Vengrijos verslo leidinio "Budapest Business Journal" teigimu, Briuselio biurokratų ir ekonomikos ekspertų abejones sustiprino praėjusią savaitę prasidėję nesutarimai tarp Europos Parlamento ir Europos Tarybos dėl stojimo sutarčių su dešimčia šalių kandidačių, tarp jų ir Lietuvos, ratifikavimo.
Ant kortos atsidūrė visas plėtros tvarkaraštis, raginantis pagrindinę Europos Sąjungos įstatymų leidžiamąją instituciją ratifikuoti stojimo sutartis balandžio 9 dieną. Taip balandžio 16 dieną Atėnuose galėtų įvykti galutinis sutarčių pasirašymas.
"Nemanau, kad dabartinės diskusijos sukliudytų plėtrai, - sakė Vengrijos parlamento komiteto, koordinuojančio šalies stojimą į ES, vadovas Istvjnas Szent-Ivjnyi (Ištvanas Šentas-Ivanjis). - Tačiau jei per trumpą laiką nebus pasiektas kompromisas, gali būti pakeistas tvarkaraštis ir vien tai būtų pakankamai didelė problema".
Tačiau Vengrijos ekonomikos tyrimų instituto GKI vykdomasis direktorius Gyula Hegedžs (Djula Hegedas) teigė: "Dabartines diskusijas laikau ES vidaus kovų apraiška, kuri gali plėtrą sulėtinti, tačiau ne jai sukliudyti".
Praėjusią savaitę Europos Parlamentas pareiškė neratifikuosiantis stojimo sutarčių su dešimčia šalių kandidačių, nes šių susitarimų dalys, reglamentuojančios subsidijas naujosioms narėms iki 2006 metų, buvo parengtos be parlamento pritarimo. Deputatai mano, kad taip buvo sulaužytas 1999 metų dekretas, numatantis Parlamentui teisę tvirtinti su biudžetu susijusius sprendimus.
Praėjusį trečiadienį dauguma Europos Parlamento užsienio reikalų komiteto narių balsavo už dešimties šalių kandidačių priėmimą. Tačiau deputatai taip pat pritarė kartu su biudžeto komitetu parengtoms rekomendacijoms, raginančioms ES valstybių vadovus arba panaikinti biudžeto sumas penkioliktuose stojimo sutarčių skyriuose, arba padidinti vidaus politikai skirtą biudžetą.
Visi Europos Parlamento nariai dėl šių rekomendacijų balsuos kovo 27 dieną, tačiau tikimasi, kad iki tol bus pasiektas kompromisas su Europos Taryba. Pasiekus susitarimą, Parlamentas galėtų balsuoti dėl stojimo sutarčių balandžio 9 dieną per Strasbūre vyksiančią sesiją
Pasak I. Szent-Ivjnyi, neseniai Budapešte viešėjęs Europos Parlamento pirmininkas Patas Coxas (Patas Koksas) minėjo, kad deputatai nenorėtų dėl iškilusio konflikto atsisakyti dešimties naujų narių priėmimo. Tačiau ES įstatymų leidžiamosios institucijos vadovas teigė, esą nebuvo galima šio klausimo praleisti negirdomis, nes tai sukurtų precedentą, kai biudžeto klausimai sprendžiami be Parlamento pritarimo.
"Ponui P. Coxui praėjusią savaitę pasakiau, kad ratifikavimo uždelsimas būtų didžiulis skandalas, tačiau jis patiktino Europos Parlamentą ir Europos Tarybą intensyviai ieškant kompromiso", - sakė I. Szent-Ivjnyi.
ELTA