Nuo šiol nekokybiški ir pavojingi žaislai nepateks į ES rinką. Šiandien įsigalioja naujos ES žaislų saugos taisyklės, kuriomis nustatomi griežčiausi pasaulyje saugos reikalavimai. ES žaislų gamintojai, pardavėjai ir kontrolės institucijos turės vykdyti įvairius įpareigojimus.
Pirmiausia, ES šalių rinkos priežiūros institucijos turės nuolat atlikti patikras Europos Sąjungoje ir prie jos sienų ir nedelsdamos konfiskuoti pavojingus žaislus. Antra, žaislų gamintojai, importuotojai ir platintojai, prieš pateikdami žaislą rinkai, turės atlikti saugos vertinimą, kad nustatytų, ar žaislas nepavojingas. Be to, gamintojai turės užtikrinti žaislo atsekamumą, t. y. nurodyti kiekvieno žaislo pavadinimą, numerį ir gamintojo adresą.
Naujosiomis žaislų saugos taisyklėmis pakeičiama 1988 m. direktyva dėl žaislų saugos. Naujojoje direktyvoje išdėstyti įvairūs reikalavimai, kad žaislai nekeltų jokio pavojaus sveikatai (pavyzdžiui, paspringti ar uždusti). Su maisto produktais parduodami žaislai privalės būti supakuoti atskiroje pakuotėje. Uždraudžiami žaislai, kuriuos galima rasti tik suvalgius maisto produktą.
Keli didžiausią riziką vaikų saugumui ir sveikatai keliančių daiktų pavyzdžiai:
· žaislų dalys, kurias vaikai gali praryti ir užspringti, pavyzdžiui, atskirai nesupakuotos ir prie maisto pridėtos žaislinės figūrėlės ar žaidimo kortelės,
· nestabilios aukštos vaikų kėdutės, kurios gali nuvirsti,
· ftalatai – cheminės medžiagos, dėl kurių žaislams ir buteliukams naudojamas plastikas tampa minkšesnis; ftalatai gali sukelti rimtų inkstų ir kepenų pažeidimų,
· lėlės ir figūrėlės, padengtos ypač degiais dažais ir laku,
· kai kuriuose žaisluose esančios atsparumą ugniai didinančios cheminės medžiagos, kuriuos gali sukelti nervų sistemos pakitimų, neigiamai paveikti augimą ir pakenkti endokrininei sistemai.
Europos žaislų pramonė užima daugiau kaip 25 proc. viso pasaulio žaislų rinkos. Žaislų pramonė – vienas dinamiškiausių Europos verslo sektorių. Maždaug 80 proc. sektoriaus sudaro mažos ir vidutinės įmonės, kuriose dirba mažiau kaip 50 darbuotojų. 2009 m. visoje ES žaislų pagaminta už maždaug 5 mlrd. eurų (gamintojo kainomis). 80 proc. žaislų pagaminta Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Airijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje ir Lenkijoje.
ES veikia apie 2 000 žaislų gamintojų. ES žaislų gamybos, prekybos, platinimo, mokslinių tyrimų ir kitose su žaislais susijusiose srityse dirba maždaug 100 000 darbuotojų.
2010 m. iš 27 Europos Sąjungos šalių žaislų į Europos Sąjungai nepriklausančias šalis eksportuota už 1,05 mlrd. eurų (10,2 % daugiau, palyginti su 2009 m.), o importuota už 6,96 mlrd. eurų (20,3 % daugiau, palyginti su 2009 m.). 2009 m. Europos žaislų rinka buvo didžiausia pasaulyje.