Energetiniai gėrimai pasaulyje atsirado ne taip seniai – nuo 2000 metų – ir jau turi savo vartotojų. Šių gėrimų populiarumas auga.
Kasmet pasaulyje parduodama apie 30 proc. daugiau, Lietuvoje energetinių gėrimų pardavimas taip didėja. Prekybos centruose galime rasti15 rūšių energetinių gėrimų, net penkios jų rūšys gaminamos Lietuvoje. Kasdien per televiziją, radiją matome ir girdime reklamas: „Energiniai gėrimai suteikia sparnus”, „Energiniai gėrimai viduje pažadina žvėrį” ir t. t.
Kol energetiniai gėrimai parduodami maisto prekių parduotuvėse, dažnai net prie gaiviųjų gėrimų, pirkėjai juos ir laiko gaiviaisiais gėrimais, nors iš tiesų taip nėra.
Lietuvoje bet kuris vaikas laisvai gali nusipirkti energetinių gėrimų. Nerimą kelia tai, kad nemažą šių gėrimų vartotojų grupės dalį sudaro jaunimas: mokiniai, studentai, sportuojantys jaunuoliai.
Pačių energetinių gėrimų gamintojai teigia, kad:
energetinis gėrimas gaminamas naudojant natūralų kofeiną;
tai aukščiausio lygio produktas, kuriantis aukštos kokybės energinę vertę vartotojams;
tai prekių ženklas, kviečiantis vartotojus „išlaisvinti savyje žvėrį” vartojant sveikatai nekenksmingus energetinius gėrimus;
tai natūralus energetinis gėrimas, kurio gamyboje naudojamas vynuogių cukrus–ypač veiksmingas energijos šaltinis, todėl šis gėrimas puikiai tinka laisvalaikiui, sportuojant, sunkiai dirbant.
Kaip yra iš tikrųjų? Ar šie energetiniai gėrimai, stipriai populiarėjantys tarp jaunimo, tikrai tokie jau nekenksmingi?
Amerikoje atlikti tyrimai parodė, kad žmonės, dažnai vartojantys šiuos gėrimus, yra labiau linkę smurtauti, elgtis agresyviau.
Specialistai perspėja, kad energetiniuose gėrimuose esančios medžiagos organizmui gali sukelti šoką. Energetinių gėrimų sudėtis nėra griežtai standartizuota ir alergiškiems žmonėms gali būti pavojinga.
Gliukozė, sacharozė, fruktozė, dekstrozė gali sukelti virškinimo problemų žmonėms, kurių jautresnis virškinamasis traktas. Energetinio gėrimo sudėtyje yra: kofeinas, taurinas, gvaraninės paulinijos, kampuotojų pupenių ekstraktas, ženšenis, B grupės vitaminai, folio rūgšties gliukozė, konservantai bei kita. Pagrindinį poveikį sukelia kofeinas ir taurinas, papildomai veikia ženšenis ir kampuotosios pupenės.
Kenksmingos ir kitos energiniuose gėrimuose esančios medžiagos. Dviejose skardinėse esantis taurino ir gliukuronolaktono kiekis 500 kartų viršija dienos normą. Kaip tai veikia žmogaus organizmą – mokslininkai dar neatsakė, ypač neaišku kokį poveikį sveikatai daro šių medžiagų ir kofeino sąveika.
Specialistai pastebi, kad išgėrus kavos arba stiprios arbatos, poveikis trunka 1-2 valandas, o energinių gėrimų – 3-4 valandas, ir per 3-5 valandas iš organizmo pašalinama tik pusė juose esančio kofeino. Teigti, kad energetiniai gėrimai teikia energijos yra neteisinga, nes jie tik panaudoja organizmo energijos rezervus: padeda ją išsiurbti iš organizmo. Šiose medžiagos ima mūsų pačių organizmo atsargų esančią energiją, o jos nėra per daug.
