Spalio pabaigoje Strasbūre vyko eilinė Europos Parlamento (EP) sesija. Buvo aptariami tuo pačiu metu Briuselyje vykstančio Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimo rezultatai, kurie, kaip tikimasi, turėtų padėti išspręsti Europos finansines problemas, taip pat buvo deramasi dėl ateinančių metų ES biudžeto.
Dar prieš šią sesiją EP nariai teigė, kad griežta taupymo politika neturėtų atsiliepti Europos ekonomikos augimui, ir pasiūlė skirti papildomus 30 mln. eurų strategijai „Europa 2020“ įgyvendinti.
„Europa 2020“ neturėtų tapti taupymo auka, nes reikalingos ekonomikos augimą skatinančios investicijos, padėsiančios įveikti krizę Europoje“, – EP Biudžeto komiteto sprendimą padidinti kitų metų išlaidas gynė biudžeto klausimus koordinuojanti Socialistų ir demokratų frakcijos atstovė italė Francesca Balzani.
Europos Komisijos (EK) balandį pasiūlytame 2012 metų ES biudžeto projekte, palyginti su praėjusiais metais, numatyta padidinti išlaidas 4,9 proc. Tai reiškia, kad papildomoms išlaidoms turėtų būti atrasta dar 132,7 mlrd. eurų, arba kiek daugiau nei 1 proc. ES valstybių narių nacionalinių pajamų.
Liepą ES valstybėms narėms atstovaujanti ES Taryba siūlė apkarpyti bendrijos biudžetą iki 129,1 mlrd. eurų, o išlaidų augimą sumažinti iki 2 proc. Turint omenyje prognozuojamą 2 proc. metinę ES infliaciją, tai reiškia biudžeto įšaldymą.
Neatitinka lūkesčių?
EP sesijoje savo pranešimą apie ES 2012 metų biudžetą skaitė minėta europarlamentarė F. Balzani ir Portugalijos atstovas, Europos liaudies partijos narys Jose Manuelis Fernandesas.
Pranešėjų teigimu, EK siūlomas biudžeto projektas neatitinka lūkesčių. F. Balzani įsitikinusi, kad naujasis ES biudžetas turi skatinti ekonomikos augimą ir naujų darbo vietų kūrimą pagal „Europa 2020“ strategiją.
„EP iš naujojo ES biudžeto reikalauja ne tik mokėti daugiau, tačiau ir įgyvendinti skausmingus, tačiau būtinus išlaidų apkarpymus“, – EP vykstant diskusijoms dėl ES biudžeto 2012 metams kalbėjo europarlamentarė.
Virė aršios diskusijos
Prieš balsavimą dėl ES 2012 metų biudžeto tarp europarlamentarų užvirė įnirtingos diskusijos. Parlamento nariai nevengė paminėti sudėtingų ekonominių sąlygų ir sunkumų, kuriuos šiuo metu išgyvena ES, tačiau dauguma jų sutiko dėl to, kad reikia skatinti Europos ekonomikos augimą, kurti naujas darbo vietas ir didinti finansavimą prioritetinėms „Europa 2020“ strategijos sritims.
Kalbėdama apie „Europa 2020“ strategiją F. Balzani teigė, kad jos tikslas yra sukurti ekonomikos atsigavimo pamatą, strategija siūlo konkretų atsakymą, kaip išeiti iš krizės. Dėl šios priežasties EP nariai mano, kad į strategiją investuoti reikia jau dabar, nes laiko atidėlioti jau nebėra.
Lietuvos atstovas Zigmantas Balčytis per diskusijas teigė, kad svarbu išlaikyti finansavimą mokslo tyrimams ir inovacijoms, užtikrinti tinkamą žemės ūkio finansavimą, o svarbiausiu tikslu EP narys laiko efektyvumo didinimą naudojant ES lėšas.
Ar pavyks išvengti EK antausio?
Galiausiai atėjo balsavimo metas: už pasiūlytą kitų metų ES biudžetą balsavo 431 EP narys, 120 balsavo „prieš“ ir 124 susilaikė. EP nariai sutarė padidinti ES biudžetą 5,2 proc. Jei gruodį šiam EP siūlymui pritars ir EK, tada kitų metų ES biudžetas sieks 133,1 mlrd. eurų.
Europarlamentarai sutiko 250 mln. eurų padidinti paramos fondą vaisių ir daržovių augintojams. Taip pat buvo pritarta siūlymui 25 mln. eurų skirti agentūrai „Frontex“, kurios pagrindinė užduotis šiuo metu yra Graikijos ir Turkijos pasienio zonos stebėjimas. EP taip pat sutiko 100 mln. eurų padidinti paramą Palestinai siekiant paspartinti taikos įtvirtinimą Vidurio Rytuose.
EP kitais metais bandys sutaupyti mažindamas išlaidas vertimo paslaugoms ir kitoms organizacinėms išlaidoms. Taip pat nuspręsta 5 proc. mažinti kelionių išlaidas.
Po balsavimo projektui nepritariantys EP atstovai išreiškė nusivylimą ir retoriškai klausė: „Ar EP siekia patirti dar vieną žeminamą pralaimėjimą EK šių metų gruodžio pabaigoje?“ Tačiau projekto šalininkai gynė priimtą biudžeto projektą ir teigė, kad EP ir kitos Europos institucijos nori įgyvendinti savo tikslus: pasiekti ilgalaikį ekonomikos augimą ir didinti naujų darbo vietų skaičių – išnaudodami kaip įmanoma mažiau išteklių.
Taigi EP patvirtintas ES 2012 metų biudžetas dar laukia EK palaiminimo. Matant europarlamentarų nuomonių skirtumus ir turint omenyje dabartinių ekonominių sąlygų keliamus suvaržymus galima teigti, kad naujasis ES biudžetas atspindi būklę, kai sunku atrasti aukso viduriuką tarp efektyvaus taupymo ir ekonomikos augimą bei plėtrą skatinančių išlaidų didinimo. Dabar telieka laukti, ar EK skels dar vieną antausį ir nepritars EP biudžeto projektui, ar biudžetas bus palaimintas ir reikės pradėti sukti galvas, kaip jį įgyvendinti.
2012 m. ES biudžetą siūloma padidinti 5,2 proc.
Kitų metų ES biudžetas gali siekti 133,1 mlrd. eurų
Vaisių ir daržovių augintojams ketinama skirti papildomai 250 mln. eurų
Palestinai ir taikos procesui Vidurio Rytuose EP nutarė skirti 100 mln. eurų
Taupant ES išlaidas buvo nuspręsta mažinti vertimo paslaugų ir kelionių išlaidas
EP patvirtintam ES 2012 m. biudžeto projektui gruodžio pabaigoje turės pritarti EK
Mindaugas SAMKUS