• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol lietuviai suka galvas, kaip susitvarkyti su viešąsias erdves siaubiančiomis paauglių gaujomis nepažeidžiant vaikų teisių, užsieniečiai mano atradę problemos sprendimo būdą.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, ir šis neliko nepastebėtas vaikų teises ginančių organizacijų ir net Europos Parlamento.

REKLAMA

Užsienio spauda pradėjo rašyti apie paslaptingus prietaisus, pavadintus „Mosquito“ bei „Beethoven“, kuriuos naudoja Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Belgijos ir kitų Europos šalių parduotuvės, policijos nuovados bei valstybinės įstaigos.

Šie prietaisai skleidžia aukšto dažnio garsą, kurio 90 proc. atvejų negirdi vyresni nei 25 metų žmonės. Tuo tarpu vaikams ir paaugliams šis garsas, sklindantis 15-20 metrų spinduliu, labai nemalonus.

REKLAMA
REKLAMA

Tikinama, kad nuo tada, kai pernai rinkoje pasirodė šis prietaisas, jo jau parduota daugiau nei 3 tūkst. Tokių prietaisų įsigijo prekybos tinklai „Co-op“, „Spar“ ir „Sainsbury“.

Juos naudoja ir restoranų tinklas „McDonald‚s“ bei parduotuvės „Marks & Spencer“ Londono pietryčiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prietaisai, kuriuos gali nusipirkti bet kas mokantis naudotis internetu, sudomino ir Europos Parlamentą.

Trečiadienį pranešimą išplatinęs europarlamentaras Šarūnas Birutis tikina, jog būtina uždrausti šių įrenginių pardavinėjimą, nes jie diskriminuoja jaunimą, be to, visiškai neaišku, ar jie nekenkia mažiems kūdikiams ir patiems paaugliams - jokie poveikio tyrimai nėra atlikti.

REKLAMA

Lietuvoje - tyla

Ar šie prietaisai nenaudojami Lietuvoje, - jokių žinių nėra. Kadangi juos įsigyti ir naudoti Europoje kol kas nedraudžiama, nė viena institucija neužsiima tyrimais. Apie paauglių „siaubą“ dienraščiui nieko negalėjo pasakyti nei Lietuvos muitinės departamentas, nei Visuomenės sveikatos centro specialistai.

REKLAMA

„Girdėjome, jog Vilniuje, prie Katedros, yra iškabinti garsiakalbiai, per kuriuos leidžiami plėšrių paukščių balsai atbaido varnas, tačiau apie prietaisus paaugliams baidyti girdžiu pirmą kartą“, - stebėjosi Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistė Daina Švėgždaitė.

Jokių žinių, ar šie prietaisai įvežami į mūsų šalį, neturėjo ir Klaipėdos teritorinė muitinė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu juos gamina kurioje nors Europos šalyje, padėti jums negalėsime, nes muitinė iš ES narių įvežamų prekių netikrina. Mūsų darbuotojai apie šių įrenginių gabenimą į Lietuvą nieko nėra girdėję“, - tikino Klaipėdos teritorinės muitinės ryšių su visuomene atstovė Rasa Rentauskienė.

REKLAMA

Tuo tarpu EP nario Š. Biručio atstovė Lietuvoje Jūratė Mockuvienė mano, kad „Mosquito“ ir „Beethoven“ gali pasiekti mūsų šalį, nes įsigyti juos lengva. Tiesa, kainuoja jie brangokai - 3000-4000 Lt.

„Tai, kas populiarėja užsienyje, anksčiau ar vėliau pasieks Lietuvą, o kokios bus to pasekmės - baisu prognozuoti, juk prietaisų poveikis sveikatai nenustatytas. Pagaliau ar vaikų baidymas - tinkamas būdas kartų nesutarimo problemai spręsti?“ - retoriškai klausė europarlamentaro Š. Biručio atstovė.



Europoje verda diskusijos

REKLAMA

* Vieną iš prietaisų sukūrusios kompanijos „Compound Security Systems“ prekybos direktorius Simonas Morrisas užsienio spaudai yra sakęs, kad „Mosquito“ sumažina vagysčių skaičių, padidina pardavimus ir pelną. Anot jo, pelnas auga dėl to, kad parduotuvėse, kuriose nėra paauglių, suaugę pirkėjai labiau atsipalaiduoja ir maloniau apsiperka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

* Didžiosios Britanijos vaiko teisių komisaras Alas Aynsley-Greenas inicijavo kampaniją prieš prietaisą „Mosquito“. Jį palaiko ir kelios žmogaus teisių organizacijos. A. Aynsley-Greenas mano, kad tai yra neapgalvotas vaikų nusikalstamumo problemos sprendimas, kuris veikia visus vaikus, nepriklausomai nuo jų ketinimų. Šis prietaisas, anot komisaro, didina prarają tarp vyresniosios ir jaunesniosios kartos ir skatina kartų neapykantą.

REKLAMA

* „Prietaiso skleidžiamas į uodo zvimbimą panašus garsas gali sukelti nepatogumo pojūtį ar net kančią. Šiuos įrenginius įprasta naudoti nepageidaujamose paauglių susirinkimų vietose, paprastai daugiabučių namų palangėse“, - rašoma Š. Biručio išplatintame pranešime Lietuvos spaudai. Europarlamentaras įsitikinęs, kad iniciatyva uždrausti tokio prietaiso platinimą yra reikalinga, nes viešas tokių prietaisų naudojimas, ypač neturint administracinės institucijos arba teismo leidimo, yra atitinkamų asmenų pagrindinių teisių ir teisės į fizinę neliečiamybę pažeidimas.

Vaida JUTKONĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų