Europos Sąjungos (ES) ekonomikos ir pinigų reikalų komisaras Olli Rehnas sukritikavo tarptautinės reitingų agentūros „Standard & Poor's“ (S&P) sprendimą sumažinti devynių euro zonos valstybių skolinimosi reitingus ir šį agentūros žingsnį pavadino „nenuosekliu“, nes, anot komisaro, euro zona ėmėsi „ryžtingų veiksmų“ kovoje su skolų krize, informuoja BBC.
Kiti aukšti ES pareigūnai agentūros sprendimą taip pat įvertino neigiamai.
Penktadienį S&P pranešė, kad sumažino aukščiausią AAA Prancūzijos skolinimosi reitingą. Italijos, Ispanijos, Kipro ir Portugalijos reitingai buvo sumažinti dviem padalomis, o Kipro ir Portugalijos – iki „šlamšto“ lygio. Vokietija išsaugojo savo AAA reitingą.
S&P sukritikavo bloko atsaką į krizę ir pareiškė, kad taupymo ir bausmių už per didelį biudžeto deficitą neužteks siekiant įveikti skolų krizę.
O. Rehnnas sakė „apgailestaująs“ dėl S&P sprendimo, nes euro zona ėmėsi „ryžtingų veiksmų“ ir jai pavyko šiek tiek nuraminti finansų rinkas.
Prancūzijos finansų ministras Francois Baroinas žiniasklaidai sakė, kad AAA reitingo praradimas „nėra katastrofa“ ir pabrėžė, jog Prancūzija vis dar turi stiprų AA+ reitingą.
„Šią vasarą buvo sumažintas didžiausios pasaulio ekonomikos – JAV – reitingas. Turime išlikti ramūs. Nereikia dėl to gąsdinti Prancūzijos žmonių“, – kalbėjo F. Baroinas.
Euro grupės, jungiančios euro zonos finansų ministrus, pirmininkas, Liuksemburgo premjeras Jeanas Claude Junckeris teigė, kad euro zonos valstybės yra pasiruošusius „padaryti viską, ko prireiks“, kad jų ekonomikos ir vėl pradėtų augti.
Kitos dvi reitingų agentūros, „Moody's“ ir „Fitch“, tebevertina Prancūziją aukščiausiu AAA reitingu.
Austrija, kaip ir Prancūzija, prarado savo AAA reitingą, jis buvo sumažintas iki AA+. Austrija daug eksportuoja į recesijos gniaužtuose atsidūrusią Italiją, o jos bankai kenčia dėl bendrovių, kurias yra įsteigę finansinių problemų slegiamoje Vengrijoje.
Italijos reitingą S&P sumažino dviem padalomis, nuo A iki BBB+. Ispanijos reitingas taip pat buvo sumažintas dviem padalomis, nuo AA– iki A, kaip ir Portugalijos, kurios reitingas sumažėjo nuo BBB– iki vadinamojo „šlamšto“ lygio – BB. Tai reiškia, kad skolinti Portugalijai yra labai rizikinga.
Išskyrus Vokietiją ir prastesnį reitingą gavusią Slovakiją, visoms kitoms šalims, kurių reitingus agentūra peržiūrėjo, buvo suteikta „neigiama perspektyva“, o tai reiškia, kad yra 30 proc. tikimybė, jog jų reitingai ateityje bus dar labiau sumažinti.