• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irako belaisvių kankinimas rodo, kad nėra tautų, kurios atsispirtų pagundai smurtauti, jei tam sudaromos sąlygos. Susvyravus teisinės valstybės idėjai paaiškėja, kad amerikiečių kareiviai - tokie pat, kaip ir visi. Jokia tauta neturi automatiško imuniteto prieš potraukį smurtui, tvirtina įtakinga amerikiečių apžvalgininkė Anne Appleabaum (En Eplbaum).

REKLAMA
REKLAMA

Prieš kelerius metus Amerikos geriausiai parduodamų knygų sąraše atsidūrė knyga, provokuojančiu pavadinimu "Stropieji Hitlerio egzekutoriai" (“Hitler's Willing Executioners”). Knyga buvo populiari iš dalies todėl, kad nacių mirties stovyklas kildino iš vokiečių nacionalinio charakterio,Vokietijos istorijos ir vokiečių antisemitizmo prigimties. Autorius Danielis Goldhagenas leido suprasti, kad tai, kas atsitiko Vokietijoje, negalėjo atsitikti kur nors kitur.

REKLAMA

Teiginys, kad kankinimai ir masinės žudynės gali įvykti tik tam tikrose kultūrose, yra labai populiarus. Nieko nuostabaus, kad jis pareikštas daug kartų apie daugelį kultūrų, bet tik ne apie Ameriką, rašo amerikiečių apžvalgininkė. Per bet kokį pokalbį apie Sovietų Sąjungą kas nors būtinai pasakys, kad sovietinis totalitarizmas kilęs iš senos rusiškos carų garbinimo tradicijos. Nors ir nesako garsiai, daug kas daro prielaidą, kad masinės žudynės Ruandoje negalėjo atsitikti ne tokioje primityvioje, "civilizuotesnėje" visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Sovietų Sąjunga eksportavo savo koncentracijos stovyklas į tokias tolimas vietas kaip Rumunija ir Šiaurės Korėja. "Naciai rado sąjungininkų visur Europoje: Prancūzijoje ir Nyderlanduose, Lietuvoje ir Ukrainoje", - rašo A. Appleabaum. Badymas pirštu į "primityvią" Ruandos kultūrą nepaaiškina žudynių Kambodžoje, kur egzistuoja labai skirtinga senovinė budistinė visuomenė. "Apžvelgiant XX a. istoriją yra visiškai aišku, kad bet kuri kultūra tam tikromis sąlygomis gali būti siaubingai žiauri", - tvirtina amerikiečių žurnalistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amerikos kareiviai ir civiliai, atsakingi už Irako belaisvių žeminimą, kankinimą ir, galimas dalykas, žudymą, nepriklauso tai pačiai kategorijai kaip nacių ar sovietų koncentracijos stovyklų sargybiniai. Tačiau amerikiečių veiksmai įrodo (jei įrodymų dar reikia), kad bet kokia kultūra gali traktuoti savo priešus ne kaip žmogiškas būtybes.

REKLAMA

"Matėme baisius įrodymus: Amerikos kultūros išauklėti amerikiečių kareiviai nurenginėjo ir lytiškai žemino Irako belaisvius. Jie uždėjo belaisviams juodus gobtuvus ir juokais grasino elektros kėde", - rašo A. Appleabaum. Kareiviai taip pat pozavo nuotraukoms šypsodamiesi ir taikydami į belaisvių lytinius organus, nors belaisviai priklauso kultūrai, kurioje vertinamas fizinis drovumas, o tarp kareivių buvo moterų. Galop jie nufotografavo mažiausiai vieną negyvai sumuštą irakietį. Kareiviai tai darė ne todėl, kad yra amerikiečiai, nors kai kas aiškins, jog būtent dėl to. Kartu buvimas amerikiečiais jų nesustabdė.

REKLAMA

Tiesą sakant, nesunku sukurti situaciją, kurioje paprasti bet kurios tautybės kareiviai pasijunta galį blogai elgtis su karo belaisviais. Tereikia įsitikinimo, kad įprastos taisyklės negalioja - ši padėtis plačiau žinoma kaip teisinės valstybės nebuvimas. Totalitarinėse visuomenėse pagal apibrėžimą teisinės valstybės nėra. Net demokratinėse valstybėse per karą teisė kartais įšaldoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent todėl, jog per karą padažnėja žudynių, prievartavimų ir kankinimų, JAV vyriausybė ratifikavo Ženevos konvenciją. Sėkmingai ar ne ši konvencija siekia diegti teisinės valstybės principus karo metu. Nors Ženevos konvencijos niekas neginčija, kai kuriuose Vašingtono sluoksniuose pasidarė madinga aiškinti, kad Amerika yra aukščiau ir Ženevos konvencijos nereikia traktuoti taip pat rimtai kaip praeityje.

REKLAMA

2002 m. vasarį JAV gynybos ministras Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas) pareiškė, jog Gvantanamo kaliniai neturi teisės išsiaiškinti, ar jiems galioja Ženevos konvencija. Greičiausiai negalioja, bet D. Rumsfeldas nedega noru įrodyti tai teisme. "Šiandienos faktai - "Al Qaeda" ir Talibanas - nebūtinai atitinka faktus, kuriais buvo grindžiamas Ženevos konvencijos kūrimas", - sakė ministras.

REKLAMA

Nuo D. Rumsfeldo iki irakiečius kankinusių kareivių yra didelis atstumas karinės komandos grandinėje. Tačiau gynybos ministro nuostata, kad Amerikos karas yra išimtis iš senų taisyklių, tikrai padėjo sukurti atmosferą, jog smurtavimas galimas.

Artimiausiomis savaitėmis apie irakiečių kankinimą pasaulis sužinos daugiau, kaltieji bus baudžiami. Tai gal padės atkurti įstatymo viršenybę Irako kalėjimuose. Gerai, kad amerikiečių pasipiktinimas auga, tačiau niekas neturi nukreipti dėmesio nuo gilesnio dalyko. D. Rumsfeldas pasakė, jog kankinti belaisvius yra "ne amerikietiška" - tarytum amerikiečiai būtų kažkaip atsparūs smurto aistrai, kuri valdo likusią žmoniją. Ne, amerikiečiai nėra atsparūs, ir todėl negalima atsisakyti taisyklių, kurios sumanytos pažaboti norą daryti kitam bloga, baigia A. Appleabaum.

Dienraštyje "Washington Post" paskelbtą komentarą pateikia ELTA.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų