• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Eros pabaiga: mirė karalienė Elžbieta II

Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II, valdžiusi šalį daugiau nei pusę šimtmečio, ketvirtadienį pranešė Bekingemo rūmai. Karalienė 2021-aisiais neteko savo vyro Philipo, mirusio likus keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio.

Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II, valdžiusi šalį daugiau nei pusę šimtmečio, ketvirtadienį pranešė Bekingemo rūmai. Karalienė 2021-aisiais neteko savo vyro Philipo, mirusio likus keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio.

REKLAMA

Pastaruoju metu vis dažniau pasirodydavo pranešimų apie sustreikavusią karalienės sveikatą, o viskas prasidėjo po jos vyro princo Philipo mirties. Elžbieta II ėmė atšaukinėti svarbius renginius, galiausiai ėmė sklisti žinios, kad ji sunkiai vaikšto ir jai reikalingas vežimėlis.

Karalienės gydytojai nerimavo dėl jos sveikatos ir rekomendavo, kad ji „būtų toliau prižiūrima medikų“. Rugsėjo pradžioje karalienė ėmė leisti laiką Belmorale, Škotijoje, kartu su ja buvo artimiausi jos šeimos nariai.

00:06 | Princas Williamas ir Catherine perėmė Kornvalio kunigaikščio ir kunigaikštienės titulus

REKLAMA
REKLAMA

Princas Williamas ir Catherine prisiėmė Kornvalio kunigaikščio ir kunigaikštienės titulus, teigiama jų oficialioje „Twitter“ paskyroje. Princas Charlesas ir Camilla anksčiau buvo žinomi šiais titulais.

REKLAMA

Ketvirtadienį paskelbus apie karalienės Elžbietos II mirtį, Kate ir Williamo oficialios „Twitter“ paskyros biografija pasikeitė į: „Oficiali Kornvalio ir Kembridžo kunigaikščio ir kunigaikštienės bei Karališkojo fondo paskyra, įsikūrusi Kensingtono rūmuose“. Princas Williamas ir Kate anksčiau turėjo Kembridžo hercogo ir hercogienės titulus.

23:52 | Penktadienį naujasis karalius Charlesas III platins kreipimasi

Tikimasi, kad naujasis Jungtinės Karalystės karalius Charlesas III penktadienį platins kreipimasi, praneša CCN, remdamiesi karališkosios šeimos atstovais. 

REKLAMA
REKLAMA

23:50 Karališkosios šeimos internetinė svetainė laikinai neveikia, vykdomi pakeitimai

Po karalienės Elžbietos II mirties Didžiosios Britanijos monarchijos svetainė aptemo.

Svetainėje pažymima, kad ji laikinai nepasiekiama ir šiuo metu jame yra vaizdas, pagerbiantis velionę karalienę.

Internetinės svetainės apačioje esantis pranešimas skelbia: „Oficiali karališkosios šeimos svetainė laikinai nepasiekiama, kol bus atlikti reikalingi pakeitimai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

23:44 | Princas Harry atvyko į Belmorą

Princas Harry atvyko į Balmoralą – praėjus beveik pusantros valandos po to, kai buvo paskelbta apie jo močiutės, karalienės Elizabeth II mirtį.

Tačiau skrydžio duomenys rodo, kad Sasekso hercogo princo Harry lėktuvas tuo metu vis dar buvo ore ir oro uoste nusileido tik po 15 minučių. Galiausiai 19.52 val. jis automobiliu atvyko į Škotijos dvarą, kur kartu su kitais karališkosios šeimos nariais apraudojo karalienės mirtį.

REKLAMA

Harry į Balmoralą išvyko vienas, be žmonos Meghan, kuri anksčiau šį vakarą turėjo dalyvauti „WellChild Awards“ ceremonijoje Londone. Prieš  jam atšaukiant savo pasirodymą buvo tikimasi, kad jis pasakys kalbą šio vakaro apdovanojimuose, kuriais pagerbiami drąsūs sunkiai sergančių vaikų poelgiai.

Užsienio žiniasklaida paviešino nuotraukas, kuriose matyti susirūpinęs Harry veidas. Jo gilus žvilgsnis išduoda, kad šiuo metu visos mintys sukasi aplink netektį.

REKLAMA

Tiesa, portalas dailymail.co.uk taip pat pasidalijo išskirtinėmis nuotraukomis, kuriose Harry ranką laikė prie galvos.

Pasak šaltinio, hercogienė vėliau gali prisijungti prie Harry Škotijoje.

23:36 | Oficialus pranešimas apie karalienės mirtį iškabintas prie rūmų

Šį vakarą du darbuotojai iškabino oficialų pranešimą apie karalienės mirtį ant Bekingemo rūmų turėklų.

Pranešime rašoma: „Karalienė šią popietę ramiai mirė Balmorale. Karališkoji šeima šį vakarą liks Balmoralyje ir rytoj grįš į Londoną“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

23:30 | Žmonės plūsta link Bekingemo rūmų pagerbti iškeliavusios karalienės

Bekingemo rūmuose artėjant nakčiai renkasi minios žmonių.

Jauni ir seni bando prieiti prie perpildytų vartų padėti gėlių, praneša BBC.

23:21 | Karalienės Elizabeth II įsimintiniausios citatos: „Nė vienas mūsų negyvens amžinai“

Karalienė Elizabeth II buvo viena atpažįstamiausių žmonių pasaulyje – dažnai matoma, tačiau toli gražu ne visada girdima.

REKLAMA

Naujienų agentūra AFP pateikia įsimintiniausias citatas.

„Turi omenyje, su visam?“ – taip tuometinė princesė Elizabeth kelis kartus paklausė savo auklės, kai jai buvo pranešta, kad jos šeima kraustosi į Bakingamo rūmus, jos tėvui tapus karaliumi 1936 metais.

„Aš pareiškiu jums visiems, kad visas mano gyvenimas, nesvarbu, ilgas ar trumpas, bus skirtas tarnybai jums“ – taip Elizabeth, būdama 21 metų, pareiškė Tautų Sandraugai per radijo transliaciją iš Keiptauno.

