Europos Sąjungos (ES) vidaus reikalų ministrai priėmė politinį sprendimą pradėti derybas su JAV, leidžiant pastarajai prieiti prie europiečių bankinių duomenų. JAV teigia, kad šie duomenys bus tikrinami vykdant antiteroristines veiklas.
Tačiau galutinis sprendimas bus priimtas tik gegužės 10 d., kai į eilinį posėdį susirinks ES vidaus reikalų ministrai, spaudos konferencijos metu pranešė už vidaus politiką atsakingą komisarė Cecilia Malmstrom.
Dėl Islandijos ugnikalnio išsiveržimo į penktadienio susitikimą sugebėjo atvykti tik 9 iš 27 ES valstybių ministrų, neesant būtinai daugumai buvo priimtas tik politinis sprendimas.
Švedijos deleguota komisarė C. Malmstrom galutinį susitarimą su JAV tikisi pasirašyti iki birželio mėnesio. Ji tikina, jog apsikeitimas finansinių operacijų duomenimis yra labai svarbus kovojant su terorizmu – pavyzdžiui, jis pasitarnavo atskleidžiant planą susprogdinti „skystąsias bombas“.
Pasak komisarės, naujasis „patobulintas“ susitarimo projektas numato, kad duomenys galės būti perduoti tik turint teisinį prašymą ir siekiant kovoti su terorizmu, o jų laikymo terminas bus penkeri metai.
ES Tarybai pirmininkaujančios Ispanijos ES reikalų ministras Diego Lopez Garrido tikino, jog Europos Komisijos pateiktame naujos bankinių duomenų perdavimo sutarties projekte numatytos pakankamos žmogaus teisių garantijos bei saugikliai.
Šie teiginiai yra daugiau skirti Europos Parlamentui (EP), kuris aršiai kritikuoja siūlomą susitarimą su JAV.
Vasarį EP atmetė laikinąjį susitarimą pastaruoju klausimu ir pareikalavo išsamiau su juo konsultuotis.
Daugiausia kritikos susitarimas susilaukė dėl to, kad jame buvo numatyta galimybė suteikti prieigą prie visų bankuose saugomų duomenų, nenagrinėjant atskirus atvejus pagal konkretų prašymą.
Europarlamentarų manymu, „derybų mandatas turi būti iš esmės pakeistas“, nes masinio duomenų perdavimo problema vis dar neišspręsta, piliečių teisės nepakankamai apsaugotos, o siūlomas duomenų laikymo terminas – pernelyg ilgas.
Būtinybė parengti bankų klientų duomenų apsikeitimo susitarimą iškilo 2006 m., kai išaiškėjo, kad JAV, prisidengiant kova su tarptautiniu terorizmu, buvo neteisėtai suteikta galimybė prieiti prie šių duomenų.