose nenumato mafijos klanų organizavimo nusikaltimo. Nors Italija turi vienus geriausių prieš mafiją nukreiptų įstatymų, lieka daug neišspręstų problemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokių priemonių siūlytumėte imtis Europos sprendimų priėmėjams?

Būtina priimti bendrus prieš mafiją nukreiptus įstatymus ir sukurti bendras Europos policijos pajėgas, kovojančias su nusikaltėlių organizacijomis. To nepakaks – norėdami įveikti mafiją, Europoje turėtume įsteigti JAV Narkotikų kontrolės valdybai (DEA) analogišką tarnybą, kurioje dirbtų visos Europos pareigūnai.

REKLAMA

Europos knygos premija apdovanotame esė rinkinyje „Grožis ir pragaras“ pasakojate Annos Politkovskajos ir kitų žmonių, žuvusių tiesos vardan, istorijas. Kaip šiame kontekste vertinate Juliano Assange'o ir „WikiLeaks“ veiklą?

J. Assange susiduria su tikru persekiojimu; mane labai domina „WikiLeaks“ atskleista informacija. Būdamas rašytojas manau, kad ši istorija galėtų tapti puikiu vertos būti parašytos knygos skyriumi.

Valdžios pareigūnai turi bandyti suvokti, kodėl ir kaip viskas įvyko, o ne stengtis nukreipti dėmesį link tariamai Assange'o įvykdytų lytinių nusikaltimų. Tai tėra bandymas jį diskredituoti, tai nepriimtina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų