Europos Komisijos (EK) pareigūnai sužinojo nemalonią naujieną. Pasirodo, jie beveik metus pamažu nuodijosi, gerdami sunkiaisiais metalais užterštą kavą.
Atlikti tyrimai parodė, jog 17 iš 20 kavos aparatų, šių metų sausį pastatytų EK būstinėje Briuselyje, virė sveikatai kenksmingą kavą. Nikelio ir švino kiekis šiame gėrime gerokai viršijo leistinas normas.
„Negalime įjungti šių aparatų, turėdami tokios informacijos“, - nuoširdžiai apgailestavo Komisijos atstovas spaudai Dennis Abbottas.
Išgelbėjo skonio receptoriai
Ko gero, visa tiesa apie kavą dar ilgai nebūtų paaiškėjusi, jeigu ne vienas archyvaras, dirbęs viršutiniuose Komisijos būstinės aukštuose. Biologijos išsilavinimą turintis Alexanderis Justas buvo pirmas, rimtai susirūpinęs dėl keistoko kavos skonio. Lemtingas buvo jo sprendimas nusiųsti gėrimo mėginį į vieną gimtosios Austrijos laboratorijų.
Netrukus paaiškėjo, jog sunkiųjų metalų koncentracija kėlė realų pavojų Europos Sąjungos (ES) pareigūnų sveikatai. Nikelio kiekis kavoje net 175 kartus viršijo leistiną normą, švino – „viso labo“ 16 procentų.
Pernelyg dideli suvartoto nikelio kiekiai gali pažeisti žmogaus odą ir virškinimo sistemą. Iš organizmo šis metalas pasišalina praėjus 7-40 dienų nuo tada, kai buvo įsisavintas - priklausomai nuo jo kiekio ir to, kiek laiko jis buvo vartojamas.
Komisijos pareigūnams ir paprastiems darbuotojams išplatintame aiškinamajame rašte teigiama, kad gėrime aptikti švino kiekiai yra santykinai nedideli, todėl didesnės grėsmės nekelia. Visiems susirūpinusiems dėl savo sveikatos rekomenduota kreiptis į gydytoją.
Italijos kavos aparatų gamintoja bendrovė „Cimbali“ išplatino pareiškimą, kuriame teigia, kad jos produkcija „atitinka visus tarptautinius standartus“. Kol kas dar nėra aišku, ar Komisija kreipsis dėl žalos atlyginimo. Bendra suma, šių metų pradžioje sumokėta už nekokybiškus kavos aparatus, siekia daugiau nei 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų).
Ieškojo pasiteisinimų
Paaiškėjus, kiek Europos mokesčių mokėtojams kainavo „nuodingi“ kavos aparatai, Europos komisaras pramonės reikalams Guenteris Verheugenas pareiškė esąs „pasipiktinęs“. Pasak jo, anksčiau Komisijos būstinėje stovėję kavos aparatai buvo mažesni ir paprastesni, tačiau puikiai atliko savo funkcijas. G. Verheugenas tvirtino nežinąs, kam kilo mintis taip nepagrįstai išlaidauti.
D. Abottas, priešingai, jautė pareigą apginti sprendimą įsigyti brangesnius kavos aparatus. „Kiek jūs žinote ministrų, kurie stovėtų eilėse pagrindinėje kavinėje, ir ar tai yra geras laiko praleidimo būdas? Komisarai nesėdi ten visą dieną gerdami kavą, kavinė skirta lankytojams. Aparatai, žinoma, yra brangesni negu tie, kuriuos turite jūs arba aš, tačiau jie skirti intensyviau naudoti. Aš manau, jog tai protingas būdas leisti viešuosius pinigus - juk mes nenorime, kad komisarai gaištų laiką stovėdami eilėse“, - tvirtino D. Abbottas.