Estijos energetikos bendrovė "Eesti Energia" tvirtina, kad ji nesitraukia iš Lietuvoje planuojamos statyti naujos atominės jėgainės projekto ir tokios galimybės neatmetusius komentarus vadina nesusipratimu, tuo tarpu parlamentaras Eligijus Masiulis įsitikinęs, kad derėtų iš esmės peržiūrėti projekto dalyvių sąrašą.
"Eesti Energia" atstovė spaudai Helena Sabrak Lenkijos informacijos agentūrai IAR teigė, kad straipsnis laikraštyje "Postimees" yra nesusipratimas, nes bendrovė yra labai suinteresuota tiek pačiu projektu, tiek Lenkijos prisijungimu prie būsimos atominės elektrinės projekto.
"Postimees" citavo šaltinius iš Estijos ūkio ministerijos, kurie pareiškė nepasitenkinimą sutartu Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimu dėl naujos atominės jėgainės ir užsiminė, kad Estija gali trauktis iš projekto.
Lietuvos ir Lenkijos premjerai praėjusį penktadienį pasirašė politinį susitarimą dėl naujų atominių reaktorių statybos Lietuvoje.
Iki šiol Lenkija nebuvo oficiali trijų Baltijos šalių rengiamo projekto partnerė. Lietuvos, Latvijos ir Estijos politinis susitarimas dėl naujos atominės elektrinės statybos pasirašytas pernai kovo mėnesį.
Tačiau šiandien seime svarstant dėl naujos atominės elektrinės įstatymo, liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis siūlo strategine projekto partnere pasirinkti Lenkiją, per kurią energija bus tiekiama Vakarų Europai, bei pritraukti privačių tarptautinių investuotojų, atsisakant Latvijos ir Estijos dalyvavimo.
"Siekiant, kad tiek statybos darbai, tiek elektrinės valdymas vyktų sklandžiai, projekte turėtų dalyvauti mažiau šalių, nei numatoma šiuo metu", - tvirtina E. Masiulis.
Jo teigimu, reaktoriaus statyboje dalyvaujant daug valstybių, sunku tikėtis savalaikių sprendimų dėl jo valdymo ir statybų sąlygų, tad naujosios elektrinės atidarymas gali gerokai vėluoti: "Tai Lietuvos gyventojams ir ekonomikai reikštų didelius nuostolius, nes keturioms valstybėms, skirtingi jų politiniai bei ekonominiai prioritetai gali gerokai apsunkinti ir vilkinti projekto įgyvendinimą".
Seimas naująjį įstatymą ketina svarstyti pavasario sesijoje.
Vyriausybė planuoja, kad naują atominę elektrinę dabartinės Ignalinos AE teritorijoje statys Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos energetikos bendrovės. Lietuvai būsimoje jėgainėje turėtų tekti 34 proc., o kitoms partnerėms - po 22 proc. akcijų.
Numatoma, kad nauja atominė jėgainė turėtų pradėti veikti apie 2015 metus.