REKLAMA

„Visą savo gyvenimą ir iš visos širdies stengsiuosi būti verta jūsų pasitikėjimo“ – iš naujosios karalienės Elizabeth II radijo transliacijos, skirtos paminėti jos karūnavimą 1953 metais.

„Kai man buvo 21-eri, pažadėjau savo gyvenimą tarnystei mūsų žmonėms ir prašiau Dievo pagalbos ištesėti šiam pažadui. Nors tą įžadą daviau dar žalios jaunystės laikais, kai buvau žalia priimdama sprendimus, nesigailiu ir neatsiimu nė vieno šio žodžio“ – taip 1977 metais karalienė kalbėjo, minint 25-ąsias jos vadovavimo metines.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Laikas žodžiams tapo laiku veiksmui“ – raginimas pasaulio lyderiams užtikrinti pasaulį ateities kartoms Jungtinių Tautų klimato kaitos susitikime 2021 metais.

„Ką čia darai?“ – taip, kaip pranešama, karalienė pasakė įsilaužėliui Michaelui Faganui, kai rado jį savo miegamajame Bakingamo rūmuose 1982 metais.

„Atsimenu, buvome persigandusios dėl to, kad galėjome būti atpažintos“ – karalienė 1985 metais prisiminė kaip ji bei jos jaunesnė sesuo Margaret su draugų grupe šventė Antrojo pasaulinio karo pabaigą minioje Londone centre.

REKLAMA

„1992-ieji nėra metai, kuriuos prisiminsiu su malonumu. Vieno (...) korespondento žodžiais, tai buvo „annus horribilis“ (baisūs metai)“ – iš karalienės kalėdinio sveikinimo tais metais, kai žlugo trys jos vaikų santuokos ir buvo kilęs didžiulis gaisras Vindzoro pilyje.

„Niekas, pažinojęs Dianą, niekada jos nepamirš. Milijonai kitų, kurie niekada jos nesutiko, bet jautė ją pažįstantys, prisimins ją. Aš, pavyzdžiui, manau, kad iš jos gyvenimo ir iš nepaprastos ir jaudinančios reakcijos į jos mirtį galima pasimokyti“ – sulaukusi kritikos dėl pernelyg vangios reakcijos į princesės Dianos žūtį 1997 metais, karalienė kreipėsi į visuomenę ypač neįprastu būdu – tiesiogine transliacija televizijoje.

REKLAMA

„Niekas, ką galima pasakyti, negali panaikinti šių akimirkų kančios ir skausmo. Sielvartas yra kaina, kurią mokame už meilę“ – karalienės užuojauta dėl 2001 metų rugsėjo 11-osios įvykių.

„Turėtume pasiguosti tuo, kad nors dar turėsime kentėti, geresnės dienos sugrįš. Vėl būsime su draugais. Vėl būsime su savo šeimomis. Mes dar susitiksime“ – pareiškė karalienė per koronaviruso pandemijos piką 2020 metų balandį.

REKLAMA
REKLAMA

„Jis lengvai nepriima komplimentų, bet visus šiuos metus jis buvo mano stiprybė ir atrama, ir aš jam skolinga didesnę skolą nei jis kada nors reikalautų, ar kokią mes beįsivaizduotume“ – karalienė 1997-aisiais kalba apie savo vyrą princą Philipą (Filipą), minint jų auksines vestuvių metines.

„Dėkingumas, pagarba ir pasididžiavimas – šie žodžiai apibendrina, ką jaučiu šios šalies ir Sandraugos žmonių atžvilgiu, ir ką man reikia šis auksinis jubiliejus“ – karalienė 2002 metais, minint 50-ąsias jos buvimo soste metines.

„Tai nėra dalykas, kurio kada nors siekiau. Neišvengiamai, per ilgą gyvenimą praeini per daug etapų, ir maniškis gyvenimas nėra išimtis“ – Elizabeth II apie tapimą ilgiausiai Jungtinę Karalystę valdžiusia monarche 2015 metais.

„Nė vienas mūsų negyvens amžinai“ – taip karalienė kalbėjo ragindama pasaulio lyderius užkirsti kelią klimato kaitai 2021 metais.

„Mažiau puošniai? Kaip manote, kas tai yra?“ – karalienės atsakymas Annie Leibovitz per fotosesiją 2007 metais, kai garsenybių fotografė pasiūlė jai nusiimti tiarą.

„Ką gi, aš vis dar gyva“ – Elizabeth II atsakymas Šiaurės Airijos pirmojo ministro pavaduotojui Martinui McGuinnessui, kai šis paklausė, kaip jai sekasi, per susitikimą 2016 metais. M. McGuinnessas anksčiau buvo įtakingas Airijos respublikonų armijos, nužudžiusios jos pusbrolį 1979 metais, narys.

REKLAMA

„Ar turėtume atrodyti taip, lyg mėgautumėmės savimi?“ – karalienė juokavo su G-7 lyderiais Kornvalyje, pietvakarių Anglijoje, 2021 metais.

„Labas vakaras, pone Bondai“ – karalienė pasitinka Danielį Craigą Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje 2012 metais.

„Saviškius laikau čia“ – gerdama arbatą su meškiuku Padingtonu sakė Elizabeth II, pasiimdama marmelado sumuštinį iš savo rankinės, švenčiant jos valdymo platininį jubiliejų 2022 metais.

23:11 | Truss ragina britus susivienyti ir palaikyti naująjį karalių Charlesą III

Jungtinės Karalystės premjerė Liz Truss ketvirtadienį išreiškė užuojautą dėl karalienės Elizabeth II mirties bei paragino britus susivienyti ir palaikyti naująjį monarchą Charlesą III.

„Šiandien karūna, kaip buvo daugiau nei tūkstantį metų, perduodama mūsų naujajam monarchui, mūsų naujajam valstybės vadovui, Jo Didenybei karaliui Charlesui III“, – ketvirtadienį sakė birtų ministrė pirmininkė.

„Turime susivienyti kaip tauta, kad paremtume jį ir padėtume jam prisiimti didžiulę atsakomybę, kurią jis neša už mus visus“, – pridūrė ji.

