„Eurovizijoje“ šiemet vis netyla skandalai – štai Monikos Liu repeticijoje ant didžiosios scenos kilę neskandumai, kurie sugadino repeticiją, visai neseniai paplitusios kalbos dėl albanų atlikėjos, kurios pasirodymas, manoma, gali būti cenzūruojamas.
Albanų atstovų nuotraukos iš repeticijos buvo pirmosios, kurios paplito šeštadienio popietę. Jos greitai tapo „Twitter“ ir „Instagram“ diskusijomis, ypač pagrindinė nuotrauka, kurioje atlikėja Ronela ir jos keturi šokėjai be marškinėlių rankas glaudžia prie savo intymių vietų. Kitą dieną šios provokatyvios nuotraukos dingo iš oficialios „Eurovizijos“ „Instagram“ paskyros.
Vėliau jos buvo įkeltos iš naujo, bet be „provokatyviosios“ nuotraukos. Dėl situacijos nebuvo pateikta jokio paaiškinimo. Pats Giedrius Drukteinis sako, kad kiekvienas atlikėjas galėtų atsižvelgti į visuotinai pripažintas normas, taip nesukeliant jokių nesusipratimų.
„Aš, kaip akivaizdžiai kitos kartos žmogus, pasakyčiau, kad yra amžinas pasirinkimas, ar rinktis kažką vulgaraus, erotiško, nepadoraus, ką galėtume įvardinti kaip laisvės pasireiškimo formą ar liberalizmą, išsilaisvinimą iš moralinių ar religinių pančių, ar rinktis parodyti mandagumą, padorumą, išsiauklėjimą.
Tas kategorijas, kurios jauniems žmonėms atrodo nelabai reikalingos ar varžančios, laisvę apribojančios. Aš visada patarčiau rinktis kažką padoresnio, gražesnio ir priimtinesnio“, – kalba etiketo specialistas.
Siūlo paisyti normų
Tačiau ne visada jaunesni žmonės nori paisyti normų. Gyvename laikais, kur noras išsiskirti iš minios dažnai būna didesnis, nei kažkam įtikti. Tokie dalykai dažni ir pramogų versle.
„Puikiai suprantu, kad šou verslas turi savas taisykles ir yra ta meno sritis, kuriame didesnį dėmesį patraukia drąsesni, drastiškesni pasirodymai ir kostiumai. Dauguma „Eurovizijos“ žiūrovų yra jauni žmonės su Naujojo amžiaus vertybės ir gal tikrai apsimoka labiau orientuotis į juos.
Tačiau reikia neatmesti, kad „Euroviziją“ valdo vyresnės kartos žmonės ir jų misija yra užkirsti kelią chaosui, betvarkei ir anarchijai, kurią daug kas norėtų vadinti revoliucija. Tačiau ji iš esmės yra deevoliucija“, – sako vyras.
„Etiketas iš esmės yra vyresnės kartos nuosavybė. Mes kiekvienas turime pareigą įtikinti jaunimą, kad etiketas tikrai pravers gyvenime ir tikrai visi jauni, erotiškai atrodantys ir tobulų kūno formų atlikėjai anksčiau ar vėliau pasens ir vis vien jiems reikės gyventi padorios visuomenės normatyvais“, – priduria G. Drukteinis.
Visada egzistuoja ribos
Paklausus, ar „Eurovizija“ pasidarė toks renginys, kuriame jokia apranga nebėra neleistina, etiketo specialistas skuba paprieštarauti, kad visada yra normos, kurių turime laikytis.
„Eurovizija“ yra tik vienkartinis metinis renginys, kurių yra begalės. Visuose juose egzistuoja civilizacijos reikalavimai. Naujos mados, naujos saviraiškos formos, kitos seksualinės orientacijos ir rasės turi teisę egzistuoti.
Bet visada bus ribos, kurios paverčia mūsų gyvenimą gražiu ir įveda į mūsų gyvenimą taisyklių, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nuobodžios. Tačiau dėl jų mūsų gyvenimas paprastesnis, geresnis ir parodo, kad reikia gyventi be smurto, moters apnuoginimo ar kūno seksualizavimo ir objektyvizavimo“, – tikina pašnekovas.
Jis juokiasi, kad turbūt dar negreitai ir šou versle bus pasiryžta itin drastiškiems sprendimams, tokiems kaip nuogo kūno viešas rodymas.
„Vis vien „Eurovizijoje“ niekas neišdrįsta apsinuoginti iki galo, niekas dar neišdrįso rodyti akivaizdžios pornografijos ar smurto. Net visi bandymai politizuoti dainų konkursą ar simboliais, ar kūrinių pavadinimais sulaukia pasipriešinimo, kadangi tai – pramoginis renginys, neturintis tikslo pabrėžti politinių simpatijų kuriai nors pusei“, – kalba jis.
Pašnekovas tikina, kad pats etiketas yra sritis, kuri brėžia ribas ir elgesio normatyvus, kuriuos patys mes pritaikome savo gyvenime. Tokios taisyklės yrauja ir „Eurovizijoje“.
„Eik iš proto, džiaukis visais įmanomais būdais, tačiau tai daryk be smurto. Jei kažkam norisi taip padaryti, reikėtų sugalvoti, kaip padoriai išreikšti save subtiliai – be smurto ar nuogumo“, – pataria vyras.
Palaiko sprendimą pašalinti agresorę
Vakarų pasauliui vis labiau nutraukiant ekonominius, politinius bei kultūrinius ryšius su Rusija, kilo kalbų, kad šalis neturėtų teisės dalyvauti konkurse. Pats G. Drukteinis palaiko tokį sprendimą ir tai vadina žinute. „Reagavau labai teigiamai ir palankiai. Tai – bendros ir vieningos pastangos, visai neiškirtusios iš konteksto.
Juk Rusija buvo pašalinta iš daugelio pramoginių, sporto, kultūrinių renginių. Tai labai puiki žinutė iš šiuolaikinio Vakarų pasaulio“, – nuomonę reiškia pašnekovas.
Taip pat etiketo specialistas, dažnai stebintis „Eurovizijos“ atrankas, išreiškė savo nuomonę apie šių metų lietuvių pasirodymą. Lietuvos atstovė Monika Liu šiemet per ilgą laiką konkurse uždainuos lietuviškai.
„Su Monika Liu dirba didelis kolektyvas viso plauko specialistų ir tikiu, kad jis parodys visas savo komeptencijas, kad pasirodymas būtų įspūdingas, kad pelnytų gerus balus. Palaikau juos ir linkiu ko geriausia“, – šypteli G. Drukteinis.
Primename, kad „Eurovizija“ šiemet bus rengiama Turine, o ją stebėti bus galima jau gegužės 10 dieną.