• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš pusantrų metų geriausius NBA ir Eurolygos metikus analizavęs krepšinio analitikas Erildas Budraitis šį karta sudarė elitinį BEKO-LKL “50-40-90” klubą iš žaidėjų, stipriausioje Lietuvos krepšinio lygoje demonstravusių fenomenalų taiklumą. E.Budraitis specialiai lkl.lt ne tik apžvelgė žaidėjus, kurie per 21 metus pateko į BEKO-LKL “50-40-90” klubą, bet ir įvardino potencialius kandidatus, galinčius tai padaryti šiemet.

REKLAMA
REKLAMA

Kas yra “50-40-90” klubas?

Terminas, elitinis, arba tiesiog “50-40-90” klubas gimė Juntinėse Amerikos Valstijose (JAV) ir jis pažymi mažą grupę žaidėjų – geriausius iš geriausių, kurie viso sezono metu demonstravo fenomenalų taiklumą. Šis terminas yra retai naudojamas, nes per 34 metus į šį klubą NBA lygoje sugebėjo patekti vos šeši žaidėjai, Eurolygoje – per 14 metų pateko septyni, tarp kurių – Šarūnas Jasikevičius (dukart) ir Arvydas Macijauskas.

REKLAMA

Skaičiai “50-40-90” reiškia taiklumą iš trijų skirtingų pozicijų – iš žaidimo (field goals, dvitaškiai sumuojami su tritaškiais), iš tritaškio ir nuo baudų metimo linijos. Tiesa, 2013 metais pirmą kartą apie Eurolygos “50-40-90” klubą prakalbęs E.Budraitis kai kuriuos kriterijus pritaikė Europos krepšiniui – vietoje “metimų iš žaidimo” procento (field goals) buvo naudojamas dvitaškių pataikymas. Tad žaidėjas, norėdamas prisijungti prie BEKO-LKL “50-40-90” klubo, privalo viso reguliariojo sezono metu išlaikyti bent 50 proc. dvitaškių taiklumą, 40 proc. iš tolimos distancijos bei pataikyti mažiausiai 90 proc. mestų baudų. Taip pat svarbu žinoti, kad metimų pataikymo procentas yra apvalinamas tik iki pirmo skaičiaus po kablelio. Pavyzdžiui, jei žaidėjas baudas metė 89,9 proc. taiklumu, pataikymo procentas nėra apvalinamas ir žaidėjas nepasiekia nustatytos ribos.

REKLAMA
REKLAMA

Siekiant apsisaugoti nuo atsitiktinės sėkmės, kiekvienoje kategorijoje yra nustatyta mažiausia pataikytų metimų riba, kuri BEKO-LKL lygoje, lyginant su NBA, dėl mažesnio rungtynių skaičiaus buvo ženkliai sumažinta. Norėdamas tapti BEKO-LKL “50-40-90” klubo nariu, kaip ir Eurolygoje, žaidėjas privalėjo vieno sezono metu pataikyti 30 dvitaškių, 15 tritaškių ir 20 baudų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

BEKO-LKL “50-40-90” klubo nariai ir “Lietuvos ryto” dominavimas

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad nuo 1993 metų kriterijus įvykdė ir BEKO-LKL “50-40-90″ klubui priklauso vienuolika žaidėjų – Joey Vickery (Plungės “Olimpas”), Gintaras Bačianskas (Vilniaus “Statyba”), Andrius Giedraitis (Vilniaus “Sakalai”), Arūnas Grigas (Alytaus “Alita-Savy”), Donatas Slanina, Paulius Jankūnas (abu Kauno “Žalgiris”), Ericas Elliottas, Arvydas Macijauskas, Andrius Šležas, Martynas Gecevičius ir Simas Jasaitis (visi Vilniaus “Lietuvos rytas”).

REKLAMA

Visų pirma, beveik pusė (penki) klubui priklausančių žaidėjų rungtyniavo “Lietuvos ryte”. Daugelį metų “Lietuvos ryte” rungtyniavęs Andrius Šležas yra vienintelis BEKO-LKL žaidėjas, 50-40-90 ribą pasiekęs net tris kartus, kitas buvęs “Lietuvos ryto” snaiperis Arvydas Macijauskas – vienintelis tokį pasiekimą demonstravęs du sezonus. Įdomu tai, kad tik palikęs “Lietuvos rytą”, A.Macijauskas iškart tapo Vitorijos „Tau Ceramica“ (dabar vadinasi „Laboral Kutxa“) lyderiu ir jau debiutiniame Eurolygos sezone klaipėdiečiui iki “50-40-90” rezultato pritrūko vos vieno taiklaus tritaškio.

REKLAMA

Dar vienas unikalus ir kol kas nei Eurolygoje, nei NBA lygoje neužfiksuotas atvejis įvyko BEKO-LKL lygoje 2002-2003 metų sezone, kai du komandos draugai, jau minėti A.Šležas ir A.Macijauskas, kartu pasiekė “50-40-90” ribą. Tad vienu metu “Lietuvos ryto” garbę gynė net du fenomenalų taiklumą demonstravę žaidėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno “Žalgiris” “50-40-90” klube turi du atstovus – 1999-2000 metais prie klubo prisijungusį Donatą Slaniną ir 2010-2011 metais įspūdingą taiklumą demonstravusį Paulių Jankūną. Pastarasis kartu su Simu Jasaičiu yra du naujausi “50-40-90” klubo nariai. P.Jankūnas taip pat yra vienintelis aukštaūgis BEKO-LKL istorijoje, kada nors demonstravęs minėtus išskirtinius taiklumo rodiklius.

REKLAMA

Tad net septyni žaidėjai iš 11 klubo narių rungtyniavo “Lietuvos ryte” arba “Žalgiryje” ir kol kas nei vienas žaidėjas nepateko į klubą iš metikų kraštu vadinamos Klaipėdos. Tiesa, du realiausi šio sezono pretendentai rungtyniauja būtent Klaipėdoje, “Neptūne” – Donatas Zavackas ir Mindaugas Girdžiūnas. Pirmasis dvitaškius šį sezoną meta 48 proc., tritaškius – 40 proc., baudas – 84 proc. M.Girdžiūno situacija kur kas geresnė – 66 proc. taiklumas iš artimos distancijos, 40 proc. iš tolimos ir 93 nuo baudų linijos. Tad jei M.Girdžiūno rezultatai neprastės, Klaipėda sezono pabaigoje turės savo pirmajį atstovą “50-40-90” klube.

REKLAMA

A.Giedraičio rezultatyvumas ir snaiperių konkursas

Išskirtinio paminėjimo nusipelnė 1997-1998 metų sezone Vilniaus “Sakalams” atstovavęs Andrius Giedraitis, kuris į “50-40-90” klubą pateko vidutiniškai pelnydavęs 21,8 taško – tai yra didžiasias pelnytų taškų vidurkis tarp visų “50-40-90” klubo narių. Būtent po 1997-1998 metų sezone A.Giedraitis paliko “Sakalus” ir trims sezonams persikėlė į “Lietuvos rytą”.

Dar viena įdomybė – keturis kartus LKL tritaškių metimų konkurse triumfavo žaidėjas, kuris tą patį sezoną pateko į “50-40-90” klubą. Tokiais tapo Joey Vickery, Arūnas Grigas ir dukart Arvydas Macijauskas.

Krepšinio analitiką Erildą Budraitį galite sekti „Facebook“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų