Ši vienašalė prekybos lengvata Ukrainai iš ES pusės taikoma nuo šių metų balandžio, siekiant suteikti neatidėliotiną pagalbą šios šalies ekonomikai po to, kai Rusija įvedė apribojimus Ukrainos prekėms. Iš pradžių planuota, kad ši lengvata galios šešis mėnesius, kol įsigalios ES ir Ukrainos asociacijos ir laisvosios prekybos sutartis. Tačiau rugsėjo 12 d. po trišalių derybų su Ukraina ir Rusija ES sutiko atidėti šios sutarties įgyvendinimą iki 2015 m. gruodžio 31 d., rašoma EP pranešime spaudai.
Vienašalėmis prekybos lengvatomis ES panaikina 94,7 proc. muito tarifų pramoninių prekių ir 80 proc. tarifų žemės ūkio produkcijos importui iš Ukrainos. Vis dėlto ES riboja neapmuitinamą kiekį importuojamų „jautrių“ produktų, tokių kaip grūdų, kiaulienos, jautienos, paukštienos, ir perdirbtų maisto produktų, kad nebūtų pakenkta ES gamintojų interesams. Ukraina taip pat privalo atitikti ES sveikatos standartus, be to, ji turi gerbti žmogaus teises ir pagrindines laisves bei laikytis teisinės valstybės principų.
Ukrainos pateikti duomenys rodo, kad šios šalies prekių eksportas į ES pirmąjį 2014 m. pusmetį padidėjo 25 proc. (jis sudarė 587 mln. JAV dolerių). Per tą laiką Ukrainos eksportas į Rusiją sumažėjo 24,5 proc.
„Istorijoje jau turėjome pavyzdį, kai Europa išsižadėjo vienos Rytų Europos valstybės. Prieš 75 metus Lenkija buvo palikta viena kovoti su agresoriais, nepaisant ankstesnių ją stipriai remiančių pasisakymų. Visi žinome, kas nutiko vėliau. Nesustabdžius agresoriaus prie Lenkijos sienų, konfliktas išplito po visą pasaulį. Ukraina yra šiandienos frontas, todėl vien tik stiprių pareiškimų ir paramos žodžių tiesiog neužtenka“, – sako G. Landsbergis. Jo nuomone, tokio sprendimo priėmimas žodžius verčia darbais, kurie padės Ukrainai atlaikyti spaudimą iš Rusijos, siekiančios sukliudyti Asociacijos sutarties su ES įgyvendinimui.