Tačiau dabar auga įtampa dėl šios programos įgyvendinimo.
F. Mogherini vadovavo derybininkų grupei, atstovavusiai šešioms pasaulio galingosioms valstybėms derybose su Iranu. Į Iraną F. Mogherini atvyko lydima kitų aukšto rango ES pareigūnų. Planuojamas jos susitikimas su Irano užsienio reikalų ministru Mohammadu Javadu Zarifu.
Vienos dienos vizito į Iraną ES užsienio politikos vadovė atvyko po to, kai Iranas išreiškė susirūpinimą dėl bankininkystės sektoriaus sankcijų. Šalies pareigūnai teigia, kad Vakarai, ypač Jungtinės Valstijos, vis dar apsunkina Iranui prieigą prie pasaulinės finansų sistemos.
Kaltinimų lavina
Irano centrinio banko vadovas penktadienį pareiškė, kad tarptautinė bendruomenė nesilaiko savo pažadų. „Tai, ko mes tikėjomės, nėra tai, ką mes matome“, – Vašingtone vykusio forumo metu sakė Valiollah Seifas.
Pernai liepą Jungtinių Valstijų vedamos šešios šalys sutarė panaikinti sankcijas Iranui. Mainais Iranas turės apriboti savo branduolinę programą. Toks sprendimas leido Iranui atnaujinti naftos eksportą bei atvėrė šaliai daugiau prekybinių galimybių.
Tačiau Jungtinės Valstijos vis dar taiko Iranui tam tikras sankcijas, todėl šalies prieiga prie tarptautinės finansų sistemos yra ribota.
Pasak V. Seifo, Europos bankai nenori dirbti su Iranu baimindamiesi Amerikos sankcijų. „Jų buvo paprašyta nedirbti su Irano bankais, ir jie bijo, – sakė Irano centrinio banko vadovas. – Tai dėl rimtų sankcijų, kurios buvo mums taikomos.“
Prieš savo vizitą į Iraną F. Mogherini sakė, kad vizito darbotvarkėje yra numatyta aptarti su bankininkyste, investicijomis ir prekyba susijusius klausimus, taip pat konfliktus Sirijoje ir Jemene.