„Erdvėlaivis Žemė“ Kaune stebins įspūdinga mokslo bei istorinės aplinkos derme | tv3.lt
  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

VII forte vyksianti mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ programa lankytojus stebins įspūdinga mokslo bei istorinės aplinkos derme. Festivalyje dalyvausiantys chemijos, fizikos, biologijos mokslų atstovai renginio svečiams padės geriau pažinti 5 stichijas – vandenį, žemę, ugnį, orą bei gyvybę. Renginio dalyviai galės išvysti ir patys išbandyti sudėtingų cheminių medžiagų pagalba atliekamus bandymus, rašoma organizatorių pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

Vandens stichija lankytojams bus pristatoma ką tik įrengtoje, vienintelėje vaikams pritaikytoje atviroje laboratorijoje. Čia įžengę svečiai taps tikrais mokslininkais – susipažins su modernia laboratorine įranga bei patys išbandys sudėtingą distiliavimo mechanizmą, žingsnis po žingsnio gamindami eterinį aliejų. Greta burbuliuos įvairiaspalviai tirpalai – festivalio dalyviai išvys šarminių bei rūgštinių medžiagų poveikį ir reakcijas, sužinos bei patys išbandys, kaip veikia indikatoriai. Maišydami įvairius reagentus, naujieji laborantai stebės magišką spalvų kaitą bei šilumines reakcijas.

REKLAMA

Išėjusius iš vėsios laboratorijos lankytojus skaičiuos UAB „SEMS Technologies“ pristatomas įrenginys, o lauke svečius pasitiks šildanti ugnies stichija. Ugnis – vienas įdomiausių, tačiau drauge ir pavojingiausių reiškinių, užburiančių savo įvairiapusiškumu. Šiandieninis žmogus sunkiai įsivaizduoja savo gyvenimą be ugnies ar kito šilumos šaltinio, tačiau ne visuomet turi medžiagų, reikalingų įkurti ugnį – VII forto mokslininkai padės apsisaugoti nuo tokių nemalonių situacijų, išmokydami festivalio dalyvius įkurti laužą be degtukų. Įkūrę laužą, bandysime išsiaiškinti, kurios mus supančios medžiagos yra degios, o kurios – ne. Tai padės paneigti įsivyravusią nuomonę, jog pinigai – itin ugniai neatsparus dalykas!

REKLAMA
REKLAMA

Net jei renginio dieną dalyvių nelepins saulėtas bei šiltas oras, apsilankę VII forte, jie galės stebėti vaivorykštę. Tiesa, kiek kitokią, nei esame įpratę – VII forte pasirodžiusi vaivorykštė bus liepsnojanti, sukurta degant skirtingoms medžiagoms, kurios skleidžia įvairios spalvos šviesą. Netoliese veiks ir cheminės dirbtuvėlės – visi norintys stebės bei patys galės pasigaminti šaltųjų ugnelių, o kol vyks jų gamyba, dalyviai bus supažindinti su fejerverkų sudėtimi ir savybėmis. Pažadame, jog prisijaukinę ugnį, renginio dalyviai galės ją paimti į rankas, nepatirdami jokio skausmo ar nudegimų! Nuo nemalonių netikėtumų apsaugos netoliese budintys ugniagesiai – jų komanda atskleis pavojingąją ugnies pusę bei paaiškins, kaip ją suvaldyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susipažindami su trečiąja stichija – žeme – lankytojai susidurs su tikro vulkano išsiveržimu. Naudojant žemės modelį bus paaiškinta, kodėl ir kaip susidaro vulkanai. Žemė neatsiejama ir nuo organinės chemijos – renginio dalyviai išvys, kokioms medžiagoms susijungus, iš žemės gali iškilti didžiulis anglies stulpas.

