Trečiadienį pasaulinėje valiutų rinkoje situacija nesiskyrė nuo pirmųjų dviejų šios savaitės prekybos dienų. Euras toliau ženkliai silpnėjo pagrindinių valiutų atžvilgiu, tuo tarpu paklausa JAV doleriams didėjo. Investuotojai palikinėjo su rizikingesniais aktyvais siejamas pozicijas. Graikijos problemų istorija ir galimas išplitimas į kitas euro zonos valstybes kuo toliau, tuo labiau darosi dramatiška.
Europos akcijų rinkos pokyčius atspindintis FTSEurofirst 300 indeksas vakar smuko 0.8%. JAV indeksai Dow Jones ir S&P 500 atitinkamai krito 0.54% ir 0.66%. Naftos žaliavos (WTI) barelio kaina buvo nusileidusi virš 3%, žemiau 80 JAV dolerių ribos. Naftos kainą neigiamai veikė ne tik sustiprėjęs JAV doleris, tačiau ir paskelbtos JAV naftos atsargos, kurios padidėjo daugiau nei prognozuota.
Aukso uncijos kaina paaugo iki 1175.3 JAV dolerių, nors vienu metu buvo kritusi į 1157.9 dolerių žemumas. Auksui pigti neleido pernelyg dideli svyravimai valiutų rinkoje bei akcijų kainų kritimas. Auksas yra laikomas vienas saugesnių prieglobsčių kapitalui.
Euro ir JAV dolerio valiutų poros kursas vakar įveikęs 1.29 lygį dar labiau paskatino pardavimus ir krito iki 1.2791 lygio, kuriame baigė trečiadieninę prekybą. Euro ir JAV dolerio kursas per dieną sumenko 1.5%, o nuo praėjusio penktadienio – net 4.2%.
Reitingų agentūra „Moody's“ užsiminė apie galimą dar vieną Portugalijos reitingų mažinimą. Tokios užuominos ypatingai neigiamai veikia vieningą Europos valiutą. Rinka buvo jau kiek apsipratusi su padėtimi Graikijoje, tačiau žinios apie galimą panašią situaciją Portugalijoje ar Ispanijoje yra tarsi žibalas į liepsnojantį laužą. Portugalijos, Ispanijos ir Graikijos obligacijų pajamingumas, palyginti su Vokietijos, vakar stipriai padidėjo. Paskelbti euro zonos mažmeninės prekybos duomenys (0.0%) buvo kiek prastesni nei laukti (0.1%), tačiau geresni nei mėnesį prieš tai (-0.2%). Visgi makroekonominiams rodikliams itin daug dėmesio nebuvo skirta.
Graikijai ir kitoms kandidatėms į jos vietą yra būtina ženkliai mažinti biudžeto deficitą. Senas skolas kiek padės padengti finansinė ECB ir TVF parama. Tačiau nuogąstaujama ar tai nebus Graikijos įklimpimas į dar didesnį skolų liūną. Bet kokie Graikijos vyriausybės veiksmai, susiję su valstybės išlaidų mažinimu ir pajamų iš mokesčių didinimu, yra sutinkami protestų ir streikų akcijomis. Graikai tą daryti sugeba. Valdžiai dabar svarbu ne tik paruošti taupymo gaires, tačiau ir išsikovoti piliečių palaikymą. Mokesčių mokėti nelinkusių graikų priešiškumas gali tik dar labiau išaugti ir pabloginti jau dabar prastą situaciją.
Šiandien vyks ECB posėdis. Palūkanų normos tikrai nebus didinamos. Iš ECB vadovo J.C. Trichet malonių ir eurą palaikančių žinių tikėtis sunku. Nors euras ženkliai atpigo prieš pagrindines valiutas, tačiau centriniams bankams valiutos susilpnėjimas nėra toks didelis rūpestis, kaip pernelyg stiprus brangimas. Norint subalansuoti ekonomiką silpnesnė valiutą būna naudinga. Visgi J.C. Trichet galėtų pabandyti pasakyti ką nors tokio, kas nuramintų įsiaudrinusią finansų rinką. Jei ECB užsimintų apie galimą pakartotinį aktyvų supirkimo programos įvedimą, tuomet iš rinkos tikėtina sulaukti ypatingai audringos reakcijos.
JAV dolerio ir Japonijos jenos valiutų poros kursas nusileido 0.74% iki 93.78 lygio. Pirmoje dienos pusėje kursas keletą kartų bandė pakilti virš 95.0, tačiau nesėkmingai. Neramumai rinkoje teigiamai veikia jeną, kadangi ja nominuoti aktyvai tapatinami su stabilumu ir saugumu. JAV doleriui ženklios įtakos gali turėti rytoj skelbiami darbo rinkos duomenys. JAV dirbančiųjų skaičius (pagal ADP) sudarė 32 tūkst. (prognozuota 29 tūkst.). Šiandien bus skelbiamos savaitės JAV bedarbių paraiškos.
Didžiosios Britanijos svaro ir JAV dolerio kursas sekė rinkos pėdomis, tačiau nusileido ne itin ženkliai – 0.33% iki 1.5093. Šiandien iš D.Britanijos bus sulaukta svarbių naujienų. Bus skelbiamas būsto kainų bei verslo aktyvumo paslaugų sektoriuje indeksai. Visgi didžiausias dėmesys bus sutelktas į šiandien prasidėsiančius parlamento rinkimus.