Mirusią karalienę ji pavadino „uola, ant kurios buvo pastatyta moderni Britanija“.

„Karalienė Elizabeth II suteikė mums stabilumo ir stiprybės, kurių taip reikėjo“, – sakė L. Truss.

REKLAMA

Daugiau nei 70 metų valdžiusi Jungtinę Karalystę britų monarchė mirė eidama 97-uosius.

22:40 | Svarbiausi karalienės Elizabeth II valdymo momentai

Eidama 97-uosius ketvirtadienį mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II, pranešė Bakingamo rūmai.

Pristatome keletą iš svarbiausių įvykių, apibrėžusių monarchės valdymą:

1947 metai: transliacija Tautų Sandraugai 

Numanoma sosto įpėdinė princesė Elizabeth per savo 21-ąjį gimtadienį surengė transliaciją iš Keiptauno, kurioje ji pašventė savo gyvenimą tarnystei Tautų Sandraugai.

1952 metai: iš princesės – į karalienę

Jos tėvas karalius George VI mirė eidamas 57 metus 1952 metų vasario 6 dieną, kai Elizabeth kartu su savo vyru princu Philipu lankėsi Kenijoje.

Elizabeth, kuriai tuomet buvo 25-eri, grįžo į Britaniją. Naujosios monarchės pirmasis ministras pirmininkas buvo Winstonas Churchillis, padėjęs jai savo patirtimi.

1953 metai: karūnavimas 

Karalienė Elizabeth II buvo karūnuota Vestminsterio abatijoje centrinėje Londono dalyje 1953 metų birželio 2-ąją.

Tai buvo pirmasis svarbus per televiziją transliuotas tarptautinis įvykis, dėl kurio smarkiai padidėjo televizorių pardavimai, nes žmonės nenorėjo praleisti progos stebėti ceremoniją.

1977 metai: sidabrinis jubiliejus

Karalienė surengė kelionę po Britaniją ir aplankė įvairias Sandraugos šalis, taip pat dar kartą pasižadėjo pasišvęsti tarnystei.

REKLAMA

Britanijoje buvo rengiamos gatvės šventės ir jubiliejus praskaidrino tuometinį sunkų laikotarpį, kuris įsiminė niūria ekonomine padėtimi, pramonės nuosmukiu ir virtine darbo ginčų.

1992 metai: „Annus horribilis“ 

Sunkiausias karalienės valdymo metas: jos vyriausiasis sūnus princas Charlesas išsiskyrė su savo žmona Diana po to, kai buvo išleista jos biografija.

Tuo pat metu su savo žmona išsiskyrė jos antrasis sūnus princas Andrew, jos vienintelė dukra princesė Anne (Ana) nutraukė santuoką su savo vyru, o Vindzoro pilis buvo smarkiai apgadinta per gaisrą.

Karalienė 1992-uosius pavadino „annus horribilis“ – siaubingais metais.

1997 metai: Dianos žūtis

Dianos žūtis karališkajai šeimai tapo didžiuliu sukrėtimu.

Karalienė sulaukė griežtos kritikos – jos sprendimas palikti šeimą, įskaitant Dianos sūnus princus Williamą (Viljamą) ir Harry (Harį), privačiai gedėti jų rezidencijoje Škotijoje, o ne grįžti į Londoną, buvo itin nepopuliarus, kaip ir nepriimtas sprendimas nuleisti karališkąją vėliavą Bakingamo rūmuose.

Po kelias dienas trukusio didelio spaudimo Elizabeth grįžo į Londoną ir kreipėsi į tautą per nacionalinę televiziją.

2002 metai: auksinis jubiliejus

Jubiliejus tapo proga britams vėl pademonstruoti savo paramą monarchijai po neramaus 10-ojo dešimtmečio ir karalienės motinos mirties, taip pat po sesers princesės Margaret mirties anksčiau tais pačiais metais.

REKLAMA

Gatvėse vėl šurmuliavo šventė, o prie Bakingamo rūmų buvo surengtas įspūdingas koncertas, kurį vainikavo grupės „Queen“ gitaristas Brianas May (Brajenas Mėjus), ant rūmų stogo sugrojęs nacionalinį himną „God Save the Queen“.

2011 metai: valstybinis vizitas į Airiją

Tai buvo pirmasis britų monarcho vizitas į Airijos Respubliką nuo tada, kai šalis 1922 metais atgavo nepriklausomybę, ir dėl šio vizito Airijai teko surengti didžiausią savo istorijoje saugumo operaciją.

Elizabeth II vizitas buvo pavadintas istoriniu ir labai svarbiu momentu sklaidant istoriškai susiklosčiusią įtampą tarp šių dviejų valstybių.

2012 metai: olimpinės žaidynės ir deimantinis jubiliejus 

Prieš birželį numatytą jubiliejaus šventę karalienę apsilankė kiekviename Britanijos regione, o kiti karališkosios šeimos nariai aplankė įvairias Sandraugos šalis.

Jubiliejus buvo švęstas keturias dienas – būta ir atmintinų daiktų parodų, ir armijos saliutų, ir švenčių rūmų soduose, ir švenčių gatvėse, ir pamaldų.

Tais metais monarchė atliko ir vaidybinį vaidmenį per Londono olimpines žaidynes, per atidarymo ceremoniją pasirodžiusi kartu su Jamesą Bondą vaidinusiu aktoriumi Danieliu Craigu.

2021 metai: koronavirusas ir nuogąstavimai dėl sveikatos

2020 metais prasidėjus koronaviruso pandemijai, karalienė buvo priversta izoliuotis Vindzoro pilyje, tačiau tai jai nesutrukdė tęsti savo darbo, kuriam ji pasitelkė internetą.

REKLAMA

Karališkuosius priėmimus pakeitė virtualūs susitikimai su įvairiausiais žmonėmis – nuo ambasadorių iki eilinių visuomenės narių.

2021 metų balandį mirė princas Philipas, kurį teko laidoti laikantis dėl pandemijos nustatytų apribojimų.

