• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Etikos sargų išvada palanki KGB rezervininkams

Parlamentarai nepritarė Etikos ir procedūrų komisijos išvadai, jog įstatymo pataisa, numačiusi darbo apribojimus buvusiems KGB rezervininkams, priimta prieštaraujant Seimo statutui.

REKLAMA
REKLAMA

Už minėtosios komisijos išvadą balsavo 40 parlamentarų, prieš - 36, susilaikė 6 Seimo nariai.

REKLAMA

Seimo Etikos ir procedūrų komisija ketvirtadienį nutarė, jog Liustracijos įstatymo pataisos, kuriomis apribota KGB rezervininkų galimybė dirbti valstybės tarnyboje, buvo priimtos pažeidžiant procedūrą.

Prieš tokį sprendimą pasisakė du komisijos nariai konservatoriai. – A. Matulas ir N. Stasiškis.

REKLAMA
REKLAMA

Matulas savo nepritarimą daugumos sprendimui grindė Seimo statuto 138 ir 139 straipsniais. Ten nustatytų reikalavimų Seimas, pasak jo, laikėsi.

„Statutas nereglamentuoja ir nedraudžia Seimui pačiam balsų dauguma įtraukti projektą į darbotvarkę, net jei yra Teisės ir teisėtvarkos komiteto nepalanki išvada. Ten tik sakoma, jog Seimo pirmininkas neturi jo teikti. Jis to ir nedarė. Pačiam Seimui statutas to nėra uždraudęs daryti. Gal reikia taisyti statutą ir reglamentuoti kitaip, tačiau čia jau kitas klausimas“, sakė „Balsui.lt“ A. Matulas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo nariai reiškia skirtingas nuomones ir dėl priimtų Liustracijos įstatymo pataisų turinio.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J. Sabatauskas priimtas Liustracijos įstatymo pataisas vadino „žalingomis Lietuvai“.

Liustracijos įstatymo pataisos, kuriomis KGB rezervo karininkai prilyginti kadriniams KGB darbuotojams, J. Sabatausko tvirtinimu gali padaryti didelės žalos Lietuvai. Jis „Balsui.lt“ pabrėžė net neabejojantis, kad pagal tokias įstatymų normas atleidžiami iš pareigų žmonės laimėtų teismus. Procesams pasiekus Strasbūrą, J. Sabatausko nuomone, Lietuvai tektų mokėti šimtatūkstantines kompensacijas.

REKLAMA

Teisės ir teisėtvarkos komitetas, pabrėžė jo pirmininkas, buvo padaręs išvadą, jog projekto nuostatos prieštarauja Konstitucijai, todėl pagal Seimo statutą, neišbraukus šių nuostatų, projektas negalėjęs būti teikiamas plenariniam posėdžiui.Todėl J. Sabatauskas tvirtino, kad net neatsižvelgus į įstatymo turinį, jis greičiausiai būtų pripažintas nekonstituciniu vien dėl pažeistos jo priėmimo procedūros.

REKLAMA

J. Sabatauskas „Balsui.lt“ nesiėmė prognozuoti, kaip elgsis prezidentas. Jis priminė, jog dėl Seimo Statutas numato, kad dėl pažeidžiant procedūras priimto įstatymo gali būti balsuojama iš naujo. Tam reikia Seimo pirmininko, penktadalio Seimo narių ar komiteto iniciatyvos.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys konservatorius Saulius Pečeliūnas nesutiko su J. Sabatausko teiginiais. Jo žodžiais, Teisės ir teisėtvarkos komitetas „maivėsi“ beveik daugiau nei metus, o jų pateiktą išvadą, kuri buvo pataisoms nepalanki, Seimas įvertino balsuodamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Pečeliūnas sakė abejojantis dėl gąsdinimų tarptautiniais teismais. Konvencijos, pasak Seimo nario, leidžia valstybei nusistatyti pareigūnams tokius reikalavimus. Kalbama, pasak parlamentaro, apie valstybės tarnybą, o ne privatų sektorių, todėl tokie apribojimai – valstybės reikalas.

S. Pečeliūnas taip pat pabrėžė, jog analogiški procesai vyksta ir kaimyninėje Lenkijoje, tik dar platesniu mastu.

REKLAMA

Seimo Etikos procedūrų komisija rytoj ryte turėtų spręsti ar priimant įstatymą buvo pažeistos procedūros.

Seimas antradienį priėmė sprendimą, kuriuo buvę KGB rezervo karininkai prilyginami kadriniams darbuotojams. Tuo pačiu jiems įsigalioja profesiniai apribojimai.

REKLAMA

Antradienio ryte, tariantis Seimo frakcijų seniūnams, šį projektą sutarta svarstyti ketvirtadienį, tačiau Seimo plenariniame posėdyje frakcijos “Tvarka ir Teisingumas” siūlymu jis ne tik įtrauktas į darbotvarkę, bet ir greitai priimtas.

Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas nėra pritaręs šiam siūlymui, tačiau tai nesutrukdė parlamentui aprobuoti projektą net trim balsavimais. Pataisoms nepritariantys parlamentarai nedalyvavo balsavime, kai mėginta priimti kitus liustracijos projektus, dėl ko balsavimas žlugo pritrūkus kvorumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dalis Seimo narių ketina skųstis Etikos ir procedūrų komisijai, o Prezidentūroje abejojama, ar įstatymas ją pasieks per numatytas dešimt dienų.

Priimta įstatymo pataisa yra nepalanki Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovui Arvydui Pociui ir buvusiam užsienio reikalų ministrui, Seimo nariui Antanui Valioniui.

REKLAMA

Pagal įstatymo „Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos“ pataisą profesiniai apribojimai KGB kadriniams darbuotojams ir KGB bei kitų SSRS specialiųjų tarnybų rezervo karininkams būtų taikomi iki 2009 metų sausio 1 dienos.

REKLAMA

KGB rezervo karininkai negalėtų eiti pareigų, į kurias skiria Seimas, prezidentas, Seimo pirmininkas, Vyriausybė arba premjeras, taip pat viceministro, ministerijos valstybės sekretoriaus, ministerijos sekretoriaus, valstybės institucijų ar įstaigų vadovų, jų pavaduotojų pareigų.

Buvę KGB kadriniai darbuotojai ir rezervininkai negalėtų būti prokurorais, valstybės kontrolės pareigūnais, statutiniais valstybės tarnautojais, valstybės tarnautojais ar civiliais valstybės tarnautojais krašto apsaugos sistemoje, atlikti tikrosios karo tarnybos.

REKLAMA
REKLAMA

KGB rezervo karininkams būtų uždrausta dirbti valstybės tarnautojais VSD, būti diplomatais, eiti pareigas, susijusias su įslaptintos informacijos naudojimu ar tokios informacijos apsauga, vadovauti saugos tarnyboms, strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatyme nurodytų įmonių vadovais.

Už pataisą Seime balsavo 56 parlamentarai, prieš – 3, susilaikė 13. Vieningai jai pritarė konservatoriai, libdemai, „pilietininkai“, dauguma „darbiečių“ (tik vienas susilaikė). Kitos frakcijos balsavo įvairiai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų