EAA informaciniame pranešime „PFAS tarša Europos vandenyse“ apžvelgiama cheminių medžiagų problema Europos upėse, ežeruose, pereinamuosiuose ir pakrančių vandenyse, rašoma Europos aplinkos agentūros puslapyje.
Perfluoroktano sulfonatas (PFOS) yra vienas iš maždaug 10 tūkst. junginių, priklausančių didelei PFAS grupei, dar vadinamai „amžinosiomis cheminėmis medžiagomis“.
Remiantis 2022 m. duomenimis, 59 proc. vietų upėse, 35 proc. vietų ežeruose ir 73 proc. vietų pereinamuosiuose ir pakrančių vandenyse PFOS viršijo aplinkos kokybės standartą.
Pranešime pažymima, kad dėl pateiktų duomenų neapibrėžtumo ir spragų, vis dar sunku daryti išvadas apie problemos mastą visoje Europoje.
Vis dėlto, rezultatai rodo, kad įgyvendinti aplinkos be toksinių medžiagų tikslus yra sudėtinga.
Remiantis EAA atliktu „Europos vandens būklės“ vertinimu, 2015-2021 m. tik 29 proc. Europos vandenų pasiekė tinkamą cheminę būklę.
Europos Sąjungos tikslai
Dabartinis Europos Sąjungos tikslas – iki 2027 m. pasiekti gerą Europos vandens telkinių cheminę būklę.
Be to, Europos Sąjungos nulinės taršos vizija iki 2050 m. įsipareigoja sumažinti oro, vandens ir dirvožemio taršą iki tam tikro lygio, kuris nebebūtų laikomas kenksmingu sveikatai ir natūralioms ekosistemoms.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!