Kai apribojimai buvo sušvelninti, karalienė vėl ėmėsi savo viešojo vaidmens ir, be kita ko, priėmė Didžiojo septyneto (G-7) lyderius Kornvalyje 2021 metų birželį bei vaišino JAV prezidentą Joe Bideną arbata Vindzoro pilyje.

Tačiau pasirodęs pranešimas apie tai, kad 2021 metų spalį jai po neįvardytų testų teko praleisti naktį ligoninėje ir ji buvo priversta atšaukti tam tikrus susitikimus, pakurstė nuogąstavimus dėl jos sveikatos 

2022 metai: platininis jubiliejus

2022 metų vasario 6 dieną karalienė tapo pirmąja britų monarche, valdančia šalį 70 metų, tačiau platininio jubiliejaus metai prasidėjo nesėkmingai.

Niujorke buvo oficialiai nutraukta britų princui Andrew iškelta byla dėl seksualinės prievartos, nešlovę užsitraukusiam karališkosios šeimos nariui pagal susitarimą sumokėjus savo kaltintojai neįvardijamą sumą. Be to, policija pradėjo tyrimą dėl įtartinų aukų vienai iš princo Charleso labdaros organizacijų.

2022 metų vasario 20 dieną karalienei buvo testais patvirtinta COVID-19, o vėliau, vėl pradėjusi dalyvauti renginiuose ir susitikimuose, ji vienam dalyviui pasiskundė, kad jai sunku judėti.

REKLAMA

Jubiliejus buvo švenčiamas keturias dienas, tačiau karalienė viešai pasirodė tik dukart, o rugsėjį ji Balmoralyje paskyrė savo 15-ąjį ir paskutinįjį ministrą pirmininką. Britų premjerės pareigas pradėjo eiti Liz Truss.

22:18 | Pasaulio lyderiai reiškia užuojautą

Lyderiai iš viso pasaulio kalba apie liūdesį dėl karalienės Elžbietos II mirties.

JAV prezidentas Joe Bidenas prisimena karalienę kaip sąmojingą ir dosnią monarchę.

„Ji sužavėjo mus savo sąmoju, sujaudino savo gerumu ir dosniai dalijosi su mumis savo išmintimi. Ji solidarizavosi su JAV tamsiausiomis mūsų dienomis po rugsėjo 11-osios, kai skaudžiai priminė mums, kad „Sielvartas yra kaina, kurią mokame už meilę.“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pagerbė karalienę sakydamas, kad ji yra geraširdė monarchė ir Prancūzijos draugė.

„Jos Didenybė Karalienė Elžbieta II daugiau nei 70 metų įkūnijo britų tautos tęstinumą ir vienybę. Prisimenu ją kaip Prancūzijos draugę, geraširdę karalienę, palikusią ilgalaikį įspūdį savo šaliai ir jos šimtmečiui.“

Tuo tarpu Vokietijos kancleris Olafas Scholzas karalienę apibūdino kaip „pavyzdį ir įkvėpimą milijonams“.

Jis gyrė jos vaidmenį taisant JK ir Vokietijos santykius po „Antrojo pasaulinio karo baisybių“.

REKLAMA

„Jos pasiilgsime, ypač jos nuostabaus humoro.“

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau sakė, kad karalienė Elžbieta yra „vienas mėgstamiausių jo žmonių pasaulyje“.

„Ji nuolat buvo mūsų gyvenime – jos tarnystė kanadiečiams amžinai išliks svarbia mūsų šalies istorijos dalimi. Aš jos taip pasiilgsiu“.

22:10 | Anglijos laukia pokyčiai: štai kas dabar bus kitaip

Po karalienės mirties, Jungtinės Karalystės laukia daugybė pokyčių – kasdieniai daiktai, policijos uniformos ir net šalies himnas, karaliumi tapus vyriausiajam Karalienės sūnui princui Čarlzui, ateinančiais mėnesiais keisis.

Karalienė valdė daugiau nei 70 metų ir dauguma žmonių soste prisimena tik ją. Nuo tada, kai 1952 m. ji tapo monarche, jos atvaizdas buvo kasdienybėje naudojamų daiktų dalis – nuo grynųjų iki pašto ženklų.

Tačiau po jos mirties, apie kurią paskelbta rugsėjo 8-ąją, Jungtinės Karalystės laukia daugybė pokyčių. Kai kurie dalykai turės būtų atnaujinti, kad būtų aiškiai išreikšta, kad soste dabar ne karalienė, o karalius, rašo mirror.co.uk.

Pinigai

Jungtinėje Karalystėje ant banknotų ir monetų yra pavaizduotas Karalienės atvaizdas, tačiau po jos mirties, naujos monetos ir banknotai bus sukurti su karaliaus atvaizdu.

To planas jau buvo sukurtas seniai, o nauji grynieji pinigai bus gaminami ir paleidžiami į bendrą apyvartą, tad senųjų pinigų su Karalienės atvaizdu bėgant laikui liks vis mažiau.

Manoma, kad pinigai su Karalienės atvaizdu dar kurį laiką bus naudojami, kol galiausiai bus nustatyta data, kada jie nebegalios. Tačiau pinigai su Karalienės atvaizdu naudojami ne tik Jungtinėje Karalystėje. Juos taip pat naudoja Kanada, Australija ir Naujoji Zelandija, palaipsniui ir šios šalys atsisakys pinigų su jos atvaizdu.

Pašto ženklai

Ant pašto ženklų, visai kaip ir ant pinigų, vaizduojamas Karalienės atvaizdas ir bus pagaminti nauji pašto ženklai su Karaliaus atvaizdu. Tie, ant kurių bus Elžbietos II-osios atvaizdas, pamažu bus išimti iš apyvartos.

Pašto dėžutės

Karalienės šifras EIIR reiškė Elžbieta II Regina – Regina lotyniškai reiškia „karalienė“. Karalius lotyniškai – Rex.  Jungtinėje Karalystėje, išskyrus Škotijoje, daugelis pašto dėžučių turi šį užrašą.