REKLAMA

Oro stichija – ko gero įdomiausia ir svarbiausia žmogui. Šią stichiją reprezentuojančiuose stenduose renginio dalyviai galės išbandyti ypatingai šaltas medžiagas bei jų poveikį aplinkai. Tik čia lankytojai sužinos, kaip gaminamas itin šaltas sausas ledas bei skystas azotas, išvys, kaip į šias medžiagas reaguoja augalai bei maisto medžiagos. Oro stichiją geriau pažinti padės ir „lapių medžioklė“, kurios metu specialių prietaisų pagalba bus demonstruojamas įvairaus dažnio ir intensyvumo radijo bangų pritaikymas. Netoliese festivalio svečiai galės dar geriau ištirti juos supančią atmosferą, specialiu šiuolaikiniu detektoriumi matuodami jonizuojančiąją spinduliuotę. Palypėjus ant vieno iš VII forto pylimų, į dangų kils didžiuliai muilo burbulai – čia veikiančiose muilo burbulų dirbtuvėlėse mažieji patys išmoks pasigaminti muilo burbulų skystį bei pūs įvairaus dydžio ir formų muilo burbulus. Mažiesiems chemijos mokslininkai išduos ir itin ilgai slėptą paslaptį – drauge atliks eksperimentą, kurio metu pagaminama dramblio dantų pasta, kurios pagrindinis ingredientas – deguonis.

REKLAMA

Susipažinę su mus supančia aplinka, renginio dalyviai bus kviečiami daugiau sužinoti apie save bei gyvūnijos pasaulį – gyvybės stichiją. Kol VII forte mini zoologijos sodą įkūrę VDU Kauno botanikos sodo atstovai suteiks daugiau žinių apie roplių, varliagyvių bei vabzdžių gyvenimą, Lietuvos zoologijos sodo atstovai pristatys retų ir nykstančių gyvūnų rūšių likimą, o Lietuvos biochemikų draugija bandys paneigti visuomenėje populiarius, tačiau neteisingus įsitikinimus apie maisto produktų sudėtį. Įdomiąja matematika šventės dalyvius sudomins Šiaulių universiteto atstovai, leisiantys paeksperimentuoti su neniutoniniais skysčiais bei svečiams demonstruosiantys matematines snaiges – fraktalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne ką mažiau stebins ir KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakultetas, kurio atstovai drauge su renginio dalyviais suks galvas, spręsdami matematinius paradoksus bei demonstruodami modernius prietaisus, gebančius „išprovokuoti“ sudėtingiausių fizikinių reiškinių pasirodymą. Geriau pažinti save padės šio universiteto demonstruojama programa, matuojanti kiekvieno norinčiojo socialumo lygį.

REKLAMA

Tamsiausiame VII forto šaudmenų sandėlyje apsilankiusiems dalyviams teks susidoroti su užduotimi – naudojantis tam tikromis priemonėmis, surasti nematomu rašalu paliktus senųjų forto karių užrašus. Mažuosius kviesime iš arčiau susipažinti su ekologišku gyvenimo būdu: pasigaminti papuošalus, žaislus, įvairius kasdieninėje buityje pritaikomus daiktus iš perdirbtų atliekų. Aktyvaus poilsio bei pramogų ieškantys festivalio dalyviams taip pat nestigs veiklos: jie galės išbandyti savo jėgas orientaciniame žaidime „Sekant caro pėdsakais. Kauno tvirtovės paslaptys“, o norintys geriau susipažinti su VII forto istorija galės tai padaryti ekskursijos metu. Didžiausiame VII forto pastate – kareivinėse – veiks istorinis armijos foto ateljė, kuriame kiekvienas galės įsiamžinti su norimo laikotarpio kariška uniforma bei pasirinktais ginklais.

Čia pat esantys ginklų specialistai lankytojus trumpai supažindins su ginkluotės istorija, įvairių ginklų sandara. Norintys patikrinti turimas žinias apie Pirmojo pasaulinio karo laikotarpio Kauno miestą, bus kviečiami dalyvauti protų kovų žaidime, kuriame komandos varžysis atsakinėdamos į sudėtingo mąstymo pareikalausiančius klausimus.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų