• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeštadienį šokiruota ir sukrėsta Europos spauda reagavo į intensyvų Bagdado bombardavimą, kurią Vašingtonas ir Londonas pavadino greita ir "humaniška" operacija, tačiau po kurios Irako sostinę gaubė dūmai, o irakiečių pareigūnai tvirtinimu, buvo sužeista per 200 civilių.

REKLAMA
REKLAMA

"Bombos ir raketos - pragariškos liepsnos Bagdade", - skelbė italų dienraščio "Corriere della Sera" antraštė. Panašios antraštės pasirodė ir Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos bei rytų Europos spaudos pirmuosiuose puslapiuose.

REKLAMA

"Į vieną žmogų - Saddamą (Sadamą) - nutaikytas (bombardavimas) griauna visą miestą su penkiais milijonais gyventojų", - rašė italų "Il Messaggero", o "La Repubblica" teigė: "Televizijos ekranuose... karas pasirodė savo nuoga, siaubinga tiesa".

"Pragaras Bagdade. Kiek žmonių čia mirė?", - klausė Šveicarijos bulvarinio laikraščio "Blick" antraštė.

REKLAMA
REKLAMA

Britų spauda spėliojo apie Irako prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) likimą po JAV pranešimų, jog jis gali būti žuvęs ar sužeistas.

Laikraščių Graikijoje ir Ispanijoje, kurių gyventojai prieštarauja karui, nors abiejų šalių vyriausybės ištikimai remia Vašingtoną, žurnalistai baiminosi, kad truks tikslios informacijos apie bombardavimo akcijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Propaganda nepastebimai darko informaciją", - įspėjo dešiniųjų pažiūrų besilaikantis "El Mundo".

"(Cenzūra) akivaizdi, kai neteisėta ataka vadinama "prevenciniu karu", žymią žalą galinčiais padaryti ginklais vykdomos žudynės vadinamos "pasirinktų taikinių antpuoliais", o frontinis puolimas valstybės, kuri praktiškai neturi galimybių apsiginti, pakrikštyta "humanitarine misija", - rašė Barselonoje leidžiamas "El Periodico".

REKLAMA

"Būtų gerai, jei klaidinanti retorika apie gerus ir blogus ginklus būtų greitai nutraukta, kaip ir pats karas", - pritarė austrų "Kurier".

Prancūzų, graikų, vengrų ir šveicarų spauda pasmerkė vienašališką JAV ir Didžiosios Britanijos invaziją į Iraką, išreikšdama nerimą dėl to, kad karas atvėrė Pandoros skrynią, ir kad joje slypėjusias problemas bus sunku suturėti ir išspręsti.

REKLAMA

"Šis karas rodo gerai apgalvotą ir apskaičiuotą Baltųjų rūmų vadovų norą pakeisti žaidimo taisykles, kuriomis vadovaujamasi pasaulyje", - rašo Švecarijos "Le Temps", kurio žurnalistai JAV politiką pavadino "cinišku jėgos panaudojimu atsakant į aklą fanatiškumą".

Vengrijos laikraščiai teigė, jog karas be JT pritarimo sugriovė pasaulyje egzistavusią tvarką ir dabar Europa turės sukurti naują saugumo sistemą, kad atsvertų Jungtines Valstijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"(Kariniai veiksmai) gali sumažinti diktatorių skaičių, tačiau tai yra pavyzdys, kad karinė galia gali būti panaudojama be apribojimų, - rašė liberalių pažiūrų besilaikantis vengrų "Magyar Hirlap". Nuo šios akimirkos bet kuri valstybė gali tikėtis karinės represijos, jei ji nesugebės patenkinti stipriausios supervalstybės interesų. Jungtinės Tautos gali ramiai išsivaikščioti ir perduoti savo įgaliojimus JAV valdžiai".

REKLAMA

"Istorija mus moko, kad stipriausieji gali turėti tik tarnų, bet ne draugų", - įspėjo Vengrijos laikraštis ir pridūrė, gal ir ironiškai: "Gerai nors tai, kad JAV yra demokratiška supervalstybė".

Graikijos, Italijos ir Vengrijos apžvalgininkai smerkė Europos Sąjungos vadovų, kurie penktadienį surengė viršūnių suvažiavimą Irako klausimu, nesugebėjimą pasipriešinti Vašingtonui.

REKLAMA

PERSIJOS ĮLANKOS ŠALIŲ SPAUDA KALTINIJA JAV KOLONIJALIZMU

Šeštadienį Persijos įlankos šalių laikraščiai apkaltino Jungtines Valstijas siekimu "kolonizuoti" Iraką bei "uzurpuoti" jo turtinguosius, ir perspėjo apie skaudžius karo prieš Bagdadą padarinius.

"Šis susidomėjimas, kurį dabar, po dvylikos griežtų ekonominių sankcijų metų Irakui rodo Jungtinės Valstijos, liudija, kad jos nori okupuoti ir kolonizuoti šalį bei uzurpuoti jos turtinguosius", - rašo Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) leidinys "Al-Khaleej".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Dabar nuostabu regėti, kaip (Vašingtonas) staiga susidomėjo irakiečiais ir jų ateitimi, apsimesdamas, kad nori pasiūlyti jiems demokratiją, kai jie ilgą laiką kentėjo nuo embargo, - teigia dienraštis. - (JAV prezidento George W.) Busho (Džordžo V.Bušo) ir (britų ministro pirmininko Tony) Blairo (Tonio Blero) karas siekia sukurti koloniją pačioje arabų pasaulio širdyje, tarytum būtų negana Izraelio".

REKLAMA

"Šio karo padariniai tarptautinei bendruomenei bus skaudūs, o dar pavojingesnių atgarsių turės Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai", - tvirtina Dohoje įsikūręs leidinys "Al-Sharq".

"Al-Sharq" paragino "tarptautinę bendruomenę įsikišti, kad G.W.Busho administracijai būtų griežtai uždrausta rengti karus mėginant kontroliuoti pasaulį ir išvengti džiunglių įstatymų (įsigalėjimo)".

REKLAMA

Laikraštis "Al-Riyadh" perspėjo, kad priešindamasis puolančioms jėgoms "Bagdadas gali virsti naujuoju Stalingradu".

Dubajuje leidžiamos "Gulf News" perspėjo, kad virš Irako miestų iškelta JAV vėliava "reiškia, kad puolančiosios jėgos ketina okupuoti Irako išteklius ir dominuoti".

"Tos vėliavos ... kiekvienam arabui, kuris nepritaria karui, įplieks pykčio liepsnas, - teigė anglų kalba leidžiamas dienraštis. - Tokiu būdu visi jų (JAV ir Didžiosios Britanijos) veiksmai ... yra rėksmingas okupacijos, o ne išlaisvinimo aktas".JAV ketinimus stačiokiškai iškoneveikė ir JAE leidžiamas laikraštis "The Gulf Today": "Niekas S.Husseino nuvertimo nelaiko kilniu amerikiečių poelgiu. Tai imperialistinės užmačios perimti naftos išteklių kontrolę ir regione įkurti JAV hegemoniją".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų