„Mano pirmoji reakcija – esu smarkiai susirūpinęs dėl bet kokio susitarimo, kuris apimtų bet kokių asmenų visuotinį grąžinimą iš vienos šalies į kitą, nenurodžius pabėgėlių apsaugos saugiklių pagal tarptautinius įstatymus“, – Europos Parlamentui sakė JT aukštasis pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi.
Europarlamentarai, susirinkę į posėdį Prancūzijos mieste Strasbūre, šiuos F.Grandi žodžius palydėjo plojimais.
Pirmadienį Briuselyje viršūnių susitikime Europos Sąjungos lyderiai iš principo palaikė Ankaros pasiūlymą, kad Turkija priims atgal visus neteisėtus migrantus, išsilaipinusius į didžiulį spaudimą patiriančios Graikijos salas.
Turkija taip pat siūlė, kad mainais į migrantus, išsiunčiamus iš Graikijos, ES priimtų ir perskirstytų savo šalyse tiek pat žmonių iš sirų pabėgėlių stovyklų Turkijoje. Tokiu būdu tikimasi sumažinti žmonių, atplaukiančių iš Turkijos į Graikiją palaikiais laivais, srautą.
Tačiau F.Grandi pažymėjo, kad toks planas nesuteikia pakankamų garantijų, kurios numatytos tarptautiniuose įstatymuose.
Pasak jo, pabėgėliai turi būti grąžinami į kokią nors šalį tik tuo atveju, jeigu būtų užtikrinta, kad tų žmonių prašymai suteikti prieglobstį bus tinkamai išnagrinėti ir kad jie galėtų „naudotis prieglobsčiu pagal priimtus tarptautinius standartus, turėti visas galimybes įgyti išsilavinimą, darbą, sveikatos apsaugą ir, prireikus, socialinę pagalbą“.
Komisaras taip pat ragino tikrinti pabėgėlius prieš išsiunčiant juos iš Graikijos, „kad būtų nustatyti itin pažeidžiamų kategorijų (asmenys), kuriuos nebūtų tinkama grąžinti, net jeigu tenkinamos minėtos sąlygos“.