Apie tai pranešė vokiečių dienraštis „Die Welt“, penktadienį paskelbęs interviu su eurokomisaru.
„Mums kelia nerimą, kad vis dažniau gauname pranešimų iš kitų valstybių narių apie blokuojamą importą“ – teigė V. Dombrovskis.
„Panašu, kad Kinijos muitinė neapdoroja prekių iš kitų ES šalių, jeigu jose yra Lietuvoje pagamintų dalių“, – aiškino jis.
V. Dombrovskis sakė, kad šiuo metu yra „daug atvejų, kai Kinijos uostuose sustabdomas importas iš Lietuvos bei ES, ir šis skaičius kasdien didėja“.
Europos Komisijos nario teigimu, Kinijos veiksmai veikia tiek smulkias, tiek dideles siuntas.
„Atsižvelgiant į dideles kasdienės prekybos tarp ES ir Kinijos apimtis, nenuostabu, kad atvejų skaičius sparčiai auga“, – sakė jis.
V. Dombrovskis pabrėžė, jog Komisija yra pasitelkusi tiek politinius, tiek diplomatinius kanalus, kad išspręstų šiuos nesutarimus. Jis pats teigė kalbėjęsis su Kinijos atstovu ES.
Vis dėlto jei šios pastangos neduotų rezultatų, Europos Komisija pateiktų skundą Pasaulio Prekybos Organizacijai.
„Norėtume draugiško šios problemos sprendimo, tai akivaizdu“, – sakė V. Dombrovskis. – Tačiau turime būti pasirengę, kad šios pastangos bus nesėkmingos.“
Tarp Vilniaus ir Pekino įtampa tvyro jau kurį laiką, tačiau ji itin sustiprėjo Lietuvai atidarius Taivaniečių atstovybę, pavadinime naudojant salos vardą. Pekinas laiko salą savo teritorija ir žada vieną dieną ją susigrąžinti, prireikus – jėga.
Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Dėl to iš abiejų šalių konsultacijoms buvo atšaukti ambasadoriai, o vėliau diplomatiniai santykiai pažeminti iki reikalų patikėtinių lygio.
Be kita ko, Lietuvos įmonės šį mėnesį pranešė negalinčios išmuitinti į Kiniją išsiųstų prekių, nes šalies nėra Pekino sistemose.