Tauragės rajonas neapdovanotas vandens telkiniais, čia mažai kas turi valtį ar didesnį laivelį. Todėl 2003 metais įgyvendintas Europos Sąjungos PHARE programos iš dalies finansuotas trijų savivaldybių – Tauragės, Šilalės ir Pagėgių – vandens turizmo projektas tuomet pradžiugino mėgėjus laisvalaikiu paplaukioti. Tačiau Tauragės rajonui pagal projektą nupirktos valtys – kanojos ir baidarės vasaros sezono pradžią pasitiko sukrautos į Mažonų seniūnijos sandėlį, nes UAB „Senasis Medvėgalis“ atsisakė konkurse laimėtos valčių nuomos sutarties.
Pajamos vos atperka įdėtas lėšas
„Tauragės kurjerio“ pakalbintas „Senojo Medvėgalio“ direktorius Vytautas Kiminius sakė, kad valčių nuoma jam buvo prie širdies, be to, derėjo prie kito verslo – restoranas „Banga“ su viešbutuku stovi prie Jūros užtvankos. Verslininkas teigė, kad į šią verslo šaką – valčių nuomą dėjo daug vilčių, prieš keletą metų jo vadovaujama bendrovė laimėjo savivaldybės skelbtą valčių nuomos konkursą, dabar jis priverstas šios sutarties atsisakyti.
- Nuostolių iš valčių nuomos neturėjome, bet ir pelno nebuvo, - sakė verslininkas.
V.Kiminius pasakojo, kad už valčių nuomą turėjo mokėti ištisus metus, nors plaukiojimo sezonas – tik trys mėnesiai. Be to, Tauragė – nedidelis miestas, turistai valtis nuomojasi daugiausiai tik savaitgaliais. Tuomet paklausa viršija pasiūlą, o kitomis dienomis jos guli beveik be naudos. Verslininkas buvo išsinuomojęs 22 valtis, dėl įvairių priežasčių jų liko 18. Valčių reikėtų gerokai daugiau. Vandens turistinis inventorius greitai dėvisi, ne visos trasos saugios. Kai dėl sausų orų nusenka arba dėl Balskų elektrinės veiklos netolygiai tiekiamas vanduo, valtys apdaužomos į Jūroje ir Akmenoje tūnančius akmenis. Sumažėjus vandens Jūros ruožas nuo Balskų iki Dapkiškių tampa pavojingas – akmenys, slenksčiai. Geriausia, pasak V.Kiminiaus, plaukti nuo Kvėdarnos iki Balskų užtvankos arba nuo Tauragės iki Nemuno. Verslininko pastebėjimu, ekstremalių pojūčių mėgėjams įdomu įveikti tokius ruožus, bet plaukiant jais nukenčia valtys, jas tenka remontuoti. Buvo atvejų, kai turistai valtis netyčia paskandino ir nepavyko jų rasti.
Pradžia – nesėkminga
Tauragės rajone su pagal PHARE projektą įsigytomis valtimis ne pirmą kartą kyla problemų. Ne iš karto jos buvo pradėtos naudoti, konkursą laimėjęs „Senasis Medvėgalis“ po vieno sezono buvo atsisakęs nuomos sutarties dėl per didelių nuompinigių. Buvo paskelbtas kitas konkursas, nuompinigiai sumažinti per pusę, bet šiandien aišku, kad tai nepadėjo. Be to, „Senasis Medvėgalis“ turi kitų darbų ir rūpesčių – „Bangoje“ baigiamos įrengti dvi pirtys, nedidelis SPA centras, baseinas.
Pasak V.Kiminiaus, su valčių nuoma daug vargo. Reikia rūpintis jų sandėliavimu, remontu, turistus ir valtis nuvežti į maršruto pradžią ar parvežti iš jo pabaigos, žiūrint, kuria kryptimi jie sugalvoja keliauti – Jūra aukštyn ar žemyn. Yra buvę, kad valčių ir prisivaišinusių turistų reikėjo ieškoti.
Kitur valtys patikėtos seniūnijoms
V.Kiminius, atsisakęs sutarties nuomoti valtis ir teikti paslaugas vandens turizmo mėgėjams, nemano, kad dėl to Tauragėje nebeliks galimybės išsinuomoti patrauklaus vandens transporto. Verslininkas svarsto - gal atsiras kas nors kitas, kuris teiks šią paslaugą, o gal bus pasinaudota kaimyninių savivaldybių patirtimi – Pagėgių ir Šilalės savivaldybėse pagal ES finansuotą PHARE programos projektą įsigytų valčių naudojimu pavesta rūpintis seniūnijoms.
Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Balašaitis, paklaustas, ką ketinama daryti su valtimis, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad Mažonų seniūnijai pavesta kuo skubiau surengti valčių nuomos konkursą.
Mažonų seniūnas Jonas Samoška pasakojo, kad prie šio projekto įgyvendinimo nemažai prisidėjo ir seniūnija. Valčių saugojimo punktas įrengtas Pagramantyje, todėl šis turtas patikėtas Mažonų seniūnijai.
- Kol bus paskelbtas ir įvyks konkursas, įsiteisės jo rezultatai, praeis mažiausiai mėnuo, - apgailestavo seniūnas J.Samoška, apgailestaudamas, kad tokius reikalus reikia spręsti jau prasidėjus vasarai, kai pats vandens turizmo metas.
Jovita STRIKAITIENĖ