„Iki kovo norėtume susitarti dėl bendros pozicijos, kas yra labai svarbu“, – per bendrą su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu (Emanueliu Makronu) spaudos konferenciją sakė Vokietijos vyriausybės vadovė.
Europos Sąjungos lyderiai penktadienį tarėsi, kaip sustiprinti euro zoną, ir ši diskusija vyksta tokiu metu, kai neapibrėžta politinė situacija Vokietijoje sužlugdė puoselėtas viltis dėl didelio masto reformų, o pirminis entuziazmas kiek priblėso.
Derybos vyko nedalyvaujant Bendriją paliekančios Didžiosios Britanijos premjerei. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas paprašė 27 valstybių lyderių šiame susitikime laisvai išdėstyti savo vizijas dėl euro zonos ateities.
Euro zonos pertvarka ir pastangos padaryti ją atsparesnę ekonominiams sukrėtimams yra vieni svarbiausių Prancūzijos prezidento ir Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio prioritetai.
Tačiau E. Macrono pastangas įgyvendinti šiuos ambicingus tikslus žlugdo politinė nežinomybė Vokietijoje. Šalies kanclerė A. Merkel ieško būdų suformuoti vyriausybę, iš derybų dėl koalicijos su jos konservatoriais pasitraukus verslui palankiai Laisvajai demokratų partijai (FDP), kuriai rimtų klausimų kelia numatyta euro zonos reforma.
Kaip jau tapo įprasta, ir šį kartą euro zona yra pasidalijusi į dvi stovyklas. Turtingosios šalys, vadovaujamos į taupymą orientuotos Vokietijos, nelinkusios palaikyti politikos, dėl kurios joms tektų prisiimti riziką kartu su smarkiai įsiskolinusiomis euro zonos partnerėmis, tokiomis kaip Prancūzija, Ispanija, Italija ar Graikija.