• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atleisti bankrutavusios „Alytaus tekstilės“ darbuotojai gali pasijusti darkart apgauti: netekę darbo vienoje didžiausių šalies įmonių, jie dar neteko ir teisės naudotis europine parama, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios mintys kilo ne vienam mūsų šalies europarlamentarui po Europos Parlamento Užimtumo socialinių reikalų komiteto posėdžio. Jame kaip tik svarstytas Lietuvos prašymas skirti darbo netekusiems tekstilininkams paramą iš Europos globalizacijos fondo.

REKLAMA

Parama – tik pusei atleistųjų

Pernai bankrutavus „Alytaus tekstilei“, iš įmonės buvo atleisti 1089 darbuotojai. Tačiau pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) valstybės sekretoriaus Rimanto Kairelio raštą tik šiek tiek daugiau nė pusė jų kreipėsi į darbo biržą.

REKLAMA
REKLAMA

Remdamasi tokiais duomenimis, SADM kreipėsi į Europos Komisiją ir pirmą kartą per visą istoriją pateikė paraišką gauti paramą.

Daugelį europarlamentarų prašymas nustebino. Mat tuo metu, kai kitos šalys tokiam pat skaičiui atleistų žmonių prašo milijonų, Lietuva tepaprašė 298,9 tūkst. eurų paramos. Be to, šalies valdininkai prašė padėti tik užregistruotiesiems Lietuvos darbo biržoje. Esą kitai pusei atleistųjų parama nepriklauso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keletas Lietuvai atstovaujančių europarlamentarų kreipėsi į šalies SADM prašydami paaiškinti, kodėl vieniems atleistiesiems skiriama parama, kitiems – ne.

Tiesa, šis kreipimasis irgi šiek tiek pavėluotas – juo europinės paramos jau nebegalima padidini. Mat priimtas sprendimas, kad Lietuvai bus skiriama prašoma suma. Tik pusė jos bus išmokėta iš Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo, kita pusė – iš Užimtumo fondo.

REKLAMA

Norėjo, bet negavo


SADM Europos Sąjungos struktūrinės paramos departamento vadovė Nijolė Mackevičienė sakė, kad galbūt tai ir neteisinga, tačiau visi ministerijos specialistų bandymai gauti daugiau europinių pinigų tiesiog subliūško.

Mat paramos gali sulaukti tik tie „Alytaus tekstilės“ darbuotojai, kurie registravosi Darbo biržoje ir kurie pagal reglamentą yra tinkami būti finansuojami, t.y. paskutinė jų darbovietė buvo „Alytaus tekstilė“ ir jie užsiregistravo per 4 mėnesius nuo įmonės bankroto. Tokių žmonių yra 621.

REKLAMA

Be to, jos teigimu, jei ir būtų nuspręsta skirti didesnę paramą, buvusiems „Alytaus tekstilės“ darbuotojams ji neatitektų. Mat jiems skiriama tokio pat dydžio parama, kokią gauna ir kiti užsiregistravusieji šalies darbo biržoje.

„Bandėme į Globalizacijos fondo prašymą įtraukti ir lėšas bedarbių pašalpoms mokėti, tačiau derybose paaiškėjo, kad tai būtų reglamento 3 punkto pažeidimas – jame pasakyta, kad gali būti remiamos tik aktyvios darbo rinkos priemonės, o bedarbio pašalpa nėra aktyvi priemonė“, – sakė specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesiregistravo ir negaus

Alytaus darbo biržos Užimtumo rėmimo įgyvendinimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaida Kamadulienė „Respublikai“ patvirtino, kad daugelis „Alytaus tekstilės“ darbuotojų teisės pretenduoti į europinę paramą neteko dėl to, kad nesiregistravo Darbo biržoje.

„Dalis buvusių darbuotojų išėjo į pensiją – įmonėje buvo ir vyresnio amžiaus darbuotojų. Dalis žmonių pasinaudojo galimybe įsidarbinti dar iki bankroto, dalis – jau po bankroto. Kai kurie turėjo antraeiles darbo sutartis ir atleisti iš „Alytaus tekstilės“ liko dirbti antrojoje darbovietėje“, – aiškino situaciją Alytaus darbo biržos darbuotoja.

REKLAMA

Tiesa, jos teigimu, turintieji antraeilių pareigų darbo sutartis galėjo pretenduoti į paramą. Tačiau tokiais atvejais buvo svarbu, kad paskutinis atleidimas būtų būtent iš „Alytaus tekstilės“.

Daugeliui jau rado darbus

Lietuvos darbo biržos turimais duomenimis, iš 621 tekstilininko atitikusio programos reglamentą, iš viso per darbo biržą jau įdarbinta 300 žmonių: 187 iš jų susirado tinkamą darbą, 79 įdarbinti su darbo biržos subsidija, dar 9 žmonės įdarbinti pagal subsidiją. 20 žmonių su subsidija darbdaviui buvo įdarbinti pagal Įgūdžių rėmimo programą.

REKLAMA

Šiuo metu 159 žmonės dalyvauja darbo rinkos priemonėse, t.y. dalyvauja profesinio mokymo programose (nes didelė žmonių dalis išėjo turėdami darbo rinkoje nepaklausią profesiją), taip pat verslumo skatinimo, viešųjų darbų programose. 22 buvę tekstilininkai jau yra išėję į pensiją, dar 13 ketina tai padaryti artimiausiu metu. Be to, beveik šimtas atleistųjų pareiškė norą gauti pensiją pirma laiko.

Informaciją apie būsimus atleidimus Alytaus darbo birža gavo pagal nustatytą tvarką, t.y. prieš keturis mėnesius. Pirmas įsakymas dėl grupinio atleidimo iš darbo buvo pernai spalio 31 d., paskutinis – tų pačių metų lapkričio 22 d.

Tomas Andriukonis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų