Sportininkė kovoje dėl Europos čempiono aukso svorio kategorijos iki 81 kg finalinėje kovoje 3:2 (28:29, 30:27, 29:28, 28:29, 30:27) pranoko tituluotą Lenkijos sportininkę Martyną Jancelewicz.
Atkaklioje kovoje nei viena iš sportininkių neturėjo itin ryškaus pranašumo, bet G. Stonkutė galiausiai pasirodė pajėgesnė paskutiniame raunde ir titulas atiteko jai.
Tai nebuvo vienintelis Lietuvis medalis čempionate. Pirmąjį karjeroje apdovanojimą tokio rango varžybose iškovojo ir Ana Starovoitova, kuri pasidabino bronza svorio kategorijoje iki 60 kg.
Abi jos kartu su treneriu šiek tiek užtruko išeiti pro Vilniaus oro uosto vartus, bet galiausiai su plačiomis šypsenomis žengė pro juos.
Sportininkes pasitiko būrelis artimiausių žmonių, Lietuvos bokso federacijos nariai bei žiniasklaidos atstovai.
„Šitas buvo sunkiausias, kokį teko turėti (medalis, – aut. past.). Labai smagu turėti auksą, toks ir buvo mano tikslas. Viskas susiklostė pagal planą“, – oro uoste žiniasklaidos atstovams sakė naujoji Europos čempionė G. Stonkutė.
„Finale buvo apylygė kova. Aš prieš mėnesį viename iš turnyrų jai buvau pralaimėjusi Lenkijoje vykusioje kovoje, tad tai dvigubas džiaugsmas – revanšas ir Europos čempionato finalas. Tai buvo įtempta kova, norėjau laimėti ir viskas pasisekė“, – apie finalinę kovą sakė boksininkė.
Tiesa, verta paminėti, kad šįkart varžovių buvo gana mažai, o palankiai susiklosčius burtams G. Stonkutė kone iškart gavo šansą kovoti dėl medalių.
Pasak pačios sportininkės, nors pusfinalis buvo lengvas, o finale teko pavargti, bet šiek tiek nerimo pridėjo ne itin gera savijauta.
„Aš prieš kovas buvau šiek tiek apsirgusi, tad turėjau laisvas dienas ir buvo sunku įsivažiuoti. Jaučiau, kad sunkiai sekėsi, nejaučiu savęs, varžovės, rankų, tai pusfinalio kova buvo apšilimui, o finalinė kova jau buvo sunki. Virusą pasigavau, temperatūra, gerklė, sloga. Gerai, kad turėjau tas keletą laisvų dienų ir pirma kova buvo lengvesnė“, – pridūrė G. Stonkutė.
Europos ir pasaulio čempionė G. Stonkutė savo trofėjų lentynoje dabar neturi tik vieno apdovanojimo – olimpinių žaidynių medalio. Sportininkė neslepia, kad tai yra jos artimiausias tikslas.
„Taip. Manau jau daug laiko tikslas buvo aiškus, o dabar teks susikaupti. Prieš tai dar laukia Lietuvos čempionatas ir tada tikslas žaidynės“, – kalbėjo ji.
G. Stonkutė kol kas tikino nesvarstanti pereiti į profesionalų bokso ringą, kartu ji pridūrė, kad apskritai šie metai Lietuvos boksui yra patys geriausi.
„Be abejo, šie metai turbūt geriausi mūsų boksui. Eimantas Stanionis tapo čempionu, tiek aš dabar. Dar ir iš Europos čempionato persivežėme du medalius su Ana. Tai to niekada nėra buvę. Tikrai geriausi metai Lietuvos boksui“, – teigė ji.
Tuo tarpu pirmąjį bronzos medalį tokio rango varžybose karjeroje iškovojusi Ana Starovoitova neslėpė džiaugsmo ašarų kalbėdama apie šį apdovanojimą.
„Ligi šiol netikiu, labai daug emocijų. Džiaugiuosi ir už mūsų auksinę mergaitę. Finale prarėkiau balsą, palaikiau, už ją gal džiaugiuosi labiau nei už save.
