Lėktuvą „Jak 42 “ valdęs lakūnas tikina, jog Jaroslavlio tragedija įvyko dėl tų pačių priežasčių, kaip ir Smolenske – pilotus skubino komandos atstovai.
Iš Rusijos į Estiją ir Lietuvą anksčiau skraidęs pilotas Konstantinas Pedakas tikina, jog nelaimės, kokia nutiko Jaroslavlyje, galima buvo išvengti: „Komanda skubėjo į rungtynes. Matyt, skubino lakūnus kuo greičiau skristi, tie ir nutarė rizikuoti. Tai nutiko ir su Tu 154“.
Lakūnai, anot K. Pedako, pamatę, jog baigėsi pakilimo takas, neturėjo važiuoti toliau, o pasukti atgal arba sustabdyti lėktuvą: „jie to nepadarė, neįsitikino, jog viskas bus gerai. Beje, tokių stulpų, kokie stovi Jaroslavlio oro uoste, neturėtų būti tokiuose objektuose. Tai yra didelė klaida. Be to, ir pakilimo takas turėtų būti kiek ilgesnis“.
Kai tik lėktuvas su komanda pakilo, jis nespėjo aukščiau pakilti, nes pilotas nenukreipė vairalazdės į viršų: „Jeigu jis tą būtų padaręs, galbūt jam pavyktų pakilti virš stulpo ir į jį neatsitrenkti. Kadangi pakankamo aukščio nebuvo, sudegė variklis. O tada šansų išgyventi nėra“.
K. Pedako teigimu, JAK-42 yra pusiau karinis lėktuvas, kuris mėgsta itin tikslias komandas ir yra be galo patikima mašina.
Tragedija Jaroslavlyje įvyko rugsėjo septintą dieną apie 16 val, kai keleivinis lėktuvas „Jak–42“ ketino skristi į Minską. Lėktuve skrido ledo ritulio klubo „Lokomotiv“ nariai.
Žuvo beveik visi komandos nariai, du išsigelbėjo.
Jaroslavlio klinikinės ligoninės pareigūnas rusų žiniasklaidai patikslino, kad liko gyvi du žmonės: ledo ritulininkas Aleksandras Galimovas ir borto inžinierius Aleksandras Sizovas. Vienas jų buvo ištrauktas iš upės.
Jaroslavlio „Lokomotivo“ žaidėjai buvo Rusijos ledo ritulio veidas, o jiems nutikusi katastrofa – tragedija visam Rusijos sportui, agentūrai R–Sport pareiškė ledo ritulio klubo „Atlant“ treneris Fiodoras Kanareikinas.
„Tai didelė netektis ledo rituliui. Tai tragedija, kuri palietė visus: šeimas, draugus, artimuosius. Labai sunku kalbėti apie prarastus jaunus žmones. Šie žmonės buvo Rusijos ledo ritulio veidas tiek pasaulinėje, tiek Europos arenoje,“– sakė F. Kanareikinas.
Dėl tragedijos buvo atidėtos ir ledo ritulio varžybos Ufoje.
Tragedija Smolenske, kur skrido Lenkijos Prezidentas Lechas Kaczynskis su žmona bei beveik visi Vyriausybės nariai, įvyko 2010 metų balandžio 10 dieną.
Katastrofa įvyko, kai lėktuvas mėgino nusileisti ir kliudė medžių viršūnes. Laineris T-154 nukrito ir suskilo į kelias dalis.
Lėktuvo sudužimo vietoje rastos abi juodosios dėžės. Katastrofos vietoje rasti savirašiai įtaisai – ir telemetriniai, ir garso, kurie vėliau perduoti ekspertams.
Iššifravus pokalbius, paaiškėjo, jog kaip ir Jak-42 įgulos nariai, taip ir Tu – 154, nepasakė dispečeriams apie gresiančius pavojus.