Antradienį Strasbūre įvykusiame europarlamentarų susitikime su ES energetikos komisaru Andriu Piebalgu (Andris Piebalgs) buvo pažymėta būtinybė užtikrinti patikimą energijos tiekimą ir bendrą ES energetikos politiką.
Europarlamentarai taip pat išplatino pareiškimą, kuriame pareikalavo Rusijos nenaudoti energetikos politiniais tikslais ir atnaujinti naftos tiekimą per Baltarusiją į Mažeikius.
A. Piebalgas pasiūlė įtraukti energetikos klausimus į ES sutartį, taip pat į rengiamą naują ES ir Rusijos Partnerystės ir bendradarbiavimo sutartį. „Energetiniai santykiai negali būti traktuojami atskirai nuo politinių santykių“, – teigė komisaras. Prelegentas pažymėjo, kad ES ir Rusijos energetinė priklausomybė yra abipusė – ES rinka Rusijai yra labai svarbi, o daugiausia problemų kyla dėl politinių nesusipratimų. A. Piebalgas žadėjo toliau reikalauti, kad Rusija ratifikuotų Energetikos chartiją. Savo ruožtu jis siūlė atsisakyti išankstinių nuostatų ir baimės santykiuose su Rusija. Komisaras taip pat pranešė deputatams apie jo gautą Rusijos pramonės ir energetikos ministro Viktoro Christenkos laišką, kuris teikia vilčių, jog naftos tiekimas „Družba-1“ naftotiekiu į Mažeikius netrukus bus atnaujintas.
Susitikime išplatintame EP delegacijų ryšiams su Baltarusija, Rusija ir Ukraina pirmininkų B. Klich, R. Oomen-Ruijten ir A. Severin pareiškime raginama sukurti bendrą ES energetikos politiką, kuri leistų sumažinti Sąjungos priklausomybę nuo iškastinio kuro ir įvairinti energijos šaltinius. Pastarojo meto dujas eksportuojančių šalių bandymai sukurti kartelį verčia ES imtis skubaus atsako, pažymi europarlamentarai.
„Raginame ES šalis kalbėti vienu balsu sprendžiant strateginius energetikos klausimus, taip pat vengti dvišalių sandėrių su trečiosiomis šalimis [...], kurie galėtų sukurti naujas takoskyras Europoje, – sakoma pareiškime. – Be to, ES turėtų toliau kurti trūkstamas energijos sąsajas, skirdama ypatinga dėmesį izoliuotiems ir pasienio regionams, tokiems kaip Baltijos šalys. Prieš patvirtindama naujus stambius investicinius projektus, tokius kaip planuojamas statyti Šiaurės Europos dujotiekis po Baltijos jūra, ES turi nuodugniai išnagrinėti aplinkosaugos aspektus."
Deputatai ragina energetinį bendradarbiavimą su Rusija grįsti nepriklausomybės, skaidrumo ir rinkos prieigos abipusiškumo principais. „Rusija neturėtų laikyti ES siekio įvairinti energetikos šaltinius grėsme savo ekonominiams ir geopolitiniams interesams. [...] Kita vertus, Rusija savo ruožtu turėtų įrodyti esanti patikima partnerė – liautis naudoti naftą ir dujas kaip politikos įrankius. Abipusis pasitikėjimas turi būti sugrąžintas konkrečiais žingsniais – pavyzdžiui, atnaujinant naftos tiekimą „Družba-1“ naftotiekiu į Mažeikių naftos perdirbimo įmonę Lietuvoje“, – sakoma europarlamentarų pareiškime.
EP nariai siūlo atsižvelgti į Baltarusijos valdžios norą užmegzti energetinį dialogą su Europa, tačiau jų nuomone, „ES neturi atsisakyti savo vertybių“, o dialogas galimas tik Baltarusijai „įvykdžius aiškias sąlygas“ – paleidus visus politinius kalinius, užtikrinus žiniasklaidos laisvę ir teismų nepriklausomumą, taip pat įtvirtinus pagarbą žmogaus teisėms bei demokratinėms vertybėms.