Jolanta Paškevičiūtė, LRT televizijos naujienų tarnyba
Ermitažo muziejuje Sankt Peterburge atidaryta paroda dar sykį atgaivino Rusijos ir Vokietijos ginčą dėl Antrojo pasaulinio karo metais iš Vokietijos išvežtų meno kūrinių, kuriuos rusai vadina „perkeltomis vertybėmis“.
Parodoje „Bronzos amžius. Europa be sienų“ – 600 eksponatų, kuriuos sovietų kariai išsivežė kaip karo trofėjus.
Parodos Ermitaže eksponatai buvo priešistorės ir ankstyvosios istorijos muziejaus Vokietijoje nuosavybė. Dabar jie Maskvos Puškino muziejaus kolekcijos dalis.
Gegužės pabaigoje Rusijoje viešint A. Merkel jos ir V. Putino vizitas į Ermitažą dėl nesutarimų dėl vertybių likimo iš pradžių buvo atšauktas, tačiau vėliau valstybių vadovai parodą vis vien aplankė. Vokietijos kanclerė viešint muziejuje pareiškė, kad iš Vokietijos išvežtos vertybės turi būti sugrąžintos.
V. Putinas nesutiko: šiuolaikiniam piliečiui esą jokio skirtumo, kokiame muziejuje jos eksponuojamos. A. Merkel beliko pasidžiaugti, kad publika pirmą sykį jas gali išvysti.
„Ši paroda svarbi tuo, kad pirmą sykį kartu demonstruojamos ne tik Rytų ir Vakarų kolekcijos, bet pirmą kartą rodomos vadinamosios perkeltos vertybės, kurių visuomenė nematė nuo 1939-ųjų metų“, – komentuoja parodos kuratorius Jurijus Piotrovskis.
Kaip skelbia Ermitažo muziejus, parodoje galima išvysti ir Priamo lobius, kuriuos garsus vokiečių archeologas Hainrichas Šlymanas Turkijoje atkasė XIX amžiuje.
Berlyno Humbolto universiteto duomenimis, sovietų kariai iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos išsivežė iš Vokietijos daugiau negu milijoną knygų, tūkstančius meno kūrinių. Daugelio jų pėdsakų iki šiol nepavyko aptikti, ir tai tebėra Rusijos ir Vokietijos santykių „jautri vieta“.