• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Nuo nulio norintys verslą pradėti žmonės dažnai skundžiasi, kad ne tiek finansinių lėšų trūkumas, kiek žinių stoka trukdo su savo turima idėja judėti pirmyn ir ją įgyvendinti. Ypač ši problema opi Lietuvos regionuose, kur potencialo naujiems verslams yra, tačiau tik nedaugelis verslininkų ryžtasi šiam žingsniui.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkio ministerija, kaip vieną pagrindinių savo prioritetinių sričių laikanti investicijų skatinimą regionuose, kartu su Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų pagalba, suteikia vis daugiau galimybių smulkiajam ir vidutiniam verslui kurtis ir plėstis ne tik Lietuvos didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose. Išeitis Lietuvos verslui – rizikos kapitalo fondai

REKLAMA

2008 metais Ūkio, Finansų ministerijoms ir Europos investicijų fondui (EIF) pasirašius finansavimo sutartį, buvo įkurtas ES lėšomis finansuojamas JEREMIE kontroliuojantysis fondas. Jo tikslas – padidinti Lietuvos mažoms, labai mažoms ir vidutinėms įmonėms galimybes gauti finansavimą per įvairius finansinius instrumentus. Vienas tokių – rizikos kapitalo fondo investicijos, kurios skiriamos perspektyvias idėjas ir didelį augimo potencialą turinčioms įmonėms bei jau veikiančių įmonių veiklos plėtrai. JEREMIE fondo valdytoju Lietuvoje paskirtas EIF, kuris kontroliuoja penkių specifinių rizikos kapitalo fondų veiklą. Šie fondai rūpinasi net mažiausių įmonių finansavimu, užtikrinančiu sėkmingą jų augimą ir plėtrą.

REKLAMA
REKLAMA

Milijoninėmis investicijomis pasinaudojusios įmonės vienareikšmiškai sutinka, kad rizikos kapitalo fondų „injekcija“ yra nesudėtingas ir veiksmingas būdas išplėsti verslo galimybes, be to, tai puiki alternatyva subsidijoms.

Pagal Ekonomikos augimo veiksmų programą, kurios pirminė užduotis yra verslo produktyvumo didinimas ir aplinkos verslui gerinimas, rizikos kapitalo fondams nuo 2007–ųjų metų buvo skirta 145 mln. litų ES struktūrinės paramos fondų lėšų. EIF atrinktų rizikos kapitalo fondų „BaltCap“ ir „LitCapital“ valdytojai investuoja į jau didesnes, „pažengusias“ įmones, tuo tarpu fondas „Practica Seed Capital“ investuoja į pačius „jauniausius“ verslus, siekia auginti naujas įmones. Ypatinga JEREMIE fondo investicija – „Verslo angelų fondas“, kuris suburia vadinamuosius „verslo angelus“ – sėkmingus verslininkus, norinčius ne tik investuoti, bet ir dalintis patirtimi. .

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rizikos kapitalo fondų teikiama parama galima pasinaudoti dar iki šių metų pabaigos. Fondo investuojama suma į vieną įmonę siekia iki 10,05 mln. Lt. Projekto įgyvendinimą kuruoja trys rizikos kapitalo fondų valdytojų komandos: „BaltCap“, kuriai buvo skirta 14 mln. Lt, „LitCapital“, kuriai buvo skirta 60 mln. Lt bei „Practica“, kuriai skirta 58,7 mln. Lt ES struktūrinių fondų lėšų.

REKLAMA

Įsisavino per metus

Siekiant aukščiausių rezultatų, į naujai įsteigtą lietuviško kapitalo bioenergetikos bendrovę UAB „Lignoterma“ rizikos kapitalo fondas „LitCapital“ investavo 3 mln. Lt. Ši investicija buvo panaudota 32 MW biomasės jėgainės statybos projektui. Ši jėgainė šilumine energija visiškai aprūpins vieną didžiausių Panevėžio pramonės įmonių AB „Amilina“. Todėl projekte dalyvauja ir pati AB „Amilina“, ir kiti privatūs investuotojai, o visa projekto vertė siekia apie 49,5 mln. Lt.

