Pažvelgęs į šeštadienio ryto televizijų programą, vienareikšmiškai supranti, kad daugiau ar mažiau sunkiai dirbęs penkias dienas savaitgalio rytą įsijungęs televizorių pusryčiausi su įvairiausiais „Digimonais“, „Pokemonais” „Kasparais“ bei „Jasonais ir olimpo dievais“. Na, ar su žavia „Teleparduotuvės“ vedėja, kuri tau bandys įsiūlyti „nepaprasto patogumo“ pripučiamą fotelį ar stebuklingą elektroninį prietaisą greitai numesti svoriui.
Pasisekė tik jei tau nesvetimas žemės ūkis: gali pasižiūrėti per LTV transliuojamą „Gimtąją žemę“. Beje, tai vienintelė nacionalinio transliuotojo laida, per visą šeštadienį sugebanti 30 minučių išlikti lydere tarp visų tuo metu transliuojamų laidų. „Gimtąją žemę“ stebi ir klausosi apie 1,7 proc. žiūrovų ir nors ji užima 207 vietą tarp visų laidų, transliuojamų per lietuviškas televizijas, tuo metu ji populiariausia.
Neblogai, jeigu domiesi automobiliais ir jeigu TV ekrane rodomi nauji automobiliai tau nesukelia pavydo priepuolio: TV3 laidą „Autopilotas“ žiūri net 2,7 proc. žiūrovų. Pasisekė, jeigu kompiuteris yra ne tik darbo įrankis, bet ir laisvalaikio praleidimo forma. Tokiems kompiuterių gerbėjams LNK siūlo „NKTV“. Pasisekė ir tiems, kurie remontuojasi ar statosi būstą patys – tuomet jums skirta neseniai pasirodžiusi BTV laida „Namų darbai“.
O ką daryti jei tu esi „normalus“ žmogus, norintis savaitgalio rytą įsijungti televizorių ir tiesiog ramiai pradėti dieną?
Geriausias patarimas, ko gero, būtų toks: jei nenorite susigadinti šeštadienio nuotaikos, apskritai neįsijunkite televizoriaus – tą džiaugsmą palikite vaikams. Bet jei jau be televizoriaus negalite, rinkitės: LTV tuo metu atiduoda duoklę nacionalinėms mažumoms. Beveik pusantros valandos laidelių reitingas nesiekia nė 0,5 proc. Tuo metu TV3 žiūrimumas priartėja prie 4 proc., BTV – daugiau nei 3 proc., na ir LNK – tik 1,5 proc. žiūrovų. Dėl viso pikto primenu: nepigiai visiems mums kainuojantis nacionalinis transliuotojas – ne sienlaikraštis, o anksčiau minėtų laidų tikslingumas nekelia jokių abejonių: jas žiūri vos pora tūkstančių žiūrovų.
Šiaip jau mažai žiūrovų pritraukiančias laidas galėtų transliuoti LTV2 kanalas, kuris ir skirtas daugiau kultūrinėms, meninėms, švietimo laidoms. Kai kurie televizijos reikalų žinovai teigia, kad tikslingiau ir pigiau būtų tokias laidas transliuoti internetu, o jei reikia, tokiems žiūrovams nupirkti ir kompiuterį. Bet kalbos jau ne pirmi metai ir lieka kalbomis, o padėtis nesikeičia ir iki pusiaudienio LTV visus žiūrovus „atiduoda“ komercinėms televizijoms.
Tokia padėtimi gali pasidžiaugti BTV. Tuo metu, kai TV3 ir LNK eterį atiduoda žaliam jaunimui, ši televizija prie ekranų vilioja vyresnio amžiaus žiūrovą. Ši misija patikėta pramoginiam savaitgalio žurnalui „Šeštadienio rytas“. Atrodo, geresnės situacijos ir nereiktų ieškoti: konkurentų nė iš tolo nematyti su žiburiu... Bet to žiburio, atrodo, reikia patiems laidos kūrėjams.
Šeštadienio rytą rodoma laida turėtų būti linksma, suteikianti energijos, geros nuotaikos visai dienai. Kažkas bandoma daryti, bet... Žinant BTV finansinę padėtį, nors žiūrovui tai neturėtų rūpėti, galime bandyti suprasti ir laidos kūrėjus: laida turi ne tik išsilaikyti, bet ir uždirbti. Tai ir atsiranda prie pramoginės laidos prierašas „televitrina“.
Laidos vedėja, seniau gerai žinoma kaip muzikinės laidos „Viskas“ vedėja ir „Auksinio liežuvio“ turėtoja Asta Stašaitytė-Masalskienė nelabai susidoroja su šia laida. Kartais susidaro įspūdis, kad laidos vedėja yra svarbiausia, mat svečiams studijoje neleidžiam nė išsižioti. O jei jau svečias bando kažką įdomaus pasakyti, jis nutraukiamas, nes, matyt, „normaliems“ pokalbiams nėra laiko. Laidos senbuvė astrologė Palmira Kelertienė vos spėja pasakyti kelis abstrakčius žodžius apie būsimą savaitę. Atrodo, kad astrologė atmestinai žiūri į laidos žiūrovus arba laidos kūrėjai neleidžia jai kalbėti. O juk ne paslaptis, kad anksčiau ne vienas šimtas ar tūkstantis „Šeštadienio rytą“ žiūrėdavo vien dėl astrologinių pranašysčių.
Nepasisekė ir mėgstantiems pavalgyti bei gaminti maistą: nebeliko ir Ankstikėlio pusryčių su politikais ar šiaip žinomais žmonėmis.
Šeštadienio rytą pasižiūrėjęs tokia laidą neprabusi, o ir nuotaika nebus pakili, jos negali pataisyti ir muzikiniai intarpai, neatperka ir mažųjų madų demonstravimas. Laida tapo primygtinai reklaminė ir neįdomi. Nors laidą stebi beveik 3,3 proc. žiūrovų, ji nieku gyvu nėra ta laida, kurią pažiūrėjęs nuo pusryčių stalo atsikeltum gerai nusiteikęs ir pilnas energijos visam savaitgaliui.
Gal todėl daugelis televizijos gerbėjų geriau kartu su vaikais žiūri „Meškučių“ filmą per TV3, kuris surenka apie 5 proc. žiūrovų.
O štai taip atrodo statistinis televizijos žiūrovas: septintą ryto jis stebi TV3 „Žmogų-vorą“, po to kalbasi su „Kasparu“ ir suaugusiam nesuprantamais „Digimonais“, bando atspėti LNK, „Kodą: kaimynų vaikai“, žiūri „Super duper sumo“ ir „Snobus“, strimgalviais lekia į LTV „Gimtąją žemę“ po to visu greičiu atgal į TV3 „Autopilotą“. Po to standartinio žiūrovo žvilgsnis užmetamas į LTV „Galvočius ir Galvočiukus“ ir šeštadienio vidudienis sutinkamas su TV3 „Meškučiais“.
Tačiau nėra to blogo, kas neišeitų į gera: panašu, kad iki šeštadienio pietų vaikai tyliai ir ramiai sėdi sukišę nosis į ekraną, jų tėvai gali ramiai pusryčiauti ar be sąžinės graužimo, kad kažką pražiopsos, nusnausti. Visi laimingi?.. Gal.