• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miglė Kriaučiūnaitė, Sandra Vilimaitė

Lygių vyrų ir moterų teisių tema naujienų portalo „Balsas.lt“ žurnalistai nutarė pakalbinti žinomas šalies moteris. „Manau, svarbu sutelkti dėmesį į pastangas, kuriomis bandoma įtvirtinti lyčių lygybę. Pastebiu didžiulių permainų, įgyvendintų per tą dešimtmetį, kai buvo priimtas Lygių galimybių įstatymas“, – sako atlikėja Erica Jennings.

Ką, žinomos moters manymu, reikėtų pakeisti siekiant įtvirtinti lygias moterų ir vyrų teises? „Manyčiau, reikėtų stiprinti socialinį dialogą ir rengti daugiau mokymų lyčių lygybės tema visuose Lietuvos administraciniuose vienetuose. Vietinės reikšmės iniciatyvos atkeliauja iš nevyriausybinių organizacijų, bet net iš vietinių administracijų. Ši tema tarp šalies gyventojų gana nauja, ir ją turėtų skleisti už tai atsakingos institucijos. Nacionalinė lygių galimybių programa rodo puikų pavyzdį, bet reikėtų nuolatinių pastangų siekiant įtvirtinti požiūrį į lyčių perspektyvas. Aš asmeniškai manau, kad ir šauktinių klausimas turėtų galioti tiek jauniems vyrams, tiek jaunoms moteris. Šiuo metu vyksta didžiuliai debatai ir dauguma žmonių sako, kad vyrai turi ginti savo šeimas bei už jas kovoti, o moterys turi likti namie ir auginti vaikus. Mano atsakymas būtų toks – nėra labai išmintinga namie palikti beginkles moteris. Jeigu visi vyrai kariaus, kas padės moterims apginti savo vaikus? Manau, šioje situacijoje moterys yra labai nuvertinamos“, – „Balsas.lt“ teigia pašnekovė.

Atmintyje Ericai įsirėžė ir viena diskriminacinė situacija iš vaikystės. „Nieko rimto. Man buvo septyneri ir kartu su drauge panorome tapti mišių patarnautojomis vietinėje bažnyčioje. Kartą nuėjome pas kunigą ir paklausėme, kaip mums reikėtų tai padaryti. Jis griežtai atsakė, kad merginos negali tapti mišių patarnautojomis. Mes paklausėme kodėl, o jis tiesiog papurtė galvą ir nuėjo. Grįžome namo labai nusivylusios, be to, ši situacija sukėlė daugybę klausimų. Kodėl Dievo akyse aš atrodžiau menkesnė nei berniukas? Juk kiekvieną sekmadienį mus mokė, kad Dievas visus myli vienodai.“

REKLAMA
REKLAMA

Ar pašnekovei teko susidurti su diskriminacija atlyginimų srityje? „Neteko, matyt, dėl tos priežasties, kad visuomet sau pačiai buvau bosė. Džiaugiuosi matydama, kad Lietuvoje skirtumas tarp moterų ir vyrų atlyginimų yra procentiškai mažesnis nei Europoje. Apie šią situaciją kalbėjau su savo septynerių metukų sūnumi ir sakiau jam, kad kartais moterys negauna tokio paties atlygio dirbdamos tokį patį darbą kaip vyrai. Jis pamanė, kad aš juokauju. Paklausė manęs, kodėl? Nežinojau, ką jam atsakyti“, – atvirauja Erica.

REKLAMA

Pasmalsaujame, ar moteris pritartų nuostatai, kad šeimą turi išlaikyti vyras.

„Kiekviena save gerbianti moteris turėtų turėti ambicijų, kurios turėtų būti didesnės nei susirasti ją galintį išlaikyti vyrą. Jei jos tikslas yra auginti vaikus, tai – jos pasirinkimas ir nematau nieko blogo šioje situacijoje. Aš noriu pasakyti, kad visi turime pasirinkimą. Manau, šeimą turėtų išlaikyti abu tėvai. Tai sakau todėl, kad mano tėvams teko susidurti su vienu Airijos įstatymu, diskriminavusiu moteris. Jis buvo panaikintas tik 1976 metais. Mano tėvai susipažino Dubline ir susituokė 1968-aisiais. Tada ištekėjusi moteris pagal įstatymą turėjo atsisakyti savo darbo, likti namie ir auginti vaikus. Ji neturėjo pasirinkimo. Tačiau šis darbas neturėtų būti nuvertinamas. Tai darbas, tik už jį nėra mokama. Jo nereikia nuvertinti. Lyčių lygybė ir yra apie tai – apie pasirinkimą, likti namie ar keliauti į darbą. Dabar mes jį turime“, – sako Erica.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų