• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priklausomybės nuo kavos, alkoholio, cigarečių, narkotikų nieko jau nebestebina. Kiek naujesnė šiandienos priklausomybė – energetiniai gėrimai. Nuo jų taip pat išsivysto priklausomybė.

REKLAMA
REKLAMA

Energetiniai gėrimai yra sąlyginai naujas šiandienos išradimas. Kofeinas, kuris yra visų energetinių gėrimų sudedamoji dalis, organizmui tonizuoti naudojamas pakankamai seniai. Pačių energetinių gėrimų pradžia gali būti laikomas škotiškas gėrimas „Irn-Bru“ (1901 m.), nors ir nebuvo pardavinėjamas kaip toks, tačiau sudėtyje jau turėjo tonizuojančių, energijos suteikiančių medžiagų. Šiandien populiariausio energetinio gėrimo „Red Bull“ istorija prasidėjo 1997 m. – taigi, palyginti visai neseniai.

REKLAMA

Tolimųjų reisų vairuotojai, naktinių klubų mėgėjai, aktyvų gyvenimo būdą propaguojantys žmonės yra vieni pagrindinių šio gėrimo vartotojų. Tačiau pastaruoju metu energetiniai gėrimai tapo nepakeičiamu išsigelbėjimu moksleiviams ir studentams mokantis, ruošiantis egzaminams.

Vyresniųjų klasių moksleiviai, ypač artėjant brandos egzaminams, neretai prie knygų prasėdi ilgiau nei iki vidurnakčio, o ką jau ir kalbėti apie studentus, kurie sesijos metu ar ruošdamiesi kolokviumams neretai sulaukia ir ryto. Tam reikia išlikti žvaliais. Tonusui pakelti anksčiau naudojamą kavą ėmė keisti energetiniai gėrimai – ir skaniau, ir energijos suteikia ne mažiau, nei kava. Tik ar organizmui pakenkia ne daugiau?

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai rodo, kad per didelis kofeino kiekis didina riziką susirgti širdies ligomis, gali sukelti arterinį kraujospūdį, pasireikšti tachikardija (dažnas širdies ritmas), psichomotoriniai sutrikimai ar padidėti cukraus kiekis kraujyje. Taip pat pavojingas ir nerekomenduojamas energetinių gėrimų vartojimas kartu su alkoholiu. Kofeino perdozavimas gali sukelti netgi mirtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažnas kada nors vartojęs energetinius gėrimus patvirtins, kad išgėrus jų pajuntami širdies „permušimai“, skrandžio skausmai, padidėja nervingumas, pasireiškia miego sutrikimai. Ir tai tik menkos pasekmės, palyginti su tuo, kas gali žmogų ištikti smarkiai perdozavus šio gėrimo.

Kai kuriose šalyse (Norvegijoje, Danijoje ir Urugvajuje, Prancūzijoje) energetiniai gėrimai prekybos centruose net neparduodami. O štai Lietuvoje jų įsigyti galima netgi spaudos kioskeliuose. Patogu:  bėgi į paskaitas iš ryto – miegui išblaškyti nusiperki energetinio gėrimo. O vakarėliams – energetinis gėrimas su alkoholiu: kad mažiau miegas imtų ir daugiau alkoholio galėtum išgerti. Taip palengva atsiranda ir priklausomybė: „Žinau, kad negerai, žinau, kad nesveika, bet tai − paprasčiausias būdas išlikti žvaliam, kai žinau, kad iki ryto teks prasėdėti prie mokslų.“ Tik pasekmės, deja, ne visada būna tokios lengvos.



Akvilė Žiūkaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų