„Viliuosi, kad šiandien Seimas žengs pirmą žingsnį, t.y. pritars Seimo nutarimo projektui dėl referendumo dvigubai pilietybei. Šis klausimai tikrai jau daug kartų yra diskutuotas įvairiausiuose lygiuose ir tiesiog nėra kito kelio kaip tik referendumu bandyti pakeisti Konstituciją. O tai, kad reikia įteisinti dvigubą pilietybę, aišku, nustatant tuo pačiu ir rimtus saugiklius, įvertinus mūsų geopolitinę situaciją, – šios dienos būtinybė", teigia E. Masiulis.
Pasa Liberalų sąjūdžio pirmininko, gyvename XXI amžiuje – žmonės migruoja, kuria šeimas su kitų valstybių piliečiais, be to, lietuvių šeimose, kurios jau 10-15 metų gyvena ne Lietuvoje, gimsta vaikai ir vis daugiau ir daugiau mūsų visuomenės šitas klausimas tampa aktualus.
Sklando juokas, kad priėmus dvigubą pilietybę, lietuvių bus ne beveik 3 milijonai, bet dvigubai daugiau, kaip manote, ar yra tiesos šiame pajuokavime?
Manau, kad taip įspūdingai mes nešoksime į viršų. Tačiau tai būtų iš tikrųjų priemonė sustabdyti mūsų skaičiaus mažėjimą. Skaičiuojama, kad ne Lietuvoje lietuvių gyvena nuo milijono iki pusantro milijono, gal net iki dviejų milijonų, – tai šiuo atveju, žiūrint į ateitį 10-15- ar 20 metų perspektyvoje, manau, kad šiems žmonėms turi būti išsaugota Lietuvos pilietybė, o tai reiškia, kad dvigubos pilietybės atsiradimas leistų visus lietuvius išlaikyti ir tiesiog turėti didesnę Lietuvą, o kiek tos didesnės Lietuvos bus – laikas parodys.
Seimui pritarus dėl dvigubos pilietybės referendumo – jis turi būti surengtas ne vėliau kaip po trijų mėnesių, tačiau referendumą norima rengti per 2016 metų Seimo rinkimus. Kada įmanoma reali referendumo data?
Technikos klausimas, manau, kad šiandieną dar nebus galutinio sprendimo, o jei būtų pritarta pačiai idėjai – vis tiek reiktų diskusijos Konstitucijos komisijoje, Teisės teisėtvarkos komitete formuluotės ir, aišku, kad Seimas galutinius sprendimus (jeigu ta politinė valia bus) turėtų priimti kitais metais likus trims mėnesiams iki Seimo rinkimų. Ir tai yra svarbi sąlyga, nes tik tada galima tikėtis reikiamo žmonių aktyvumo.
Referendumo kaina
Vyriausiosios rinkimų komisijos FIinansų skyriaus vedėja Danguolė Jakštienė tikina, kad dabar negalima vienareikšmiškai atsakyti, kiek kainuotų referendumas, nes reiktų tiksliai paskaičiuoti. Be to, svarbi ir ta sąlyga, kad referendumą rengti kartu su rinkimais kainuotų mažiau.
„Negaliu vienareikšmiškai atsakyti. Prieš tai buvęs referendumas vyko kartu su rinkimais, atskiro referendumo kaip tokio mes neturėjome. Taigi, kai referendumas priklijuojamas prie rinkimų – tai atitinkamai sąmata skaičiuojama ir rinkimams, ir referendumui, dirba ta pati komisija, aišku, yra papildomos išlaidos spaudiniams, biuleteniams, bet komisijos darbo valandos yra tos pačios. Preliminariai vienetinis referendumas, kuris organizuojamas kartu su rinkimais, kainuotų nuo 15 iki 17 milijonų litų“ , sakė D. Jakštienė.
Referendumas – neatsakingas žingsnis
Tėvynės Sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų partijos narė Rasa Juknevičienė socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje išreiškė abejones dėl referendumo sumanymo.
„Tačiau šį klausimą spręsti referendumu – labai neatsakingas žingsnis. Mat, tokio referendumo sėkmė galima tik tuomet, jei „už“ balsuos daugiau kaip 50 procentų nuo visų balsavimo teisę turinčių piliečių. Net jei balsuoti ateitų 70 procentų rinkėjų (ko dar nėra buvę), „už“ turėtų balsuoti iš esmės visi atėjusieji! Taigi, didelė tikimybė, kad jis bus atmestas. Kas tada?“, rašo R. Juknevičienė.