Man šis medalis ilgai lauktas, tiek metų darbo, vargų. Ačiū visiems. Bokse esu dvidešimt metų. Vargau tiek dėl medalio ir pagaliau pavyko. Tikiuosi, čia nepaskutinis. Apskritai dabar dar sunku suvokti, ką pavyko padaryti“, – sakė boksininkė.
Rusams ir baltarusiams dalyvaujant varžybose Lietuvos sportininkai į turnyrus nevažiuos
Priminsime, kad prieš keletą savaičių bokso pasaulyje nuvilnijo žinia apie tai, kad Tarptautinė bokso federacija (IBA) gražina Rusijos ir Baltarusijos sportininkus į savo rengiamas varžybas.
Maža to, jie galės dalyvauti su savo šalių simboliais, galės skambėti šių šalių himnai. Į varžybas grąžinami ir minėtų šalių techniniai pareigūnai.
Lieuyvos bokso federacijos prezidentas Darius Šaluga jau tada portalui Tv3.lt sakė, kad jeigu šis sprendimas įsigalios ir lietuviams galimai varžybose teks susitikti su rusų ir baltarusių sportininkais, mūsiškiai į tokius turnyrus nevyks.
Apie tokį pat sprendimą yra paskelbę švedai, suomiai ir lenkai.
Tai galios ir Europos ar pasaulio jaunimo bei saugusiųjų pirmenybėms.
„Taip. Mes esame tai pasakę. Tikrai Lietuvos bokso federacijos nuostata nesikeis. Esame oficialiai tai pareiškę, o kadangi olimpiados atranką vykdys ne pasaulio bokso federacija, tai mes didelių problemų neturėsime. Bet, vėlgi, jei pasaulinė federacija laikysis tokios nuostatos, mes tiesiog nedalyvausime jų čempionatuose“, – sakė D. Šaluga.
Tą patvirtino ir naujoji Europos čempionė G. Stonkutė.
„Būtų skaudu, nes kitąmet vyks olimpinės žaidynės, atranka, bet, iš kito pusės, sutikčiau nevažiuoti. Priimčiau tokį sprendimą. Manau, būčiau ir šį medalį paaukojusi“, – sakė ji.
Pirmasis rusų bei baltarusių pasirodymas po suspendavimo turėjo įvykti pasaulio jaunimo čempionate lapkričio 14-26 dienomis, vis dėlto patys minėtų šalių atstovų dėl neaiškių priežasčių atsisakė jame dalyvauti.
Dar kiek anksčiau buvo pasirodę signalų, kad boksui dėl nesibaigiančių skandalų tarpautinėje federacijoje yra ne tik grėsmė būti išbrauktam iš Los Andželo žaidynių po šešerių metų, bet jau ir 2024 m. Paryžiuje.
„Kol kas signalų, kad bokso Paryžiuje gali nebūti, mes neturime. Negaliu teigti, kad yra kažkokių užkulisinių ar neoficialių signalų. Bet greičiausiai jis ten bus, o toliau neaišku. TOK prezidentas Tomas Bachas jau pranešė, kad lyg ir šyla TOK požiūris į rusų ir baltarusių dalyvavimą.
Tad nežinau. Pirma buvo pozicija griežta, o dabar švelnėja. Sunku pasakyti, kaip bus ateityje“, – pridūrė jis.
Pasak jo, Europoje šalys dėl rusų ir baltarusių dalyvavimo yra pasidalinusios pusiau, o štai pasaulyje situacija yra kur kas liūdnesnė.
„Europa pasidalinusi pusiau beveik tolygiai. Apie 25 šalys pasisako prieš, o visos kitos laikosi arba neutraliai arba tam nepritaria. O kas liečiai pasaulį, tai skaičiai dar liūdnesni. Pasaulis nėra toks, kokį mes jį norėtume matyti“, – teigė Lietuvos bokso federacijos prezidentas D. Šaluga.