Kurį laiką pavartojus šių gėrimų, energijos atsargos visai išsenka. Tada žmogus pradeda jausti nuovargį, susierzinimą, negali užmigti, gali išsivystyti net depresija. Tada organizmas vėl reikalauja pasipildyti tokiu būdu „energijos“ ir taip išsivysto net priklausomybė šiems gėrimams.
Specialistai teigia, kad energetiniai gėrimai sekina nervų sistemą, ypač neigiamai veikia vaikų ir paauglių psichikos sveikatą, kuri yra gerokai labilesnė nei suaugusio žmogaus. O energetiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti ne tik agresiją, bet ir smurto protrūkius.
Be to, šiuose gėrimuose esanti angliarūgštė dirgina ir nepalankiai veikia skrandį ir visą virškinimo sistemą. O konservantai, dažikliai, saldikliai bei kofeinas gali sukelti alerginius susirgimus, vėžį.
Visiškai energetiniai gėrimai netinka sportuojantiems žmonėms, nes sportuojančių žmonių arterinis kraujospūdis po treniruočių ir taip būna padidėjęs, tad papildomas jo stimuliavimas vartojant energinius gėrimus yra žalingas.
Svarbu žinoti, jog kofeinas išstumia iš organizmo jam reikalingą kalcį ir geležį. Aktyviai sportuojant netenkama daug skysčių, o geriant energinį gėrimą per treniruotę ar po jos, neatkuriami prakaituojant prarasti skysčiai , jų net netenkama, nes kofeinas pasižymi šlapimo varomuoju poveikiu. Su skysčiais netenkama magnio ir kitų mikroelementų, kurių ypač reikia normaliai širdies funkcijai, todėl kyla pavojus normaliam širdies ritmo funkcionavimui.
Dažniausiai energiniuose gėrimuose būna B grupės vitaminų, būtinų nervų sistemos veiklai, tačiau nenustatyta, kad didelės B grupės vitaminų dozės pagerintų žmogaus protinius gebėjimus ar padidintų darbingumą. Reikia atkreipti dėmesį, kad didelės B grupės vitaminų dozės gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, rankų, kojų drebulį bei alergiją.
Energetiniai gėrimai ypač mėgstami naktiniuose klubuose besilinksminančio jaunimo - čia jie maišomi su alkoholiu, o tai labai apgaulinga ir pavojinga. Šio gėrimo išgėręs žmogus nesijaučia toks pavargęs ir nekoordinuotas, koks iš tikrųjų yra. Po tokio kokteilio galima linksmintis kiaurą naktį, tačiau organizmas išsekinamas kur kas labiau. Tokia būsena gali sukelti šoką ar net širdies smūgį.
Amerikiečių mokslininkai yra ištyrę, kad asmenys, apsvaigę nuo alkoholio ir energetinio gėrimo derinio yra labiau linkę į seksualinius nuotykius ir į rizikingą elgseną.
Specialistų nuomone, energetinių gėrimų negalima vartoti nėščioms moterims, vaikams, paaugliams, pagyvenusiems asmenims, asmenims, kurių arterinis kraujo spaudimas padidėjęs, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, glaukoma, turintiems miego sutrikimų, tiems, kurie jautrūs kofeinui.
Kitų šalių patirtis rodo, kad energetiniai gėrimai gali būti ir yra kontroliuojami, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose visai uždrausta parduoti energinius gėrimus vaikams iki 18 metų, Norvegijoje, Danijoje ir Prancūzijoje tokią prekę galima įsigyti tik vaistinėse. Labai gaila, kad šiandien Lietuvoje šie gėrimai nėra griežtai kontroliuojami ir bet kuriame prekybos centre jų gali nusipirkti ir vaikas.
Norisi tikėtis, kad visuomenės švietimas ir pačių žmonių sąmoningumas padės išspręsti šią opią problemą. Specialistai ragina pačius tėvelius , pedagogus atidžiau stebėti, ką vaikai perka, kokius gėrimus vartoja, o, pastebėjus vartojant, pasikalbėti su vaikais apie energetinių gėrimų žalą jaunam organizmui.