Europos Sąjungos (ES) šalys gali susidurti su eiline dujų krize, jei Ukraina, per kurią tranzitu tiekiamos 2/3 ES skirtų dujų, nesusimokės už savo naudojamas dujas.
Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas praėjusią savaitę užsiminė, kad Europa gali susidurti su eiline energetine krize, nes Ukraina iki šiol nėra susimokėjusi už savo perkamas dujas.
Liepos 7 dieną Ukraina turės atlikti eilinį mokėjimą už Rusijos gamtines dujas, tačiau Rusijos pusė teigia, kad derybų metu nepavyksta pasiekti susitarimo.
V. Putinas paragino Europos šalis dalyvauti sprendžiant dujų tranzito per Ukrainą problemą ir kartu užsiminė, kad ES galėtų suteikti Ukrainai reikalingą finansinę pagalbą.
"Bręstanti problema dėl Ukrainos tranzito itin rimta ir liečia ne tik Rusiją ir Ukrainą,“ - sakoma V.Putino pareiškime. „ Ji liečia didžiąją daugumą Europos šalių. Ją reikia spręsti kartu, bendromis pastangomis, visiškai suvokiant atsakomybę".
Paskutiniu metu Rusijos pusė dažnai platindavo pareiškimus, kuriuose abejodavo Ukrainos galėjimu padengti savo skolas.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas gegužės 22 d. pareiškė abejojąs Ukrainos galimybėmis Rusijai už Ukrainos požeminių dujų saugyklų papildymą 19,5 mlrd. kubinių metrų sumokėti daugiau nei 4 mlrd. JAV dolerių.
Tai greičiausia supranta ir Ukraina, kuri pradėjo daryti spaudimą ES pareikšdama savo abejones dėl dalyvavimo Rytų Partnerystės projekte.
Šios šalies vicepremjeras integravimosi į Europą klausimais Hryhorijus Nemyria paragino ES sukonkretinti savo paramą Ukrainai finansų ir ekonomikos krizei įveikti.
"Ar turi Rytų partnerystė įrankių, kuriais galėtų pasinaudoti Ukraina, kad sėkmingai įveiktų krizę? Mano klausimo atsakymas dabar yra neigiamas. Neduoda Rytų partnerystė, tokia, kokia yra dabar, atsakymo į šį klausimą", - sakė H.Nemyria.
Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso pareiškė, kad ES neturi galimybių paskolinti Ukrainai pinigų įsigyti rusiškų gamtinių dujų.
Anot J. M. Barroso, Europos biudžetas neleidžia padėti Ukrainai, tačiau Komisijos pirmininkas pažadėjo aptarti Ukrainos rusiškų dujų pirkimo klausimą per ES Tarybos susitikimą, kuris vyks birželio 18-19 dienomis.
Šių metų pradžioje kilus Rusijos ir Ukrainos dujų konfliktui dėl rusiškų gamtinių dujų tiekimo Ukrainai ir per Ukrainos teritoriją Europai, daugelis Europos šalių beveik dviem savaitėms liko be dujų ir šilumos.
Tai ne pirmas dujų konfliktas, Ukraina ir Rusija pastaraisiais metais dažnai nesutaria dėl dujų pardavimo ir trazinto kainų.