• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentas trečiadienį balsavimu paragino Briuselį įtraukti Irano revoliucinę gvardiją (IRGC) į teroristinių grupuočių sąrašą.

Europos Parlamentas trečiadienį balsavimu paragino Briuselį įtraukti Irano revoliucinę gvardiją (IRGC) į teroristinių grupuočių sąrašą.

REKLAMA

Europarlamentarai pritarė į metinę užsienio politikos ataskaitą įtrauktam pakeitimui, kuriuo „Europos Sąjunga ir jos valstybės narės raginamos įtraukti IRGC į ES teroristinių organizacijų sąrašą, atsižvelgiant į jos teroristinę veiklą, represijas prieš protestuotojus ir dronų tiekimą Rusijai“.

Balsavimas neįpareigoja Europos Sąjungos imtis veiksmų, tačiau jis vyko prieš kitą savaitę Briuselyje vyksiantį užsienio reikalų ministrų susitikimą, kuriame ketinama aptarti sankcijų Teheranui sugriežtinimą.

Iranas ketvirtadienį pasmerkė šį raginimą kaip „netinkamą ir neteisingą“.

Nuo rugsėjo 16 dienos, kai areštinėje mirė 22 metų Mahsa Amini, Iranas pradėjo žiauriai malšinti antivyriausybinius protestus. Keli sulaikytieji buvo nuteisti mirties bausme.

REKLAMA
REKLAMA

Teheranas taip pat buvo kritikuojamas už tai, kad savo sąjungininkei Rusijai tiekia bepiločius dronus kamikadzes, kuriais Maskva atakavo Ukrainos miestus, dažnai pataikydama į civilių namus ir infrastruktūrą.

REKLAMA

Kai kurios ES sostinės pradėjo siekti, kad IRGC būtų įtraukta į juodąjį teroristų sąrašą, todėl sankcijos būtų taikomos dar vienai svarbiai šiitiškos respublikos vyriausybės grandžiai.

Anksčiau kai kurie priešinosi šiam raginimui, baimindamiesi, kad jis bus pagrįstas abejotinu teisiniu pagrindu ir dar labiau apkartins ir taip sudėtingus ryšius su Vakarais.

Tačiau Europos pozicija griežtėja, o šią savaitę Strasbūre prasidėjus EP sesijai buvo surengtas išeivių iš Irano mitingas, kurio metu buvo reikalaujama, kad IRGC būtų įtraukta į teroristų sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

„Garantuoju, kad visos galimybės, kuriomis ES galėtų reaguoti į įvykius Irane, išlieka svarstomos“, – anksčiau šią savaitę EP sakė teisingumo eurokomisaras Didier Reyndersas.

Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amir-Abdollahianas griežtai sukritikavo minimą Europos Parlamento požiūrį ir pavadino šį žingsnį „netinkamu ir neteisingu“ per pokalbį telefonu su Europos Sąjungos užsienio politikos vadovu Josepu Borrellu, pranešė ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Deja, tapome liudininkais, kaip Europos Parlamentas paskelbė emocingos, griežtos ir neprofesionalios rezoliucijos projektą, prieštaraujantį politiniam racionalumui ir pilietiškumui“, – sakė ministras.

H. Amir-Abdollahianas įspėjo Europą „pagalvoti apie neigiamas tokio emocionalaus elgesio pasekmes“.

„Diplomatijos pasaulyje būtina gerbti abipusį saugumą ir didinti abipusį pasitikėjimą, o ne vadovautis grasinimų ir nedraugiškų veiksmų kalba“, – sakė jis.

REKLAMA

Tikimasi, kad ketvirtadienį EP nariai dar kartą pakartos savo prašymą per kitą balsavimą dėl ataskaitos apie Europos atsaką į protestus ir egzekucijas Irane priėmimo.

Šiame pakeitime bus išsamiau nurodyta, kurioms su IRGC susijusioms grupuotėms bus taikomos priemonės ir kokius nusikaltimus jos įtariamos padariusios.

Tai paskatintų Briuselį įtraukti į juodąjį sąrašą sukarintas IRGC pajėgas „Basij“, dalyvaujančias malšinant protestus, ir užsienio operacijų pajėgas „Quds“.

Be to, taip būtų suduotas smūgis „bet kokiai ekonominei ir finansinei veiklai, susijusiai su įmonėmis ir komercine veikla, visiškai ar iš dalies priklausančia IRGC arba su IRGC susijusiems asmenims, arba kuri yra jų priedanga, neatsižvelgiant į jų veiklos šalį“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų