• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos kovoje su pasauliniu atšilimu netrukus kris antroji auka: po jau uždraustų kaitrinių 100 W lempučių iš rinkos išnyks ir daug energijos vartojantys plazminiai televizoriai. Juos uždrausti ES ruošiasi šį pavasarį.

REKLAMA
REKLAMA

ES šalių vyriausybės baigia derinti privalomą Europos Sąjungos direktyvą, kuri nustatys minimalius efektyvaus energijos vartojimo reikalavimus televizoriams, praneša britų dienraštis „The Independent“. Tikimasi, kad dokumentas bus priimtas šį pavasarį ir leis išstumti iš rinkos labiausiai energijos vartojimo požiūriu neefektyvius televizorius. ES taip pat įsigalios privaloma televizorių „energetinio našumo“ žymėjimo sistema, padėsianti pirkėjams atskirti šiuo požiūriu geriausius ir blogiausius jų modelius.

REKLAMA

Pasak dienraščio, naujieji ES reikalavimai televizoriams sustiprins kovą su pasauliniu atšilimu stabdydami namų ūkiuose suvartojamos energijos kiekio augimo tempus. Po praėjusią savaitę D. Britanijoje paskelbto vyriausybės sprendimo dėl 100 W galios kaitrinių elektros lempučių uždraudimo, kurias visoje ES siekiama pakeisti energiją taupančiomis fluorescencinėmis, ateina didelių plazminių televizorių eilė. Dėl savo „rajumo“ jie praminti „svetainių visureigiais“: kai kurie plazminių televizorių modeliai vartoja 4 kartus daugiau energijos nei įprasti kineskopiniai televizoriai.

REKLAMA
REKLAMA

D. Britanijos nevyriausybinės organizacijos „Energy Saving Trust“ teigimu, per pastaruosius 30 metų vidutinis šalies namų ūkiuose naudojamų elektros prietaisų ir elektroninių įrenginių skaičius patrigubėjo: jų kiekis vidutiniškai išaugo nuo 17 iki 47. Ypač sparčiai didėjo televizorių skaičius – dabar D. Britanijoje kiekvienam gyventojui statistiškai tenka po 1 televizorių. Per tą patį laikotarpį buityje suvartojamos elektros energijos poreikis padidėjo 2 kartus. „Energy Saving Trust“ prognozuoja, kad per artimiausius 4 metus jis padidės dar 12 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie to gerokai prisideda ir didelės įstrižainės plokščiaekranių televizorių, kuriais masiškai keičiami senieji kineskopiniai televizoriai, bumas. D. Britanijos vyriausybės duomenimis, per pastaruosius 5 metus vartotojai „pagrindinius“ namų televizorius (kineskopinius, su 24–32 colių įstrižainės ekranais) ėmė masiškai keisti 32–42 colių plokščiaekraniais. Dėl to padidėjo naujųjų televizorių suvartojamos energijos kiekis.

REKLAMA

Naujosios kartos televizorių modelių energetiniai poreikiai yra skirtingi, tačiau 42 colių plazminiai televizoriai per metus gali suvartoti iki 822 kWh elektros. Tokio pat ekrano dydžio skystųjų kristalų (LCD) televizoriai vidutiniškai sunaudoja iki 350 kWh, o pats didžiausias 32 colių įstrižainės kineskopinis televizorius – 322 kWh.

REKLAMA

Didėjant ekranams didėja ir vartojamos energijos kiekis: specialistų teigimu, dideli plazminiai televizoriai naudoja 4 kartus daugiau elektros energijos nei didžiausi kineskopiniai televizoriai, o tai reiškia, kad jie „išmeta“ į atmosferą 4 kartus daugiau anglies dvideginio, susidarančio gaminant elektrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak „The Independent“, ES šalių vyriausybės jau susitarė dėl energijos vartojimo efektyvumo standartų elektros ir elektronikos prietaisams veikiant budėjimo (standby) režimu. Manoma, kad vien dėl to televizorių poreikį elektros energijai iki kitų metų pradžios pavyks sumažinti kelis kartus.

REKLAMA

Televizorių gamintojai stengiasi mažinti būtinas energijos sąnaudas. Antai 2005 m. „Sony“ gaminami 42 colių LCD televizorių modeliai vidutiniškai vartojo 131 W elektros energijos, o 2008 m. – jau tik 57 W. „Sanyo“ iki 2011 m. ketina energijos poreikį savo televizoriuose sumažinti 66 proc., „Sharp“ jau pateikė rinkai 26 colių LCD televizorių, kuris vartoja tik 40 W.

Tačiau didelių plazminių televizorių „apetitą“ dėl techninių priežasčių sumažinti ne taip paprasta. Dabar tokie televizoriai per metus suvartoja dvigubai daugiau elektros nei šaldytuvai. Kai kurie specialistai mano, kad griežti televizorių energetinio efektyvumo standartai, kuriuos ketinama įvesti ne tik ES šalyse, bet ir Kalifornijoje (nuo 2011 m. čia planuojama uždrausti pardavinėti daug energijos vartojančius televizorius) gali visiškai išstumti iš rinkos plazminius televizorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų