Tai, kad Maskva ir Minskas pasirašė sutartį dėl Rusijos dujų tiekimo, yra teigiamas faktas, o Europos Sąjungos (ES) šalių pastangų turėtų pakakti, kad šią žiemą būtų užtikrinti stabilūs dujų tiekimai į Europą, ketvirtadienį pareiškė Europos Komisija (EK).
EK atstovas Ferranas Tarradellas Espuny (Feranas Taradelas Espuni) taip pat pareiškė nemanąs, kad Baltarusijos įvestas tranzito mokestis Rusijos naftai sužlugdys energetikos išteklių tiekimą Europai.
Ketvirtadienį ES dujų koordinavimo grupė "teigiamai" įvertino paskutinėmis senųjų metų minutėmis pasirašytą Rusijos monopolininkės "Gazprom" ir Baltarusijos sutartį.
EK vadovaujama grupė, į kurią įeina ES šalių gamintojų ir vartotojų atstovai, taip pat įvertino ir ES narių žingsnius užtikrinti tolygų dujų tiekimą.
Jis sakė, kad "po Rusiją ir Baltarusiją ištikusios dujų krizės šią žiemą ir Rusijos bei Ukrainos krizės praėjusią žiemą, visos ES šalys akcentuoja būtinybę glaudžiau bendradarbiauti... siekiant garantuoti energetikos šaltinių tiekimą apskritai".
ES būgštavimai dėl Rusijos patikimumo sustiprėjo pernai sausį, kai Rusijai ir Ukrainai ginčijantis dėl dujų kainų trumpam nutrūko kuro tiekimas į Europą.
ES maždaug ketvirtadalį sunaudojamų dujų perka Rusijoje, ir apie 20 proc. šios apimties pumpuojama per Baltarusijos teritoriją.
Pasak T.Espuny, Europos Komisija atidžiai stebi, kaip bus įgyvendinamas Baltarusijos valdžios sprendimas įvesti tranzito mokestį Rusijos naftai ir tikisi, kad tai neturės įtakos Rusijos ir Baltarusijos energetikos šaltinių srautui.
"Tikimės, kad disputo dalyvių nesutarimai leis vartotojams gauti naftą anksčiau sutartyse suderintomis kainomis", - sakė jis.
Rusijos prezidento spaudos tarnybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Peskovas ketvirtadienį pareiškė, kad sutartis dėl dujų kainų yra dvišalių Rusijos ir Baltarusijos santykių problema ir energetikos išteklių tiekimui į trečiąsias šalis pavojaus nekelia.
Pasak jo, Maskva ne kartą įrodė, kad yra patikima tiekėja.