Mokyklos duris šiais metais pravėrė maždaug 29 tūkstančiai pirmokų. Kone 1000 daugiau nei praėjusiais metais. Štai šioje klasėje iš viso yra 24 pirmokai. Tačiau ne visi norintys į šią mokyklą pateko.
Sostinės darželis-mokykla „Dainorėliai“ šiemet sulaukė rekordinio pirmokų skaičiaus. Tėvai į ugdymo įstaigą su prašymais ėmė plūsti dar sausio mėnesį. Tačiau nei vietos, nei galimybių priimti visus norinčiuosius nebuvo.
„Užsirašė pas mus dar viena pirma klasė papildomai. Ta,kurios mes netalpinome ir jie turėjo pasirinkti mokyklas, kurios yra toliau nuo jų gyvenamos vietos. Jie privalėjo išeiti, nes nebuvo kur suolų statyti ir šiaip mes esame labai mažose patalpose“, - teigia Liucija Milašauskienė, Vilniaus darželio-mokyklos „Dainorėliai“ direktorė.
Šiemet po ilgos pertraukos įvyko lūžis - pirmokėlių mokyklose yra daugiau nei abiturientų. Mat mokyklas užplūdo tie vaikai, kurie gimė ikikriziniu laikotarpiu – tuomet socialinės išmokos tėvams buvo ypač dosnios. O gimstamumas kaip ant mielių šoktelėjo 2007-2009 metais.
„Gimusių vaikų skaičius 2007 metais jau viršijo 30 tūkstančių, 2008-2009 metais dar labiau kilo ir iki dabar jisai yra didesnis nei 30 tūkstančių, nors prieš tai 2002 metais buvo gerokai žemesnis. Atitinkamai tie vaikai užaugo, praėjo 6-eri metai ir mes matome tą didėjantį srautą“, - sako banko „Nordea“ vyr. ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija nuogąstauja, kad rugsėjo pirmąją į mokyklas susirinko 13 tūkstančių mažiau jaunuolių nei pernai – iš viso 330 tūkstančių. Mažėja ir studentų aukštosiose mokyklose. Šiemet universitetuose studijuos 135 tūkstančiai studentų – 3-im tūkstančiais mažiau nei pernai. Pasak švietimo ir mokslo ministrės, iš šalies tėvus ir jaunimą veja emigracijos rykštė.
„Lietuva mažėja. Mokyklose mokinių skaičius mažėja, universitetuose, profesinėse mokyklose nieks nebesurenka tiek moksleivių, studentų kiek surinkdavo seniau. Ir tai yra darbo vietos, daugybė po to sekančių įvairių problemų atsiranda – uždarbis, atlyginimai, pamokų, skaičiai, valandos ir t.t.“, - tikina Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitriėnienė.
Tačiau ekonomistai tikina, kad bendra demografinė piramidė nėra jau tokia bloga. Esą gimstamumas dugną Lietuvoje pasiekė 2002 metais. Dėl to atitinkamai mažėja ir bendras mokinių skaičius mokyklose. Tačiau kitąmet rugsėjo pirmąją mokyklų duris pravers dar daugiau pirmokėlių nei šiemet.
„Beveik 100 procentų garantuoju, kad vaikų skaičius didės ir labai didelė tikimybė, kad viršys 30 tūkstančių. Tai yra dar apie 1000 padaugės vaikų, o vėliau jau turėtų stabilizuotis ar šiek tiek pakristi, nes vėl ateis tie vaikai, kurie gimė 2010 metais, kai buvo krizės įkarštis. Tačiau vėliau kreivė šaus į viršų“, - priduria Ž. Mauricas.
Ta tendencija, kai į mokyklas ateis daugiau pirmaklasių nei jas baigs abiturientų, pasak ekonomistų, išliks artimiausius septynerius metus. Na, o mokyklų ir mokytojų skaičius kol kas yra panašus kaip ir pernai: daugiau kaip 1000 mokyklų pluša apie 33 tūkstančiai mokytojų.