Siekdami sustabdyti Graikijos skolos krizės plitimą Europos Sąjungos šalių finansų ministrai Briuselyje tariasi dėl „stabilizicijos fondo“ sukūrimo, praneša BBC.
Ministrai svarsto galimybę išplėsti šiuo metu egzistuojančio fondo galimybių taikymą visoms vieningos valiutos bloko valstybėms. Dabar fondu gali naudotis tik ne euro zonos valstybės. Be to, ieškoma galimybės sukurti paskolų garantijų sistemą.
Šiuo metu pagal galiojančias ES taisykles tokia parama yra draudžiama, tačiau Europos Komisija pranešė apie planus praplėsti Lisabonos sutartyje įtvirtintą straipsnį, leidžiantį teikti pagalbą tik su dideliais sunkumais susiduriančioms ne euro zonos valstybėms.
Jungtinės Karalystės kanclerė Alistair Darling prieš susitikimą teigė, kad siekiant užtikrinti stabilumą svarbu daryti viską, kas yra būtina, tačiau jos šalis pagalbos eurui neteiks.
„Egzistuoja pasiūlymas sukurti sistemą, kuri leistų euro zonos valstybėms padėti taip, kaip padeda šiam blokui nepriklausančioms šalims, pavyzdžiui, Vengrijai ir Rumunijai. Tačiau mes nenorime teikti pagalbos eurui - tai turi daryti pačios pinigų sąjungos narės“, - sakė Alistair Darling.
Europos Komisija siekia sukurti mechanizmą, kuris leistų finansuoti šimtus milijardų dolerių siekiančias skolas. Siūloma, jog Europos Komisija tiesiogiai skolintųsi pinigus ir garantuotų į bėdą patekusių šalių skolas.
Pareigūnai tikisi, kad paskolų garantijos padėtų sustabdyti krizės plitimą iš Graikijos į kitas dideles skolas ir biudžeto deficitus turinčias valstybes - Portugaliją, Ispaniją ir Airiją.
Liuksemburgo premjeras Jean Claude Juncker pabrėžė, kad visos euro zonos valstybės yra pasiruošusios padėti viena kitai, nes tokiu būdu būtų padėta visai valiutos sąjungai.
Tačiau, pasak BBC žurnalistų, ES valstybės į šiuos siūlymus kol kas žiūri kritiškai.