Ir nors kai miršta monarchas, pašto dėžutės nėra keičiamos, naujos pašto dėžutės bus gaminamos su šifru, reiškiančiu, kad šalį valdo karalius.

Uniformos

Karalienės šifras taip pat naudojamas ant daugelio uniformų, dėvimų Jungtinėje Karalystėje, pavyzdžiui, policijos pareigūnų arba karių. Bėgant laikui, šifras ant jų bus pakeistas.

Pasai

JK gyventojų pasuose rašoma: „Jos Britanijos Didenybės valstybės sekretorius Jos Didenybės vardu prašo ir reikalauja visų, kuriems tai gali būti aktualu, leisti paso turėtojui keliauti laisvai be kliūčių ir suteikti turėtojui tokią pagalbą ir apsaugą, kurios gali prireikti.“

Todėl naujai išduodami pasai bus pakoreguoti, kad atspindėtų karaliaus vyriškus įvardžius. Vis dėlto tikėtina, kad pasus reikės atsinaujinti tik pasibaigus jų galiojimo laikui.

Himnas

Mirus Karalienei, JK himnas nebebus „God Save the Queen“ („Dieve, sergėk karalienę“). Himnas bus pakeistas į vyrišką versiją, t. y., „God Save the King“ (Dieve, sergėk karalių“). Į vyriškąją lytį pasikeis ir himno žodžiai. Paskutinį kartą tokia himno versija buvo naudota, kai soste buvo Jurgis VI.

22:07 | Paaiškėjo, kaip bus vadinamas naujasis Jungtinės Karalystės karalius Charlesas

Ketvirtadienį mirus Jungtinės Karalystės karalienei Elžbietai II, sostas atiteko įpėdiniui Charlesui, buvusiam Velso princui. 

Paskelbta, kaip bus vadinamas naujasis karalius. Pranešama, kad nuo šiol jis bus vadinamas Charlesu III, praneša BBC. 

Tai buvo pirmasis naujojo karaliaus valdymo sprendimas. Jis galėjo pasirinkti bet kurį iš keturių savo vardų – Charlesas, Philipas, Arthuras ar George'as.

21:46 | Paviešino paskutinę karalienės nuotrauką: užfiksuota visai neseniai

Užsienio žiniasklaida paviešino paskutinę karalienės nuotrauką.

Paskutinė karalienės nuotrauka daryta jos namuose Balmoralyje, kai ji pasveikino naująją ministrę pirmininkę Liz Truss.

Susitikimo metu užfiksuotose nuotraukose matoma plačiai besišypsanti karalienė, apsirengusi pilku megztiniu ir plisuotu sijonu.

Privatus susitikimas, kurio detalės nebus paviešintos, galėjo būti šiek tiek nepatogus, atsižvelgiant į tai, kad L. Truss anksčiau ragino panaikinti monarchinį valdymą. Bakingamo rūmai išplatino pareiškimą, kuriame rašoma: „Karalienė šiandien (antradienį – aut. past.) susitiko su garbingąja Elizabeth Truss, ministre pirmininke, ir paprašė jos suformuoti naują administraciją.

Ponia Truss priėmė Jos Didenybės pasiūlymą ir pabučiavo jai ranką, kai buvo paskirta ministre pirmininke. Kiek anksčiau monarchė susitiko su Borisu Johnsonu ir jo žmona Carrie, susitikimo metu jis oficialiai atsistatydino iš ministro pirmininko pareigų. Susitikimas truko maždaug 40 minučių, tačiau susitikimo detalės nebus paviešintos.

21:41 | Prakalbo naujasis Anglijos karalius: skyrė jautrius žodžius mirusiai mamai

Karalienė Elžbieta II-oji, ilgiausiai valdžiusi Jungtinės Karalystės monarchė, mirė Balmoralyje, eidama 97-uosius metus. Princas Čarlzas, naujasis karalius, karališkosios šeimos vardu, paskelbė oficialų pranešimą, rašo BBC.

Jis skelbia: „Mano mylimos motinos, Jos Didenybės Karalienės, mirtis yra didžio liūdesio man ir visiems šeimos nariams momentas. Mes gedime dėl brangios suverenės ir mylimos mamos mirties. Žinau, kad jos netektis bus stipriai jaučiama visoje šalyje, sandraugos srityse ir daugelio žmonių visame pasaulyje. Gedėjimo ir pokyčių laikotarpiu, mano šeimą ir mane guos ir palaikys žinia, kad Karalienė buvo plačiai gerbiama ir mylima.“

21:34 | Škotijos ir Velso pirmieji ministrai siunčia giliausią užuojautą

Škotijos ir Velso šalių pirmieji ministrai pagerbė karalienę ir pareiškė užuojautą karališkajai šeimai.

Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon tviteryje parašė:

„Jos Didenybės karalienės Elžbietos mirtis yra labai liūdnas momentas Jungtinei Karalystei, Sandraugai ir pasauliui. Jos gyvenimas buvo nepaprastas atsidavimas ir tarnystė. Škotijos žmonių vardu reiškiu gilią užuojautą karaliui ir karališkajai šeimai.“

Velso pirmasis ministras Markas Drakefordas sakė, kad jam „neįtikėtinai liūdna“ dėl karalienės mirties.

„Būdama ilgiausiai mūsų monarche, ji tvirtai laikėsi Didžiosios Britanijos monarchijos vertybių ir tradicijų. Velso žmonių vardu reiškiu gilią užuojautą Jos Didenybės šeimai šiuo liūdnu metu.“

21:25 | Zelenskis reiškia užuojautą dėl karalienės mirties

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išreiškė užuojautą dėl karalienės Elžbietos II mirties.

„Su giliu liūdesiu sužinojome apie Jos Didenybės karalienės Elžbietos II mirtį. Ukrainos žmonių vardu reiškiame nuoširdžią užuojautą Karališkajai šeimai, visai Jungtinei Karalystei ir Tautų Sandraugai dėl šios netekties. Mūsų mintys ir maldos su jumis“, – savo „Twitter“ paskyroje parašė jis.

