Europos Sąjungos (ES) "plėtros nauda nusvers galimus sunkumus, išlaidas ir riziką", teigiama Europos Komisijai ekspertų pateiktoje ataskaitoje.
"Tai sėkmingiausias ES kada nors įvykdytas užsienio politikos žingsnis", - rašoma trečiadienį Briuselyje Europos Komisijai pateiktoje ataskaitoje "Europos Sąjungos plėtra: pasiekimai ir uždaviniai". Ją parengė įvairių šalių ekspertai, kuriems vadovavo buvęs Olandijos premjeras Wimas Kokas (Vimas Kokas).
Ataskaita, kuri parengta Europos Komisijos vadovo Romano Prodi (Romano Prodžio) ir už ES plėtrą atsakingo Europos Komisijos įgaliotinio Gunterio Verheugeno (Giunterio Ferhoigeno) iniciatyva, atsako į pagrindinius Europos piliečiams kylančius klausimus apie plėtrą, pranešė Europos Komisijos delegacija Lietuvoje.
Šio tyrimo tikslas buvo Europos Komisijos siekis ES šalių narių gyventojams pateikti daugiau informacijos bei prisidėti prie šiemet vykstančios viešos diskusijos apie ES plėtrą.
Remiantis ataskaitos duomenimis, kitais metais įvykus ES plėtrai, kai prie dabartinių 15 ES šalių narių prisijungs 10 naujų, gali tekti spręsti tris pagrindinius uždavinius, susijusius su ekonominės veiklos rezultatais, vidine sanglauda ir išoriniu ES vaidmeniu.
Tačiau pagrindinė plėtros nauda - "galimybė pasiekti taiką ir stabilumą Europos mastu".
Lietuvos gyventojai savo nuomonę dėl šalies stojimo į ES išsakys privalomajame referendume, kuris vyks šių metų gegužės 10-11 dienomis.
Prieš tai - balandžio 16 dieną derybas baigęs šalių dešimtukas, tarp jų - ir Lietuva, Graikijoje pasirašys Stojimo į ES sutartį.
Lietuva ketina tapti visateise ES nare 2004-ųjų metų gegužės 1 dieną. Sociologiniai tyrimai rodo, kad Lietuvos narystę ES palaiko du trečdaliai gyventojų.
BNS