REKLAMA

„Viskas buvo pradėta nuo nulio – nuo žemės išpirkimo, projektavimo, inžinerijos, sprendimų priėmimo, statymo, pridavimo ir bandymų. Matuojant Lietuvos mastu, tai yra labai galinga jėgainė. Joje didžioji procesų dalis yra automatizuota“, – sakė „Lignoterma“ generalinis direktorius Gintaras Lukošius. Šiuo metu jėgainėje iš viso dirba 18 žmonių. Biomasės jėgainė pastatyta per kiek daugiau nei metus. Pasak G. Lukošiaus, įmonė sėkmingai pasinaudojo rizikos kapitalo fondų investicijomis, todėl neatmeta galimybės ir ateityje pasinaudoti ES struktūrinių fondų lėšas siūlomomis priemonėmis, svarbiausia – viską atsakingai išsiaiškinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rizikos kapitalo fondai yra tikrai gera alternatyva subsidijoms – svarbiausia, kad sutaptų verslininkų ir fondų valdytojų požiūris“, – sakė G. Lukošius, kuris neslepia, kad savo vadovaujamos įmonės ateities perspektyvas ir požiūrį į verslą nuodugniai derino apie pusmetį, tačiau tai leidžia jaustis saugiai. „Būtina aptarti bent penkerių metų perspektyvą. Jei požiūriai sutampa, galima drąsiai bendradarbiauti“, - sakė pašnekovas.

REKLAMA

Gautos investicijos įmonės plėtrai

UAB „Eldes“, kurianti pažangius nuotolinio valdymo įrenginius ir sprendimus M2M („mašina - mašinai“) rinkai, sutartį su rizikos kapitalo fondu „LitCapital“ pasirašė tik šį pavasarį. Bendrovės kuriami produktai ir sprendimai daugiausia taikomi apsaugos, automatikos ir „protingo namo“ srityse. Ši investicija yra skirta finansuoti esamų ir naujų produktų vystymą bei išplėsti pardavimus naujose geografinėse rinkose ir tokiu būdu reikšmingai paspartinti įmonės plėtrą.

REKLAMA

Nors visi lėšų įsisavinimo procesai dar tik pačiame įkarštyje, įmonės vadovas Rolandas Dranseika sako, kad didžiausias rizikos kapitalo fondų investicijų pliusas yra tas, kad įmonės savininkams nereikia įkeisti nuosavo turto. Po investicijų gavimo papildomai buvo įdarbinta keliolika žmonių, įkurtas naujas ofisas Didžiojoje Britanijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot įmonės, pirmą kartą pasinaudojusios ES struktūrinių fondų lėšomis, vadovo, gauti investicijų iš rizikos kapitalo fondų nėra taip sudėtinga, kaip gali atrodyti. Procedūra nėra apsunkinta daugybės dokumentų ir paraiškų pildymo. Vienas svarbiausių dalykų, kurį reikia pateikti investuotojui – verslo planas, kuriame turi būti pateikta išsami informacija apie produktą, pardavimų ir pelningumo skaičiavimai bei prognozės, projekto gyvybingumo išankstinis vertinimas, taip pat aiški ir reali kiekvienos naujos investicijos pritraukimo strategija. Taip pat labai svarbus kriterijus norint gauti investicijas – stipri ir savarankiška vadovų komanda, gebanti vesti įmonę į priekį įgyvendinti ambicingus plėtros planus.

Planuojama, kad UAB „Eldes“ gautos investicijos bus įsisavintos per ateinančius dvejus metus. Tarptautinėje įmonėje daugiau nei 50 žmonių kolektyvą sudaro specialistai iš Lietuvos, Australijos, Brazilijos, Estijos, Jungtinės Karalystės ir Turkijos.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų