Šį mėnesį euro zonos finansų ministrai biudžeto deficito taisyklių nesilaikančioms Ispanijai ir Portugalijai sutarė skirti precedento neturinčias sankcijas.
Tai bus pirmas kartas, kai Briuselis pasinaudos savo drausminiais įgaliojimais, susijusiais su valstybių narių biudžetais.
Komisijos pirmininko pavaduotojas Jyrki Katainenas pažymėjo, kad sprendžiant, kokia paramos dalis turėtų būti sustabdyta, reikėtų atsižvelgti į „socialinius ir ekonominius veiksnius“, įskaitant aukštus nedarbo lygius šiose šalyse.
„Siekdami parengti subalansuotą pasiūlymą, esame pasirengę struktūriniam dialogui su Europos Parlamentu dėl šių priemonių taikymo“, – parašė jis laiške Europos Parlamento pirmininkui Martinui Schulzui.
Prie laiško pridėtas 12 Portugalijos fondų ir 60 Ispanijos fondų, kurie galėtų būti sustabdyti visi arba iš dalies, sąrašas.
Struktūrinių fondų paskirtis – šalinti skirtumus tarp bloko regionų.
Kiek anksčiau šį mėnesį euro zonos finansų ministrai konstatavo, kad Portugalija ir Ispanija nepaisė rekomendacijų dėl priemonių perviršiniam deficitui ištaisyti ir nesiėmė „veiksmingų priemonių“.
Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble, kalbėdamas apie galimą bausmę šioms šalims, paragino Komisiją pasiūlyti 2017 metais visiškai arba iš dalies sustabdyti struktūrinių fondų paramos teikimą projektams.
Komisija taip pat gali skirti milžiniškas baudas, kurios gali sudaryti iki 0,2 proc. šių šalių BVP. Agentūros AFP šaltiniai teigia, kad sprendimas šiuo klausimu turėtų būti priimtas iki liepos 27 dienos.
Ispanijos deficitas pernai sudarė 5,1 proc. BVP ir buvo gerokai didesnis negu Komisijos nustatytas 4,2 proc. tikslas ar ES taikoma 3 proc. riba.
Portugalija savo biudžeto deficitą sumažino nuo beveik 10 proc. BVP 2010 metais iki 4,4 proc. 2015 metais, tačiau ir šis rodiklis viršijo Lisabonai nustatytą tikslą bei ES nustatytą apribojimą.