Seime teikiamos valdančiųjų palaikomos Energetikos įstatymo pataisos, kuriomis siekiama griežtinti įmonių atsakomybės standartus ir baudų skyrimo tvarką. Be to, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) praranda viltį būti finansuojama iš reguliuojamų įmonių kišenės, rašo „Respublika“.
VKEKK pirmininkas Virgilijus Poderys teigiamai vertina visas numatomas permainas, išskyrus siūlymą nesuteikti komisijai finansavimo iš energetikos įmonių kišenės. Tuo tarpu Seimo Ekonomikos komitetas mano, kad toks VKEKK finansavimo modelis sudarytų prielaidas korupcijai.
Įmonės nebuvo sužavėtos
„Atsisakėme siūlymo VKEKK skirti 2 proc. įmonių pelnų. Manome, kad tai atsilieptų tarifams - VKEKK turėtų išlikti finansuojama valstybės“, - „Respublikai“ sakė Ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė. Be to, siūloma vieną iš VKEKK narių skirti komisijos pirmininko pavaduotoju.
Seimui teikiamame įstatymo projekte siūloma griežčiau reglamentuoti ir baudų skyrimą energetikos įmonėms. Už neįstatymiškus veiksmus VKEKK galėtų skirti baudą nuo 1000 litų iki 2 proc. metinių pajamų iš reguliuojamos veiklos.
„Aišku, energetikai nebuvo šituo sužavėti, bet, manau, pasielgėme teisingai“, - pridūrė B.Vėsaitė.
Tačiau tai turbūt ne vienintelė permaina, kuria energetikai nebus sužavėti. Mat taip pat siūloma perrašyti finansinės atskaitomybės standartus. Jeigu pataisoms bus pritarta, VKEKK reguliuojamos įmonės turės pateikti savo finansinę atskaitomybę pagal kiekvieną veiklos rūšį. Pvz., jeigu įmonė gamina ir šilumą, ir elektrą, ji turėtų VKEKK atskirai pateikti kiekvienos iš šių veiklų finansinius rezultatus.
„Tai atsiliepia tarifo dydžiui. Energetikai, ypač skirstomieji tinklai, buvo „prieš“. Mes manome, kad veiklų atskyrimas eliminuotų iš tarifų nepagrįstas sąnaudas“, - aiškino B.Vėsaitė.
Pašnekovė tikisi, kad įstatymas bus priimtas dar iki naujojo Seimo darbo pradžios.
Pinigų reikia ne didesnėms algoms
Tuo tarpu VKEKK pirmininko nedžiugina siūlymas komisijos nefinansuoti iš įmonių kišenės. „Finansavimo iš rinkos dalyvių modelis politikams atrodo nepatikimas ir įtartinas. Jie įžiūrėjo įvairiausių interesų konfliktų, pagrindo korupcijai ir t.t.“, - „Respublikai“ sakė V.Poderys.
Anot jo, VKEKK negavus papildomo finansavimo, teks atsisakyti planų samdyti aukštesnės kvalifikacijos specialistus ir kelti jos darbuotojų kvalifikaciją. „Noriu pabrėžti, kad, finansuojant iš rinkos dalyvių, mūsų atlyginimų lygis nepasikeistų - juos reguliuoja kiti įstatymai, ir mes čia nieko neišloštume. Mes tik išloštume galimybę užsakyti ekspertų, auditorių, konsultantų darbą, mokyti savo darbuotojus ir kelti jų kvalifikaciją. Tam būtų skiriami tie pinigai“, - akcentavo VKEKK vadovas.
Tuo tarpu siūlymas atskirti įmonių veiklas V.Poderiui priimtinas. „Tai yra labai svarbu. Kai nėra atskirų finansinių atskaitomybių už kiekvieną veiklą, įmanoma lėšas mėtyti iš vienos veiklos į kitą. Jei atskaitomybės būtų atskirtos, nebūtų tokių ginčų, kokį turėjome su AB VST: jie aiškino, kad didžiuliai pelnai gauti iš kitos, ne energetinės, veiklos, o mes esame įsitikinę, kad tai yra energetinė veikla“, - aiškino pašnekovas.
Šarūnas Černiauskas