• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgą laiką uoslė laikyta mažiausiai reikšmingu pojūčiu, o kvapo poveikis buvo neįvertinamas. Bet šiuolaikinių tyrinėjimų, naujų technologijų ir senovės patirties dėka viskas pamažu keičiasi.

REKLAMA
REKLAMA

Šis pojūtis išgyvena renesansą. Architektai, mokslininkai, psichologai ir rinkodarininkai aiškinasi, kokia jėga slypi aromate, jo stebuklingame gebėjime tiesiogiai paliesti atmintį ir emocijas, subtiliai įsibrauti į mūsų gyvenimą. Apie tai rašo Australijos dienraštis „Sydney Morning Herald“.

REKLAMA

„Architektūra tampa labiau orientuota į kvapus“, teigia Anna Barbara, tyrinėjanti sąsajas tarp pastatų erdvės ir aromatų. „Prasideda savotiška revoliucija. Mes turime įsivaizduoti, kaip atrodo „kvepiantis dizainas“.

Barbara teigia, jog kvapai greitai bus itin svarbūs mūsų namuose, darbo vietose, viešose erdvėse ir parduotuvėse. Kvapų specialistai tyrinėja kvapo struktūrą, „šilumą“, architektai - pastatų atmintį ir emocijas.

REKLAMA
REKLAMA

Britų architektas Usman Haque formuoja kvapų technologijas, kuriomis kuriama erdvės nuotaika. Jis teigia, kad prieš keletą dešimtmečių architektai didžiausią dėmesį skyrė šviesai, kaip prabangos elementui, dabar kuriant viešą ar privačią erdvę svarbiausia kvapas.

Kur slypi kvapo jėga? Galime skirti apie 10000 kvapų, o  per dieną  juos įkvėpti 30000 kartų. Kvapai veikia smegenų sritį, atsakingą už atmintį ir emocijas. Jų kuriama nuotaika gali skirtis priklausomai nuo individo, kultūros, lyties ir amžiaus. Tam tikri kvapai gali staiga atgaivinti jausmus ir atsiminimus: šviežiai nupjautos žolės kvapas (vaikystės atostogos), aštrus eugenolio kvapas (dantistų baimė), buvusio mylimojo šampūno kvapas (nostalgija ar liūdesys). Kai kurių kvapų vengiame, nes jie primena ne itin malonius dalykus, tai irgi liudija, kad kvapui suteikiame asmeninę reikšmę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prekybos centruose didėja oro gaiviklių, namų dezodorantų paklausa. Senas tradicijas turinti aromaterapija taip pat išgyvena pakilimą. Vieni kvapai siūlo atsipalaiduoti ar jaustis energingu, kiti kuria romantišką,  harmoningą atmosferą - už viso to slypi nuotaika, kurią galime įsileisti į savo namų karalystę.

REKLAMA

Kvapas - tai galingas nematomas įtikinėtojas, kurį naudoja ir verslininkai, siekdami formuoti mūsų pirkimo įpročius. „Kvapai kuria daugiasluoksnes emocines jungtis, kurios turi didelę jėgą ir pradeda veikti iš karto, šią akimirką“, teigia Michaelis Morrisonas, pasaulinio lygio „emocinių prekinių ženklų“ ekspertas.

REKLAMA

Naujausios studijos atskleidžia, jog kvapai, apšvietimas, muzika ir prekių išdėstymas įtakoja, kaip mes perkame. Patinkantys kvapai sutrumpina suvokimo laiką, kuria teigiamas emocijas, skatina ilgiau užsibūti parduotuvėje, impulsyviai pirkti, išleisti daugiau ir apsilankyti dar kartą.

Nors šie atradimai yra nauji, tačiau pagrindinis principas žinomas jau labai seniai. Aromatai įvairiai nuotaikai kurti buvo naudojami prieš tūkstančius metų. Kepėjai jau 1960-ais metais ventiliatorius įrengdavo taip,  kad kvapas iš kepyklos patektų į gatvę ir skatintų žmones užeiti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kvapai naudojami lošimo versle, švietime, pop kultūroje, madoje, interjero dizaine ir vrtualioje erdvėje. Kai Las Vegaso kazino lošimo salėje pradeda kvepėti gėlėmis, lošėjai išleidžia 45 proc. daugiau. Tyrinėtojai teigia, kad kvapų naudojimas mokyklose ir ligoninėse palengvina mokymąsi, gydo fobijas, skatina gijimą.

REKLAMA

Jau galima nusipirkti narcizais kvepiantį muzikos diską, žiedą, kuris pradeda skleisti levandos aromatą, jei jį nešiojantis žmogus sunerimsta, žadintuvą, skleidžiantį kavos aromatą, užuolaidas, kuriose įtaisytos mažytės kapsulės su kvapais ar prietaisus, kurie leidžia užuosti aromatus virtualioje erdvėje ar siųsti juos elektroniniu paštu.

REKLAMA

Didėjant aromatų rinkai, skeptikai gali nerimauti, kad Didysis Brolis ne tik mus stebi: įkūnijęs kvapuose slapčiausius mūsų jausmus jis gali mumis manipuliuoti.

Tačiau M. Morrisonas sako, kad jaudintis nereikia: „Mes galime neužsibūti erdvėje, kuri mums nepatinka. Dabartinės galimybės leidžia mums rinktis: galime netgi užsisakyti, kaip kitos šalies viešbutyje turėtų kvepėti mūsų pagalvė“.

Dabar vis populiarėja tendencija kvapus naudoti privačioje erdvėje. Šiuolaikiniuose namuose yra virtuvė, miegamasis, tėvų erdvė, vaikų kambarys... Todėl ateityje kiekvienoje iš šių zonų galėsime kurti tik jai būdingą nuotaiką naudodami ne tik skirtingą apšvietimą, bet ir kvapus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų