Lietuvos valstybės tarnyba lauks tarnautojų, sugrįžtančių iš Europos Sąjungos (ES) institucijų. Praėjusią savaitę Seimas pritarė Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui, kuris užtikrins, kad valstybės tarnautojai išvykę dirbti į ES institucijas, galės sugrįžti į Lietuvos valstybės tarnybą.
Artimiausiu metu valstybėms kandidatėms bus siūloma deleguoti nacionalinius ekspertus darbui ES institucijose ir įstaigose. Šis darbas sudarytų sąlygas tobulėti konkrečios srities specialistams, paskatintų įgyti profesinės patirties ir žinių apie ES politiką, taip pat leistų perduoti turimas žinias šioms institucijoms.
Deleguoti nacionaliniai ekspertai neatstovautų Lietuvai, tačiau jiems pagal Europos Komisijai deleguotų nacionalinių ekspertų taisykles, turėtų būti išlaikytos darbo vietos ir siunčianti institucija turėtų mokėti nustatytą darbo užmokestį jiems dirbant šiose institucijose. Tuo tarpu ES institucija, į kurią bus deleguotas valstybės tarnautojas, jam mokės nurodytose taisyklėse nustatytas kompensacijas.
Pasak VRM pranešimo, taip pat yra nustatyta galimybė perkelti valstybės tarnautoją į kitų valstybių arba tarptautines institucijas. Toks perkėlimas pagal savo esmę panašus į perkėlimą dirbti į ES institucijas.
Buvusių valstybės tarnautojų, kurie laimėjo konkursus tarptautinėse organizacijose ir institucijose, taip pat ES institucijose ir įstaigose ir, atsistatydinę iš pareigų valstybės tarnyboje, išvyko dirbti į šias institucijas, patirtis būtų labai vertinga Lietuvos valstybės tarnyboje. Todėl įstatymu nustatyta, kad tokie asmenys į valstybės tarnybą gali sugrįžti supaprastinta tvarka, tai yra be konkurso gali atkurti karjeros valstybės tarnautojo statusą.
Be to, valstybės tarnautojo perkėlimo į kitos valstybės instituciją, tarptautinę organizaciją ar instituciją, ES instituciją laikotarpis, taip pat darbo tarptautinėse organizacijose ar institucijose ir ES institucijose laikotarpis bus įskaitomas į tarnybos Lietuvos valstybei stažą.
Nauja ir tai, kad Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimais siekiama suteikti valstybės tarnautojams galimybę mokytis ne tik už institucijos ar įstaigos, kurioje valstybės tarnautojas eina pareigas, bet ir už užsienio valstybių institucijų ir įstaigų lėšas. Ši nuostata nereiškia, kad galima bus mokytis už privačių įmonių lėšas.
BNS