21:18 | Paskelbtas planas, kas įvyks karalienei mirus

Karalienė Elžbieta II į sostą įžengė 1952 m. vasario 6 d., tą dieną, kai mirė jos tėvas karalius George'as VI. Tą dieną vyriausia karaliaus dukra princesė Elžbieta tapo naująja Didžiosios Britanijos karaliene. 1952 m. vasario 8 d., lydima savo vyro Philipo, Elžbieta prisiekė Slaptoje taryboje ir pasirašė sosto paveldėjimo priesaiką.

Elžbietos II karūnavimas įvyko 1953 metų birželio 2 dieną Vestminsterio abatijoje – toje pačioje vietoje, kur 1947 metais įvyko princesės vestuvės su princu Philipu. Tai buvo pirmasis britų monarcho karūnavimas, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas per televiziją ir jį stebėjo 27 mln. 

Operacija Londono tiltas

Po karalienės mirties jos privatus sekretorius paskambins ministrei pirmininkei ir pasakys tokią frazę: „London Bridge nugriuvo“. Toliau premjerė apie jos mirtį informuos 15 valstybių, kuriose valdo monarchė, vadovus.

Tik po to priešais Bakingemo rūmus bus padėta apie šį įvykį informuojanti gedulo lenta. Dėl 12 dienų gedulo nuo karalienės mirties iki jos laidojimo sustos verslas ir socialinis gyvenimas šalyje. Bus uždarytos biržos, bankai, o televizijos kanalai, ypač BBC, pakeis savo prekės ženklą iš raudonos į juodą, o visos pramoginės programos bus pašalintos iš eterio. Monarcho laidotuvių diena bus paskelbta oficialia švente.

Tegyvuoja karalius

Lygiai taip pat, kaip princesė Elžbieta tapo karaliene tą dieną, kai mirė jos tėvas George'as VI , jos vyriausias sūnus princas Charlesas per naktį taps naujuoju Didžiosios Britanijos karaliumi. Pagal tradiciją karališkoji valdžia niekada nesustoja, o kai tik vienas monarchas miršta, jo įpėdinis iškart užima jo vietą.

Būtent dėl ​​šios priežasties karališkasis standartas (vėliava), kaip ir kitos vėliavos, gedulo metu niekada nekeliamas iki pusės stiebo. Kitą dieną po karalienės mirties jos įpėdinis duos priesaiką, o abu parlamento rūmai taip pat prisieks ištikimybę karaliui.

Toliau naujasis karalius keliaus į JK. Beje, dar nėra žinoma, kokį vardą Charlesas pasirinks karūnavimui – tai gali būti Karolio III, Pilypo II, Jurgio VII ar Artūro I vardai. Naujojo karaliaus vardas bus paskelbtas kartu su oficialiu pranešimu, kur bus kalbama apie savo motinos Elžbietos II mirtį. Naujojo karaliaus karūnavimas pagal tradiciją įvyks ne anksčiau kaip po 5-6 mėnesių po karalienės palaidojimo.  

Karalienės laidotuvės

Valstybinės karalienės Elžbietos II laidotuvės vyks praėjus 10-12 dienų po jos mirties. Monarcho kūnas Vestminsterio abatijoje bus iki laidotuvių, kad žmonės galėtų ateiti ir atsisveikinti su karaliene. Ceremonijai bus paruošti du milijonai gėlių puokščių iš karališkųjų šiltnamių ir gėlynų. Po atsisveikinimo abatijoje, į kurią bus pakviesti apie du tūkstančius svečių, monarcho karstas bus nugabentas į Vindzoro pilį, kur Elžbieta II bus palaidota Šv. Jurgio koplyčioje šalia savo tėvo, motinos Elžbietos ir sesers princesės Margaret.

Laidotuvių išlaidos 

Karalienės Elžbietos II mirtis šaliai atneš didelių finansinių nuostolių ir šaliai kainuos apie 6 mln. Po monarcho mirties įvyksta kito monarcho karūnavimas, kuriam bus išleista nemaža pinigų suma. Taip pat bus perspausdinta visa nacionalinė valiuta su naujojo karaliaus atvaizdu, antspaudai, pasai, policijos uniformos, karinės uniformos ir net himno žodžiai „God Save the Queen! bus pakeistas atgal į „God Save the King!“ ir daugelis daugelio kitų.

21:13 | Karališka meilės istorija truko beveik 74 metus: vienas kitą įsimylėjo dar paauglystėje

Jų meilė nebuvo tokia, kaip kitų. Karalienės ir princo Philipo ryšys buvo nepakartojamas ir nepalaužiamas. Jų jausmai išgyveno šeimos krizes, karus ir politinius perversmus.

Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II, valdžiusi šalį daugiau nei pusę šimtmečio, ketvirtadienį pranešė Bekingemo rūmai. Karalienė 2021-aisiais neteko savo vyro Philipo, mirusio likus keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio.

Per septynis dešimtmečius trukusią jų santuoką, Philipas buvo šalia Karalienės per porą pagarbių žingsnių. Net būdami fiziškai atskirai, pora buvo taip įsimylėjusi pora, kad mintimis visuomet buvo kartu. Šiais metais jie būtų minėję 74-ąsias vestuvių metines.

Visi aplinkiniai žinojo, kad karalienės ir princo Philipo ryšys yra unikalus ir nepalaužiamas. Tai nebuvo perteikta viešose meilės demonstracijose, kurios tikrai nebuvo jų stilius.

Jų meilė išgyveno viską – nuo pasaulį krečiančių karų iki šeimos skandalų.

Elžbieta ir Philipas buvo tolimi pusbroliai, o pirmą kartą susitiko vestuvėse 1934 m., kai jai buvo tik devyneri. Tačiau po daugelio metų vėl susitikę jie pradėjo susirašinėti laiškais ir įsimylėjo. 

Jų istorija prasidėjo, pasak princesės Elžbietos vaikystės guvernantės Marion Crawford, kai susipažinus su Philipu, būsimą karalienę traukė jo atletiškumas bei „vikingiškas“ šviesių plaukų ir mėlynų akių vaizdas.

