Bendrovė LITGAS 2014 metų vasario mėnesį energetikos ministro sprendimu buvo pripažinta paskirtuoju tiekėju, kuriam galioja teisės aktais nustatytas įpareigojimas 5 metų tiekti per SGD terminalą šio veikimui būtiną minimalų dujų kiekį – 540 mln. kubinių metrų.
Gavusi šią prievolę, LITGAS pasaulinėje rinkoje organizavo SGD tiekimo pirkimą ir iš trijų geriausius pasiūlymus pateikusių bendrovių po derybų ir pritarus Lietuvos Respublikos Vyriausybei buvo išrinkta patraukliausias sąlygas pasiūliusi Norvegijos „Statoil“ kompanija.
Penkerių metų, 540 mln. kubinių metrų per metus tiekimo sutartis, kurios kainodara formule susieta Jungtinės Karalystės gamtinių dujų biržos „National Balancing Point“ (NBP) indeksu, su „Statoil“ buvo pasirašyta 2014 metų rugpjūčio mėnesį ir tiekimas buvo pradėtas 2015 metų sausio 1 dieną.
„2014-2015 metais situacija gamtinių dujų rinkoje ir, ypač, energetikos sektoriuje pasikeitė radikaliai – gamtinių dujų suvartojimas dėl investicijų į biokuro plėtrą, pastatų renovaciją ir VIAP kvotų remtinai elektros energijos gamybai panaikinimo dramatiškai sumažėjo, – sako LITGAS generalinis direktorius Dominykas Tučkus. – Jeigu 2015 metais energetikos sektoriuje prognozuojamas gamtinių dujų suvartojimas sieks apie 6,03 TWh (580 mln. kubinių metrų), tai 2016 metais energijos gamintojai prognozuoja suvartosiantys tik apie 2,73 TWh (260 mln. kubinių metrų) gamtinių dujų – tai yra maždaug du kartus mažiau nei siekia būtinasis minimalus SGDT kiekis“.
Pagal nustatytą tvarką, LITGAS lapkričio mėnesį Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) teiks duomenis dėl paskirtojo tiekimo tarifo nustatymo bei prognozuojamos gamtinių dujų kainos energijos gamintojams 2016 metais. Pagal dabartinę tvarką nustatyta, kad apskaičiuojant 2016 metų paskirtojo tiekimo tarifą bus įtraukiamos ir būtinojo kiekio pertekliaus realizavimo vidaus rinkoje sąnaudos, kurios, kaip numatoma, kitais metais gali siekti apie 11 eurų už megavatvalandę.
Energijos gamintojų vartojimui sumažėjus žemiau būtinojo kiekio ribos, visos jų 2016 metais suvartotos dujos būtų patiektos iš SGD terminalo. Tai padidintų gamtinių dujų kainą energijos gamintojams maždaug 50 procentų, kas, pavyzdžiui, Vilniuje nulemtų šilumos kainų padidėjimą apie 30 procentų.
„Palikus remtinos elektros energijos gamybos kvotas, dujos iš SGD terminalo vis tiek sudarytų 100 procentų energijos gamintojų poreikių ir tai didintų gamtinių dujų kainą“, – sako D. Tučkus.