„Norėčiau, kad Italija priimtų Europos Komisijos ištiestą ranką ir įgyvendintų atitinkamas priemones“, – pareiškė Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire, atvykęs į Liuksemburgą derybų su savo kolegomis iš euro zonos.
Italijos skola, siekianti 132 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), yra antra pagal dydį euro zonoje po Graikijos.
Ji gerokai viršija Europos Sąjungos (ES) nustatytą viršutinę 60 proc. ribą, o Europos Komisija (EK) mano, kad skola toliau tik didės, todėl Italija taps pažeidžiama ekonominiams sukrėtimams, kurie vėliau galėtų apimti ir visą Europą.
„Euro zonoje yra taisyklių, kurias visi stengiamės gerbti“,– pridūrė B. Le Maire, kurio šalis pastaraisiais metais taip pat pažeidė ES biudžeto taisykles.
Europos Komisija praėjusią savaitę oficialiai įspėjo populistinę Italijos vyriausybę dėl išlaidų griežtinimo įsipareigojimų nesilaikymo.
Šis procesas, vadinamas perviršinio deficito procedūra, gali lemti milijardines baudas, nors kol kas tokių precedentų nebuvo ir jų tikimybė yra labai mažai tikėtina.
„Galiausiai taisyklės nėra tik tai, kas surašyta ant popieriaus, jos priimtos dėl tam tikrų priežasčių“, – pažymėjo Vokietijos finansų ministras Olafas Scholzas.
Visgi Italijos kraštutiniams dešiniesiems atstovaujantis ministro pirmininko pavaduotojas Matteo Salvini yra pažadėjęs nepasiduoti ES spaudimui ir siekti mokesčių mažinimo bei papildomų išlaidų.
Už ekonomiką ir finansus atsakingas Komisijos narys Pierre Moscovici, kuris yra pagrindinis ES atstovaujantis asmuo šiame ginče, pareiškė esąs pasirengęs dialogui su Roma ir tikisi naujų pasiūlymų.
„Esu pasirengęs išklausyti, nes kol durys yra atviros, norime, kad per jas patektų naujovių“, – pridūrė P. Moscovici.
P. Moscovici ir EK pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis yra numatę susitikti su Italijos finansų ministru Giovanni Tria Liuksemburge.