Jie susipažino artimiau, kai 1939 m. Philipas lydėjo princesę Elžbietą ir jos seserį Margaret aplink Britanijos karališkąjį jūrų laivyno koledžą Dartmute. Draugai pasakojo, kad jis, norėdamas pasirodyti, ėmė šokinėti per teniso tinklus.

Savo atsiminimuose Marion rašė, kad Elžbietai jis paliko tokį įspūdį, kad ši sušuko: „Koks jis geras, Crawfie. Kaip aukštai jis gali šokti“.

Guvernantė pasakojo, kad vėliau kaskart Philipui pasirodžius karališkoje jachtoje, Elžbietos veidas nurausdavo, rašoma „Mirror“.

21:10 |  Paaiškėjo paskutinis karalienės noras prieš mirtį: jis išsipildė

Manoma, kad Craigowan Lodge, esantis Balmoralo pilies teritorijoje, Škotijoje, yra vienas mėgstamiausių Karalienės namų, tačiau ji ten apsistodavo tik keletą dienų per metus. Įdomu tai, kad Elžbieta ll būtent Balmorale ir norėjo praleisti paskutines savo dienas. Šiandieną buvo paskelbta, kad būtent Belmore, Škotijoje karalienė ir praleido paskutines savo dienas. 

21:04 | Užuojautą išreiškė prezidentas G. Nausėda ir premjerė I. Šimonytė

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pareiškė užuojautą dėl karalienės Elizabeth II mirties.

Šalies vadovo teigimu, kartu su Jungtine Karalyste (JK) gedi visas pasaulis.

„Esu labai sukrėstas žinios apie Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II mirtį. Reiškiu nuoširdžią savo ir visų Lietuvos žmonių užuojautą Jums ir visiems JK žmonėms dėl šios didelės netekties“, – rašoma prezidento užuojautoje.

Šalies vadovas pažymėjo, kad Elizabeth II buvo puiki, savo šaliai atsidavusi lyderė, palikusi žymų pėdsaką pasaulio istorijoje.

„Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II įspūdingi 70 vadovavimo metų bei didžiulis atsidavimas ir meilė savo tautai niekada nebus pamiršti“, – sako G. Nausėda.

Prezidento teigimu, karalienė Elizabeth II bus prisimenama tokia, kokią Lietuvos žmonės ją matė 2006 metais vizito Lietuvoje metu – švytinčią ir mylinčią žmones bei bendravimą su jais.

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė taip pat reiškia nuoširdžią užuojautą dėl karalienės Elžbietos II mirties

„Su dideliu liūdesiu reiškiu užuojautą dėl karalienės Elžbietos II mirties. Perėmusi karališkąjį sostą vos dvidešimt penkerių, ji tvirtai ir oriai išlaikė lyderystę daugiau nei septyniasdešimt metų ir tapo tikru kilnumo ir atsidavimo savo šaliai simboliu toli už savo karalystės ribų. Karalienė parodė, kad ne pareigos suteikia asmeniui didybę, bet asmenybės didybė gali suteikti ypatingą jėgą ir autoritetą net, regis, ir labiau simboliniams titulams bei pareigoms.

Jos drąsa, atsakomybės jausmas bei gebėjimas telkti ir atstovauti savo žmonėms sužadina pagarbą. Jos Didenybės darbai ir palikimas neabejotinai bus ryškiomis raidėmis įrašyti į pasaulio istoriją. Karalienė iškeliauja kartu su visa epocha, kurioje netrūko sunkių išbandymų ir iššūkių, bet buvo sutariama ir dėl pagrindinių universalių taisyklių, egzistavo savita pasaulio tvarka.

Siunčiu nuoširdžią užuojautą karalienės Elžbietos II artimiesiems ir visiems Jungtinės Karalystės žmonėms. Taip pat noriu išreikšti viltį, kad tos dorybės ir idealai, kuriuos ji įkūnijo, išliks svarbūs ir iš dabartinių sukrėtimų gimstančioje naujoje pasaulio istorijos epochoje“, – sakoma premjerės užuojautoje.

20:50 | Soste pakeitė tėvą

Karalienė Elžbieta II išbuvo valdžioje nuo 1952-ųjų, kuomet mirė jos tėvas karalius George’as VI-asis. Didžiąją Britaniją ji valdė ilgiau už bet kurį kitą britų monarchą.

1926-ųjų balandžio 21 d. gimusi princesė Elžbieta Aleksandra Mary jaunystėje galėjo mėgautis karališkosiomis privilegijomis ir nebuvo laikoma pretendente į sostą.

Elžbieta ir jos jaunesnioji sesuo Margareta buvo mokomos namuose, įskaitant prancūzų kalbą, matematiką ir istoriją, šokius, dainavimą ir menų pamokas. Su savo būsimuoju vyru ji susipažino vos 13 metų (tuometiniam britų laivyno kadetui, Graikijos princui Philipui buvo 18 metų).

Antrojo pasaulinio karo metu ji su seserimi dažniausiai gyveno už Londono ribų. 1940-aisiais, būdama vos 14 metų, ji atliko savo žymiąją kalbą, skirtą evakuotiems ir nuo šeimų atskirtiems britų vaikams.

„Galų gale, viskas bus gerai, nes Dievas pasirūpins mumis ir suteiks mums pergalę ir taiką“, – sakė tuomet ji.

Kuomet 1936-aisiais mirė jos senelis Džordžas V, jo vyriausiasis sūnus (Elžbietos dėdė) tapo karaliumi Edvardu VIII. Tačiau Edwardas buvo įsimylėjęs amerikietę Wallis Simpson, todėl turėjo rinktis tarp karūnos ir savo meilės reikalų. Galų gale, Edwardas pasirinko gyvenimą su W. Simpson ir atsisakė karūnos.

Šis sprendimas kardinaliai pakeitė Elžbietos gyvenimą, nes ji tapo britų karūnos įpėdine. Jos tėvas Džordžas VI buvo karūnuotas 1937-aisiais. Jos mama tapo karaliene Elžbieta; o 1952-aisiais karaliui Džordžui V mirus, dukra tapo karaliene Elžbieta II.

