Šiauriau gyvenantys kaimynai turi galimybę priduoti įvairią tarą įmesdami talpas į automatą, o lietuviai išmeta. Estijoje taros supirkimas išspręstas originaliai: prekybos centruose įrengti specialūs taros supirkimo automatai, kur įmetus plastiko ar stiklo butelį, skardinę ar stiklainį, išduodamas čekis.
Dokumentas atiduodamas į kasą, kur sumokami pinigai.
Už skardinę mokama 0,05 eurocento (0,17 lietuviškų centų), plastiko butelis kiek brangesnis – 0,08 eurocento (0,27 centų). Už stiklo butelį ar pusės litro stiklainį – 0,09 eurocento (0, 31 centas).
Įrengus taros automatus gyventojai nemeta plastiko taros ir skardinių į atliekų konteinerius taip tausodami aplinką.
„Labai patogu, nereikia, kaip anksčiau plastiko talpas nuo limonado ar alaus mesti į konteinerį. Dabar už jas gaunu pinigus. Kaupiu, o kai nelieka pinigų, priduodu. Už gautus pinigus galiu savaitę gyventi“, – portalui balsas.lt sakė pensininkas Arno Rutel.
Vyriškis teigė gaunantis 250 eurų pensiją (875 litai). Sumokėjus už butą pinigų beveik nebelieka. Vienintelė išeitis – priduoti tarą.
Beje, pastačius taros automatus, Taline tapo švariau, nesimėto skardinės ir plastiko talpos. Lietuvoje kalnai skardinių ir plastiko butelių mėtosi miškeliuose, skveruose, prie parduotuvių ir namų. Šia tara užkemšami konteineriai.
Lietuvoje galima gauti penkis centus atnešus kilogramą skardinių, dešimt centų – plastiko talpų ir penkiolika centų už kilogramą stiklo.