20:44 | Vyras Philipas – iš neturtingos šeimos, bet santuoka truko 7 dešimtmečius

Kalbant apie karalienę Elžbietą II negalima nepaminėti jos vyro, velionio Philipo Mountbatteno. Tolimas karališkosios šeimos giminaitis turėjo Graikijos ir Danijos karališkųjų šeimų kraujo, tačiau jo šeima buvo neturtinga, o jis pats garsėjo savo atžagariu charakteriu.

Trylikametė Elžbieta išvydo jį pirmą sykį ir nuo pat pradžių rodė juo susidomėjimą. Abu jaunuoliai (Philipas buvo 5 metais vyresnis) palaikė ryšį dar kelerius metus, kol įsiplieskė meilė.

Jiedu sudarė kiek neįprastą porą. Elžbieta buvo tyli ir santūri, o Philipas audringas ir atlapaširdis. Jos tėvas, karalius Džordžas VI, nebuvo labai patenkintas tokia kompanija savo dukrai, tačiau nieko negalėjo padaryti – 1947-aisiais jiedu susituokė.

Philipas mirė 2021-ųjų balandį, sulaukęs 99-erių.

Savo valdymo metu ji taip pat formaliai vadovavo 15 kitų Tautų Sandraugos (anksčiau vadinosi Britų sandrauga) šalių, įskaitant Kanadą ir Australiją.

Būdama 94-erių monarchė 2021-ųjų balandžio 9-ąją sulaukė skausmingos žinios apie ilgamečio vyro Philipo mirtį. Jų santuoka truko 73 metus, rašoma BBC. Kartu jie susilaukė keturių vaikų, aštuonių anūkų ir devynių proanūkių.

20:40 | Gedulo laikotarpio iššūkiai skaudžiai atsieitų televizijai

Pasirodo, kad oficialus karalienės gedėjimo laikas tęsis net 12 dienų.

Nemažai įsipareigojimų tokiu atveju sulaukia didžiausias pasaulio transliuotojas, BBC. Pavyzdžiui, jei karalienė Anapilin pasitrauktų naktį, apie jos mirtį televizija galėtų pranešti tik 8 valandą ryto. Tada jos portretas būtų rodomas ekrane skambant himnui. Būtent taip buvo pasielgta ir žuvus princesei Dianai.

Žinoma, kitiems kanalams tokios taisyklės negalioja, todėl tikėtina, kad jie apie tai paskelbtų kur kas anksčiau.

Taip pat BBC visam gedulo laikotarpiui sustabdo komedijų transliavimą.

Įdomu ir tai, kad BBC dažnai praktikuojasi, kaip viskas turėtų atrodyti, jei karalienė staiga mirtų – vienu iš tokių atvejų žurnalistas netyčia paviešino „Twitter“ šią žinią, lyg ji išties būtų mirusi.

20:38 | Karalienės sūnus tokios žmonių meilės negautų

Kadangi princas Charlesas yra pirmasis po karalienės, kuris turėtų užimti sostą, jis iškart užimtų jos vietą ir taptų karaliumi. Tai reikštų, kad sostas niekada neliktų tuščias. Savaime suprantama, vėliau jam tektų susidurti ir su krūva formalumų.

Taip pat būtų pakeisti net ir himno žodžiai – taip, kad tiktų ne karalienei, o naujajam karaliui.

Įdomu tai, kad iš tiesų sostas iškart galėtų pereiti ir princui Williamui, tačiau tai įvyktų tik tuo atveju, jei princas Charlesas pats jam jį perleistų. Vis dėlto nepanašu, kad tai galėtų įvykti, mat vos karalienė 2013-aisiais sumažino savo darbų kiekį, princas Charlesas apsiėmė daugiau pareigų.

Tikėtina, kad princas Charlesas nebūtų toks mėgstamas visuomenėje. 2016 metų apklausa parodė, kad karalienę mėgsta 77 proc. žmonių, o princą – tik 53 proc.

20:37 | Tokių laidotuvių Jungtinė Karalystė dar nebus mačiusi

Tikėtina, kad karalienės laidotuvės bus pačios didžiausios, kokias tik yra mačiusi Jungtinė Karalystė. Čia turėtų apsilankyti įvairių šalių vadovai, taip pat ir kitos karališkosios šeimos.

Laidotuvių metu būtų itin rūpinasi saugumu, visur būtų matomi ginkluoti pareigūnai, baiminantis galimų teroro išpuolių.

Tikėtina, kad karalienė turėtų būti palaidota šv. Džordžo koplyčioje Vindzoro pilyje.

20:35 | Prastėjo sveikata

Karalienės Elžbietos II sveikata vis prastėjo – štai karališkosios šeimos biografas atskleidė, kad karalienė jau kurį laiką po ligos sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje. Taip pat buvo atšaukiami svarbus renginiai, nes „nenorėjo būti jame matoma“.

„Matysime ją mažiau einant viešąsias pareigas, – tąkart sakė jis. – Manau, kad vienas iš šios siaubingos pandemijos pranašumų yra tai, kad ji pradėjo naudoti naujas technologijas, tokias kaip „Zoom“. Manau, kad tai, ko matysime mažiau, yra jos išvykų į regionus, į užsienį.“

Karalienei jos Balmoralo dvare buvo įrengtas 20 tūkst. svarų sterlingų kainuojantis neįgaliųjų vežimėliams pritaikytas liftas. Nors ir jai buvo sunku vaikščioti, karalienė kovo 29 dieną dalyvavo savo mylimo vyro princo Philipo atminimo renginyje. Užsienyje karalienė nesilankė nuo 2015 m.

20:32 | Mirė karalienė Elžbieta II

Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II, valdžiusi šalį daugiau nei pusę šimtmečio, ketvirtadienį pranešė Bekingemo rūmai. Karalienė 2021-aisiais neteko savo vyro Philipo, mirusio likus keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio.

Nuoširdi užuojauta! Pasaulis prarado brangu žmogų!
O Landsbergis dar nemire?
nė kiek nesidžiaugsiu, nes gerokai pavėluota. Apie Elžbietą II šitaip nepasakysi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų